Kalcijum je mikroelement uključen u izgradnju ćelija ljudskog tela. Pruža snagu kostima, zubima, noktima, doprinosi normalnom funkcionisanju srca i drugih vitalnih organa, smanjuje pritisak i pozitivno utiče na proces zgrušavanja krvi. Nedostatak ovog minerala može dovesti do raznih zdravstvenih tegoba, ali i višak kalcijuma može ugroziti zdravlje, pa je važno znati kada i kako uzimati kalcijum.
Ne bi trebalo da se lečite "na svoju ruku" uzimanjem lekova koji sadrže kalcijum bez lekarskog recepta ili konzumiranjem kalcifikovane hrane u velikim količinama. Takođe je važno odabrati pravi oblik upotrebe minerala, jer je telo svake osobe jedinstveno.
Kada i kako uzimati kalcijum
Naučno je dokazano da ljudski organizam troši minimalnu količinu ovog elementa u tragovima tokom dana, a maksimum noću. Ako nema dovoljno kalcijuma, telo ga „pozajmljuje” iz koštanog tkiva, što izaziva probleme sa krvnim sudovima.
Deficit možete popuniti uz pomoć specijalnih lekova (prepisanih od strane lekara), prilikom uzimanja kojih se morate pridržavati sledećih pravila:
- uzimajte uz obroke, ne kombinujući sa proizvodima koji promovišu uklanjanje kalcijuma iz tela;
- piti puno vode;
- striktno poštujte propisanu dozu.
Mnogi ljudi pokušavaju da nadoknade nedostatak mikronutrijenata jedući mlevene ljuske jajeta, koštano brašno ili školjke. Ali takav pristup može naneti ogromnu štetu zdravlju, jer korišćenjem takvih izvora kalcijuma nemoguće je izračunati tačnu dozu, a osim toga, mogu izazvati alergije.
Prilikom uzimanja preparata koji sadrže kalcijum, važno je ne zaboraviti na potrebu za redovnom fizičkom aktivnošću, samo na taj način će biti moguće ojačati zglobove i kosti.
Kontraindikacije za uzimanje kalcijuma Nemojte uzimati suplemente kalcijuma sa:
- aterosklerozom;
- aktivni oblik tuberkuloze;
- kalcifikovani tumor;
- kamen u bubregu;
- višak kalcijuma u krvi i urinu;
- kršenje metabolizma kostiju;
- D-vitaminska intoksikacija.
Podešavanje snage
Sa nedostatkom kalcijuma, namirnice koje sadrže kalcijum treba postepeno uvoditi u ishranu i konzumirati zajedno sa magnezijumom i vitaminom D. Ako se mikroelement ne sintetiše zajedno sa vitaminom D, neće se dugo zadržati u organizmu, pa važno je obogatiti ishranu namirnicama sa ovim vitaminom, koje treba konzumirati nakon 4 sata pre uzimanja suplemenata kalcijuma.
Lekovi se mogu uzimati sa proizvodima koji sadrže kalcijum, koji uključuju:
- kefir;
- domaći jogurt;
- masne ribe;
- morske alge;
- brokoli;
- žitarice (ječam, heljda);
- orasi (bademi, indijski oraščići).
Lekar će vam preporučiti ishranu koju smete da koristite uz dodatak kalcijuma. Pre uzimanja bilo kakvih lekova obavezno se obratite doktoru.