Ovo pravilo odnosi se na ne jelo okvirno pola sata neposredno pre treninga, kao i na to da što se više bliži vreme fitnesu to mu više treba i prilagoditi ishranu i unos tečnosti.
Možda vam se ovo čini kao nemoguća misija u kojoj se smenjuju i ređaju komplikovane tabele, nabavke i priprema. Ako je tako, odmah zastanite, duboko udahnite (dijafragmom, razume se) i probudite se iz te iskonstruisane noćne more.
Zbog čega treba jesti pre treninga
Da biste se uspešno i efikasno bavili bilo kojom fizičkom aktivnošću, bilo da je u pitanju plivanje boks ili pilates, potrebna vam je energija. Kada se određuje vrsta i količina hrane, u obzir se uzimaju sve individualne osobine vežbača (poput godina, težine, fizičke spremnosti…) kao i vrsta vežbe koju će izvoditi. Trčanje velikom brzinom sagoreva veći broj kalorija od plivanja, plivanje više od pilatesa itd. Podjednako važno koliko i izbor same hrane jeste da odaberete opciju da do te hrane dođete lako i na način koji vam odgovara. U suprotnom, ona postaje samo neprijatna obaveza i stres koju je teško ispoštovati na duge staze. Nemojte upadati u gladne, nervozne epizode dovoljno je da imate CarGo Butler aplikciju instaliranu na telefonu i lagano možete ispratiti svaki plan ishrane.
Koja jela/šta treba jesti pre treninga u zavisnosti koliko vremena imate? Dajemo vam nekoliko primera:
2.5 do 3 sata pre treninga
Omlet sa parčetom integralnog hleba, zdrave masti (poput pola avokada) i sezonsko voće poput jabuke, kruške, narandže. Meso koje nije masno (piletina, ćuretina, teletina…) i salate od povrća s maslinovim uljem. Integralni pirinač sa povrćem i grilovana riba.
1.5 do 2 sata pre treninga
Ovsena kaša bez dodatog šećera sa voćem i bademima ili lešnicima. Sveže bobičasto voće sa mladim sirom ili grčkim jogurtom. Umesto svežeg, možete dodati i manju količinu sušenog voća. Parče integralnog hleba sa mladim sirom
Manje od sata pre treninga
1 banana ili dve jabuke. Čaša običnog jogurta ili kefira (bez dodataka). Proteinska štangla.