Jednu od najznačajnijih uloga u organizmu igra cink, bez kojeg naše telo ne bi bilo isto. Jača imunitet, ali i pomaže stvaranju mirisa i ukusa!
Jedna od najvažnijih uloga mu je stvaranje sinteze proteina i DNK, kao i uticaj na libido kod ljudi. Nedostatak cinka može da uzrokuje niz fizioloških promena i problema. U nekim istraživanjima se pokazalo da uzimanje cinka u ishrani može da smanji smrtnost među decom koja imaju akutnu infekciju donjeg respiratornog sistema.
Hrana bogata cinkom pomaže u održavanjumoždane strukture i generalnog zdravlja nervnog sistema. Ovaj mineral bitan je za stvaranje rezervi insulina i podstiče njegovu funkciju. Kompleks cinka i insulina nalazi se u ćelijama pankreasa, a kada telo nema dovoljno tog elementa, postoji mogućnost nastanka dijabetesa. Primećeno je da dijabetičari imaju dvostruko manju količinu cinka od normalne.
Za razliku od nekih materija, telo ne može da skladišti cink, što znači da je potrebno svakodnevno uzimanje cinka kroz hranu. Ljudski organizam sadrži oko 2-3 grama cinka. Preporučena dnevna doza za žene je 8 mg dnevno. Kod trudnica se taj broj povećava na 11 mg, a kod dojilja na 12 mg. Unos cinka u trudnoći će pozitivno uticati na zdravlje bebinog mozga.
Kako biste znali da li treba da pojačate unos ovih namirnica i da biste redovno unosili preporučenu dozu cinka, treba da znate koji su simptomi nedostatka ovog minerala u organizmu.
Predstavljamo vam neke od najtipičnijih simptoma koji upućuju na to da vašem telu nedostaje cink!
Često ste bolesni
Učestale infekcije su znak opadanja imuniteta. Nedostatak cinka oslabljuje imunitet, pa osobe koja ima manjak tog minerala češće oboljevaju od gripa i crevnih infekcija.
Dijareja
Jedna od infekcija koja se često beleži kod osoba koje imaju nedostatak cinka jeste i ona uzrokovana bakterijom koja uzrokuje dijareju.
Gubitak kose i oštećena koža
Kako je cink ključan za normalan rast ćelija, manjak rezultira gubitkom kose i oštećenjima na koži.
Gubitak težine i anoreksija
Manjak cinka jednako je gubitak apetita. Ako se na vreme ne ustanovi, manjak cinka može dovesti i do razvoja anoreksije.
Oštećenje motornih i kognitivnih funkcija bebe
Ako trudnici nedostaje cinka, to može izazvati oštećenja ploda koji nosi, tačnije oštetitimotoričke i kognitivne sposobnosti bebe.
Cink u hrani nalazi se u ovim namirnicama:
- Proizvodi od mesa - teleća jetra, jagnjetina, govedina, piletina i ćuretina, svinjetina
- Ribe - ostrige, rakovi, tunjevina, školjke
- Integralne žitarice i pšenične klice
- Jaja
- Soja
- Pivski kvasac
- Mlečni proizvodi - sir, mleko i jogurt
- Semenke - sušene semenke lubenice, semenke bundeve, suncokreta, čia semenke
- Orašasti plodovi - kikiriki, bademi, orasi
- Povrće - krastavci, zelena salata, masline, luk, grašak, spanać, batat, paradajz
- Voće - avokado, banane, kivi, jagode, breskve
- Kakao