Nedostatak bilo kog vitamina ili hranljivih materija nikada nije dobra stvar za naše telo, ali nedostatak vitamina C je onaj na koji je posebno važno obratiti pažnju. Od vitalnog značaja za naše opšte zdravlje, vitamin C deluje na poboljšanje zdravlja naše kože, jača naš imuni sistem, podržava naše metaboličke sisteme i još mnogo toga.
U nastavku, stručnjaci za američki "Vog" izdvajaju znake nedostatka vitamina C, kako biste preduzeli mere pre nego što nedostatak dovede do zdravstvenih problema. Oni takođe nude svoje savete o tome kako da vratite nivoe vitamina C na pravi put, uz nekoliko izmena u vašoj ishrani.
Zašto je vitamin C dobar za vas?
Kako to objašnjava Elizabet Šarp, doktorka medicine i osnivačica Health Meets Wellness-a, vitamin C je vitamin rastvorljiv u vodi koji se nalazi u citrusnom voću, bobicama i nekom povrću. Poznata i kao askorbinska kiselina, vitamin C je antioksidans koji je našim telima potreban za pravilno funkcionisanje.
"Vitamin C je antioksidant koji ima antiinflamatorno dejstvo, pomaže u zarastanju rana, štiti integritet kože i pospešuje apsorpciju gvožđa", kaže dr Šarp. "On je neophodan za proizvodnju i održavanje kolagena (koji je od vitalnog značaja za kožu), hrskavice, tetiva, ligamenata i krvnih sudova. Poboljšava funkciju imunog sistema, pomažući telu da se bori protiv infekcija", istakla je doktorka Elizabet Šarp.
Koji su simptomi nedostatka vitamina C?
Nedostatak vitamina C može se pokazati na mnogo načina i, najgorem slučaju, na kraju dovesti do skorbuta ako se ništa ne preduzme po tom pitanju. Samanta Dajeras, direktorka Službe za ambulantnu ishranu u bolnici Mount Sinaj, i dr Šarp navode sledeće simptome kao simptome koji mogu ukazivati na nizak nivo vitamina C:
- Krvarenje desni (gingivitis)
- Ispadanje zuba
- Umor
- Gubitak težine
- Bol u zglobovima
- Slabo zarastanje rana
- Suva usta
- Loš rast kostiju kod dece
- Suva i lomljiva kosa
- Male crvene i smeđe mrlje (kao petehije)
- Žuta boja(pigmentacija) kože
- Lako stvaranje modrica
- Oticanje folikula dlake (tzv. perifolikularni)
Prema poznatoj američkoj klinici Mejo, ljudi koji su sklonji manjku vitamina C uključuju one koji puše ili doživljavaju pasivno pušenje, imaju gastrointestinalne probleme ili imaju određene vrste karcinoma. Ali dobra vest je da kada se dijagnostikuje, može se lečiti.
Kako popraviti nedostatak vitamina C?
Dr Šarp kaže da je preporučena dnevna količina vitamina C 75 mikrograma (mcg) za odrasle žene (120 mcg za trudnice) i 90 mcg za odrasle muškarce.
Najbolji način da budete sigurni da ste dostigli te nivoe i dobili dovoljno vitamina C, prema obeju stručnjakinja, jeste vaša ishrana. Dr Šarp preporučuje da u svoje obroke uključite sveže voće i povrće bogato vitaminom C, kao što su: grejpfrut, narandža, limun, limeta, crvena paprika i brokoli. Ostale opcije uključuju suplemente vitamina C, ali treba da budete oprezni u pogledu toga koje konzumirate, jer nisu svi efikasni.
"Dodaci vitamina C su način da dobijete odgovarajuću dozu, međutim, hrana uvek treba da bude prva linija konzumiranja“, kaže Dajeras. "Vitamin C kroz hranu se bolje apsorbuje."
"Kompanije suplemenata nisu strogo regulisane, ako ćete uključiti suplemente, preporučujem da izaberete brendove dodataka koji se bave testiranjem od strane trećih lica i (mogu) dokazati da dodatak sadrži ono što je na etiketi." istakla je doktorka.
"Postoji i takođe problemi ako previše unosite vitamin C u organizam. Prekomerna količina može dovesti do: mučnine, povraćanja, dijareje, gorušice, grčeva u stomaku i nadimanja", kaže doktorka Dajares.
Kao i kod svih zdravstvenih problema, obe stručnjakinje preporučuju da odete kod lekara. Ako osećate bilo kakve simptome ili samo imate opšta pitanja o vitaminu C, posetite lekara da biste dobili ispravnu dijagnozu i kako bi vam pomogli da smislite bezbedni plan za dopunu tih niskih nivoa vitamina u telu.