Magnezijum je mineral koji je neophodan za održavanje dobrog zdravlja ljudskog organizma.
Važan je za mnoge procese u organizmu, za rad živčanog sistema i mišića, regulisanje krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi.
Osobe koje imaju manjak magnezijuma imaju problema sa spavanjem i grčevima u mšićima.
Zato bi trebalo da konzumirate što više namirnica koje su bogate ovim mineralom.
Brokoli
Samo 100 grama kuvanog brokolija ima 27 miligrama magnezijuma. Najviše hranjivih materija unećete u organizam ako ga jedete sirovo ili kuvanog na pari.
Osnažite organizam: Najvažniji vitamini i minerali i njihovi izvori!
Semenke suncokreta
U 100 grama semenki suncokreta nalazi se 325 miligrama magnezijuma. Semenke suncokreta su odličan izvor kalcijuma i polinezasićenih masti koje pomažu u snižavanju lošeg holesterola u krvi.
Semenke suncokreta možete konzumirati kao grickalice, ali tražite one bez soli. Pokušajte da nabavite sirove pa ih samo prepržite i njima dodatno začinite salatu.
Semenke sezama
U 100 grama prženih semenki sezama nalazi se 351 miligrama magnezijuma. Osim toga, dobar su izvor gvožđa i vitamina B6.
Semenke bundeve
U 100 grama semenki bundeve nalazi se 550 miligrama magnezijuma. Sadrže vlakna, proteine i mononezasićene masnoće koji su dobri za srce.
Zbog vlakana i proteina odlične su za osobe koje žele da smršaju.
- Pržite ih u tiganju dok ne poprime zlatnosmeđu boju i ne počnu pucati ( otprilike 4 minuta)
- Premestite ih na papir za pečenje.
Ovi vitamini obezbeđuju lepotu i zdravlje: Saznajte koji je za šta dobar!
Semenke lana
U 100 grama celovitih sjmenki lana nalazi se 392 miligrama magnezijuma.
Možete ih ubaciti u jogurt i tako dobiti doručak koji je zdrav za srce.
Osim toga, samo kašika semenki lana sadrži više od polovine dnevno preporučenog unosa omega 3 masnih kiselina, a sadrže i vlakna i antioksidanse.
Osim u jogurt, možete ih staviti i u smuti. Bitno je da ih pre toga sameljete jer će inače samo 'proći' kroz organizam, a da ih ne probavite te neće biti nikakve koristi od njih.
Bademi
U 100 grama badema nalazi se 150 miligrama magnezijuma.
Bogati su i vitaminom E, antioksidansom koji održava imunitet i pomaže u održavanju zdravlja očiju. Puni su proteina koji ljude daju osećaj sitosti i pomažu kod mršavljenja, te omega 3 masnim kiselinama dobrima za srce.
Jedite ih same za užinu ili ih dodajte u salatu.
10 znakova koji ukazuju da organizam vapi za vitaminima: Telo vas upozorava!
Indijski oraščić
U 30 grama indijskih oraščića nalazi se 89 miligrama magnezijuma. Jedno serviranje indijskih oraščića pruža gotovo 10 posto preporučenog dnevnog unosa gvožđa. Osim toga, dobar su izvor folne kiseline i vitamina K.
Banane
Jedna banana sadrži 22 miligrama magnezijuma.Banane koje su još malo zelene jedan su od najboljih izvora otpornog skroba, zdravog ugljenohidrata koji vas čini sitima i ubrzava metabolizam. U bananama ima i kalijuma, elektrolita koji pomaže u snižavanju krvnog pritiska.
Od njih možete napraviti smuti, dodati ju ovsenu kašu, staviti na tost namazan maslacem i još mnogo toga. Ukusne su i u salati.
Grašak
Grašak je i dobar izvor belančevina, kalijuma i vitamina A, a u 100 grama ovog povrća nalazi se 33 miligrama magnezijuma.
Dodajte ga salati, pripremite kao supu ili dodajte testenini.
Tofu
U 100 grama tofua nalazi se 30 miligrama magnezijuma. Neutralan je i poprimiće ukus bilo koje hrane u kojoj ga kuvate, tako da se s s njim mogu praviti slana jela, a i poslastice. Postoji beli, dimljeni, dimljeni s dodacima i grill tofu.
5 vrsta povrća koje ne treba jesti živo: Kuvanje pojačava njihovu moć za 300%!