Dr Dragan Ivanov je od rođenja vegetarijanac: Ovo je njegov savet za najzdraviji doručak i ručak, pogotovo za decu

"Najvažnije je otići u krevet oko 22 sata, kako bi se naš mozak i telo regenerisalo," tvrdi doktor i savetuje šta jesti kako bismo bili zdravi

Fitnes & Nutricija
Autor:
Dr Dragan Ivanov je od rođenja vegetarijanac: Ovo je njegov savet za najzdraviji doručak i ručak, pogotovo za decu
Foto: Printscreen/youtube/RTS Ordinacija - Zvanični kanal

Profesor doktor Dragan Ivanov je specijalista interne medicine i osnivač i predsednik Vegetarijanskog udruženja „Eden“ u Novom Sadu. Od rođenja nikada nije jeo meso i ribu, a njegove savete o zdravom životu pažljivo slušaju mnogi.

Evo šta je, ukratko, ispričao o nekim osnovnim načelima koje treba da poštujemo ako želimo da zdravo i dugo živimo.

Dr Ivanov
foto: Printscreen/youtube/RTS Ordinacija - Zvanični kanal

„Uveče treba da legnemo na vreme. Posebno deca i omladina u pubertetu. Važno je da legnu pre 22, 23 časa. Kad na vreme legnemo, naspavaćemo se, sintetisaće se melatonin i on će zajedno sa hormonom rasta da regeneriše naš mozak i ceo organizam. Ujutru čim ustanemo, treba da uključimo mozak. Kako? Pa tako što ćemo mu dati energiju. Najbolji izvor energije za naš mozak i ceo organizam su med i voće. Naš mozak radi isključivo na glukozu. Zato, deca ne treba da odu u školu niti mi da počinjemo bilo šta da radimo, a da nismo uneli prirodne, neprerađene ugljene hidrate koji se nalaze u medu, voću, integralnim žitaricama,“ objasnio je dr Ivanov.

Doručak, dakle, ne preskačemo, a na posao, kaže ovaj profesor, treba ići biciklom ili peške.

Žena, pešačenje, šetnja, proleće
foto: Profimedia

„Izgubićemo možda malo više vremena, ali mi time radimo dva posla. Idemo na posao, a istovremeno se rekreiramo i budemo na suncu. Ako radimo neki sedeći posao, treba da budemo svesni da se nakon 3-4 sata sedenja, 80% mozga inhibiše – isključi. Treba da prekinemo to sedenje i gledanje u ekran ili papire i da se 5-10 minuta razgibamo. Mozak će se tako ponovo aktivirati i sve te poslove uradićemo efikasnije.“ – ističe ovaj doktor.

Kaže da je jako važno da svakog dana pronađemo vremena za fizičku aktivnost koja će trajati od 45 do 60 minuta, ali i za boravak na suncu. Idealno je, kaže, vreme kada sunce izlazi i kada zalazi.

Kafa, Posao
foto: Shutterstock

„Tada je sunce u našem vidokrugu, vitamin D će se sintetisati, ali još važnije, melatonin i serotonin,“ objašnjava prof. Ivanov.

Kad dođe vreme ručku, najbolje je da biramo mahunarke, a večeru, ističe doktor, da preskočimo.

Dotakao se i teme emocija za koje tvrdi da mogu biti toksične poput visokog holesterola i duvanskog dima.

„Izolacija i usamljenost, nespretnost u komunikaciji s drugim ljudima, toksičnija je po naše zdravlje od duvanskog dima. Mi deci od 7 godina nećemo dati marihuanu, ali im dajemo jedan drugi toksin koji je opasniji od marihuane. A to je preterana upotreba elektronskih sredstava i društvenih mreža. To je po decu toksičnije od pušenja marihuane,“ tvrdi dr Ivanov.

Deca, Tinejdžeri, Telefon
foto: Shutterstock

Kako kaže, jasno je da mi moramo da koristimo tu tehnologiju, ali za to treba da opredelimo jedan deo dana, a da posle i pre toga uređaje ostavimo i posvetimo pažnju onome što je najvažnije. A to su drugi ljudi.

Mi iz odnosa sa drugim ljudima crpimo najviše sreće i životne radosti,“ zaključio je ovaj doktor.

(Zelena učionica)

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs