lekar savetuje

Kardiolog otkriva: Evo koje namirnice izazivaju srčane bolesti, a koje čuvaju zdravlje srca!

Stručnjaci otkrivaju kako možete ishranom sprečiti nastanak srčanih oboljenja

Medicina
Autor:
Kardiolog otkriva: Evo koje namirnice izazivaju srčane bolesti, a koje čuvaju zdravlje srca!
Foto: Profimedia

Nema savršenog recepta zdrave ishrane za sprečavanje srčanih bolesti, ali većina dokaza i dalje govori da zdravlju srca najviše doprinosi biljna ishrana s malim udelom masnoća, šećera, soli, te izbegavanje prerađene hrane i ograničavanje količine hrane životinjskog porekla.

Pomaže hrana koja snižava holesterol, krvni pritisak i smanjuje upale.

"Srce je kao ogledalo, na njemu se ogledaju/reflektuju gotovo sve bolesti. Pušenje, loše kontrolisan krvni pritisak i dijabetes, sve su to faktori koji uzrokuju upalu i iritaciju unutrašnjih zidova koronarnih arterija. Vremenom se holesterol iz krvi može nakupljati na tim upaljenim područjima i formirati plak. Kako plak raste, tako se unutrašnja razmera arterije sužava. Kada se suzi na 40-50 odsto, protok krvi je toliko otežan da se mogu razviti simptomi angine pektoris", rekao je kardiolog Vedad Mujačić.

Dr Nikola Bondono: Flavonoidi sprečavaju rak i srčane bolesti! Najviše ih ima u ovim namirnicama!

foto: Shutterstock

Kako hrana utiče na srce?

Plak može da ošteti zidove arterije, što može da dovede do formiranja krvnog ugruška koji može potpuno da začepi arteriju, te spreči krv, bogatu kiseonikom, da dospe do delova srčanog mišića iza mesta te blokade.

"Tada taj deo srca počinje da umire, to je infarkt miokarda ili srčani udar. Ako se stanje ne prepozna ili ne leči na vreme, taj oštećeni deo se ne može oživeti i srce ne može više u dovoljnoj meri da pumpa krv, što može da dovede do ishemijske kardiomiopatije", kaže kardilog i dodaje:

"Srčani mišić koji ne dobija dovoljno krvi može da prestane s normalnim rado, što će dovodi do poremećaja srčanog ritma.

Kako kaže, moramo sprečiti pokretanje celog procesa razvoja bolesti kroz adekvatnu pravilnu ishranu.

"Namirnice koje sadrže kofein mogu da pogoršaju aritmiju, naravno ne u normalnim količinama, šoljica-dve kafe je sasvim u redu. Treba obratiti pažnju na energetska pića koja sadrže dosta kofeina.

Konzumiranje velike količine alkohola svakodnevno oštećuje srčane ćelije i takođe može dovesti do ubrzanog rada srca. Unos previše soli (natrijuma) povisiće krvni pritisak i takođe može da utiče na pravilan ritam srca.

U svetu, na naučnim kongresima i edukacijama sve se više pišu tekstovi i organizuju radionice o promicanju zdrave prehrane u cjelini, uključujući način na koji ćemo kuhati i pripremati hranu.

"I najzdraviji među nama mogu imati koristi od načina ishrane za zdravo srce, a usvajanje plana zdrave ishrane posebno je korisno ljudima koji imaju rizik od kardiovaskularnih bolesti ili koji boluju od neke srčane bolesti", kaže on i savetuje:

"Izbegavajte masnoće, odstranite kožu s piletine pre kuVanja, birajte mleko, jogurt, sir s manje masnoće, izbacite beli šećer, koristite med ili javorov sirup. Nemojte dodavati previše soli u hranu, koristite začine. Uvek neka pola tanjira bude povrće ili salata. Opustite se uz šoljicu zelenog čaja".

foto: Shutterstock

Kada je reč o slatkišima, počastite se tamnom čokoladom, i to samo nekoliko kockica.

Nažalost, uprkos upozorenjima, sve je snažniji trend konzumiranja brze ili gotove hrane, slatkiša, masne hrane, kaloričnih i nezdravih napitaka, a sve to dovodi do bolesti srca i drugih zdravstvenih tegoba.

Ovas i ječam pomažu održavanju normalnih vrednosti holesterola. Sadrže poseban tip vlakana - beta glukan koji se veže za želudačnu kiselinu i holesterol u crevima sprečavajući tako njihovu apsorpciju.

"Dakle, ako imate visok holesterol bilo bi dobro da za doručak, redovno konzumirate ovsene pahuljice i ostale žitarice. Istraživanja koja se bave ishranom i snižavanjem holesterola navode da dve-tri kašike ovsenih pahuljica u bilo kojem obroku smanjuju holesterol do deset odsto", rekao je.

Mast je lek: Ako se koristi ovako, leči srčane bolesti i dijabetes!

foto: Shutterstock

Omega 3 masne kiseline važne su za održavanje zdravog srca. Riba jača krv, štiti arterije, ima antitrombocitno delovanje, protivupalna dejstva i jača imunološki sistem.

Mujačić savetuje da jedete ribu jednom ili dva puta nedeljno i unosite dovoljnu količinu omega 3 masnih kiselina koja štiti od iznenadne smrti uzrokovane bolestima srca, kao što je infarkt.

Takođe, avokado utiče na snižavanje krvnog pritiska. Bogat je izvor oleinske kiseline koja je korisna za zdravlje srca i smanjenje ukupnog holesterola. Takođe, sadrži kalijum koji je dobar za regulisanje krvnog pritiska, kao i za zaštitu od bolesti krvnih sudova.

"Cvekla zbog nitrata koje sadrži povdiže nivo azotnog oksida u krvi i tako pomaže zdravlju krvnih sudova i snižava krvni pritisak. Osobe koje imaju visok pritisak trebaju da piju dnevno po dve čase soka od cvekle", rekao je.

Moćna cvekla: 5 stvari koje morate da znate o korenastoj kraljici zime!

foto: Shutterstock

Za maslinovo ulje već je odavno poznato da smanjuje rizik od nastanka ateroskleroze, a mahunarke obavezno trebate staviti na svaki popis zdravstveno korisnih namirnica. Mahunarke ne sadrže holesterol i imaju samo tri odsto masti, pune su gvođža i magnezijuma, a i niskog su glikemijskog indeksa.

Srčane bolesti su među najsmrtonosnijim u Srbiji: Na ovih 7 načina svako može da ih spreči!

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs