intervju

INTERNISTA-KARDIOLOG MILENA PANDRC SA VMA: Gojaznost izaziva opasne bolesti! Ovaj tip nosi najveći rizik za srce!

Dr Milena Pandrc objašnjava koje loše navike mogu da dovedu do gomilanja kilograma uprkos zdravoj ishrani.

Medicina
Autor:
INTERNISTA-KARDIOLOG MILENA PANDRC SA VMA: Gojaznost izaziva opasne bolesti! Ovaj tip nosi najveći rizik za srce!
Foto: Privatna Arhiva

Gojaznost je ozbiljno hronično oboljenje koje se smatra jednim od najvećih zdravstvenih problema u svetu. Pandemija korona virusa pokazala je kakve opasnosti nosi prekomerna težina jer su gojazne osobe bile u većem riziku od razvoja teže kliničke slike Kovid-a, pa čak i smrtnog ishoda.

Svaka peta osoba u Srbiji je gojazna, a svaka treća je na pragu gojaznosti, pokazali su rezultati istraživanja koje je pred pandemiju sproveo Republički zavod za statistiku u saradnji sa Institutom za javno zdravlje ''Dr Milan Jovanović Batut".

S obzirom na to da se gojaznost svrstava među vodeće bolesti savremenog doba, pozvali smo Dr Milenu Pandrc, internistu-kardiologa sa VMA da nam detaljno objasni sve o ovom problemu.

Koji su faktori rizika za nastanak gojaznosti?

"Gojaznost je posledica unošenja viška hranljivih materija zbog čega dolazi do prekomernog taloženja masnog tkiva u organizmu. U najvećem broju slučajeva povećanog unosa hrane, a u malom procentu (0,5-5%) sekundarna, odnosno posledica nekih drugih bolesti i stanja.

Postoji i genetska predispozicija kada je u pitanju broj adipocita odnosno masnih ćelija. Međutim, njihova veličina koja i definiše stepen gojaznosti zavisi od načina ishrane i životnog stila, te je jedna od definicija da se gojaznost odnosi na procenat masti u telu; kod muškaraca je to najmanje 21 odsto, a kod žena 36 odsto od ukupne telesne mase.

Takođe, prevelik unos kalorija praćen nepoželjnom kombinacijom namirnica (prosti ugljeni hidrati kombinovani sa koncentrovanim mastima ili koncentrovanim proteinima), nedovoljna fizička aktivnost, socijalni faktori (cena namirnica), prekid pušenja, alkohol, neki lekovi, trudnoća, menopauza, predškolsko doba, adolescencija predstavljaju faktore rizika za nastanak gojaznosti".

Doktorka Milena Pandrc
foto: Privatna Arhiva

Kakve su posledice pandemije na gojaznost?

"Od početka pandemije je poznato da gojaznost predstavlja rizik za težak oblik infekcije koronavirusom i prolongirani postkovid sindrom. Skorašnje studije potenciraju direktno inficiranje masnih ćelija koronom, u kojim virus ostaje pritajen duže vreme, pa može izazivati hroničnu upalu niskog stepena. S obzirom da su masne ćelije svuda u organizmu, moguće je da je ovaj mehanizam u osnovi nastanka tegoba po završetku akutne infekcije, a koje su vrlo različite i zovemo ih postkovid sindrom.

S druge strane, (SZO) je upozorila da bi pandemija mogla da rezultira povećanom gojaznošću kod dece. Naime, prinudna izolacija, povećani stres, smanjena fizička aktivnost, onlajn nastava su faktori rizika za nastanak epidemije gojaznosti kod mladih kojima to nije prirodno stanje. Sve ovo može da se projektuje i na odrasle koji su izloženi brojnijim faktorima rizika, kao što su sedenje i rad od kuće, nemogućnost odlaska kod lekara, traženje utehe u hrani".

Koji su uzroci gojaznosti i kako prepoznati problem?

"Uzroci gojaznosti su različiti: način ishrane, fizička neaktivnost, endokrini, nasledni, socijalni, psihološki... Alarm treba da bude nepoželjna promena izgleda tela. Budući da gojaznost nekad dolazi tiho i vrlo neprimetno (po 1-2 kilograma mesečno), simptomi nastaju diskretno i posledica su povećanog opterećenja koštano-mišićnog sistema (brže zamarenje pri radu, bolovi u zglobovima nogu pri kretanju).

Komplikacije gojaznosti su višestruke: kardiovaskularna oboljenja, metabolički poremećaji, respiratorni poremećaji, gastrointestinalne komplikacije (naročito kalkuloza žučne kese); karcinomi; poremećaji rada žlezda sa unutrašnjim lučenjem; oštećenje kože".

gojaznost
foto: Shutterstock

Zašto se kilogrami za nekog "lepe", a neko ima vitku liniju iako je gurman?

"Važno je naglasiti da je broj masnih ćelija odnosno sklonost ka gojaznosti genetski predisponirana, dok način ishrane i stil života određuje da li će predispozicija prerasti u manifestnu bolest. Najvažniji je, međutim, odnos između broja unetih i potrošenih kalorija. Naime, ako neko unosi visokokalorične namirnice, a pri tome je fizički aktivan i potroši unete kalorije, ostaće vitak iako je uneta hrana po meri gurmana.

Sa druge strane, osoba može imati maksimalno restriktivan, zdrav meni, ali ako neguje takozvani sedanterni životni stil (sedi u kancelariji, autom do posla, bez programirane fizičke aktivnosti) velika je verovatnoća da neće potrošiti unete kalorije i da će doći do nagomilavanja masti, pre svega u predelu struka (što se i naziva hipertrigliceridemijski struk). Dakle, tajna je u ravnoteži između unetog i potrošenog, a ne prvenstveno u kvalitetu namirnica".

Koje su najopasnije greške u ishrani koje dovode do prekomerne težine?

"Pravilna ishrana podrazumeva raznovrsnu ishranu sa oko 130 g složenih ugljenih hidrata dnevno, uz zabranu unošenja trans masti (prženje, pohovanje), prostih ugljenih hidrata (slatkiši, beli hleb) i restrikciju zasićenih masti na manje od 7 odsto dnevnog kalorijskog unosa (svinjska mast).

Beli hleb, Hleb
foto: Profimedia

Stručna javnost preporučuje dva tipa ishrane: mediteranski i skandinavski. U mediteranskoj ishrani dominiraju nezasićene omega 3 i 6 masne kiseline, kojih ima u biljnoj hrani, plavoj ribi (sardela, skuša, tuna, inćuni) te ribi iz hladnih mora (haringa, losos), orašastim plodovima, uz pripremu na hladno ceđenom maslinovom ulju.

Skandinavski tip je baziran na mlečnim proizvodima, ribi, ražanom hlebu, raznim bobicama i nemasnom crvenom mesu bogatom omega 3 nezasićemnim masnim kiselinama koje imaju kardioprotektivan efekat. Za pripremu hrane koristi se repino ulje, voće pretežno obuhvata borovnice i slične bobice zbog visokog učešća antioksidansa, dok se od povrća najviše konzumiraju spanać, kelj i kupus, bogati vitaminima B i C.

Što se tiče obroka, ima ih najmanje pet dnevno, nisu obilni, tako da je konstantan nivo energije, bez oscilacija u toku dana.

Na ovaj način potpuno eliminišemo uticaj prekomernog unosa kalorija u sklopu napada gladi zbog neredovnih obroka kao i verovatnoću loše kombinacije namirnica (prosti ugljeni hidrati kombinovani sa koncentrovanim mastima ili koncentrovanim proteinima)".

Zašto je gojaznost loša za srce, koje sve bolesti može da izazove?

"Gojaznost je bolest, baš kao hipertenzija i šećerna bolest koja zahteva doživotno lečenje. Najčešće se izražava preko indeksa telesne mase koji predstavlja odnos telesne mase i kvadrata telesne visine izraženog u metrima. BMI > 25 kg/m2 označava prekomernu telesnu masu dok je BMI > 30 kg/m2 mera prave gojaznosti.

Stepen gojaznosti još uvek nije i pravi parametar zdravstvene ugroženosti. Distribucija masnog tkiva je bolji pokazatelj zdravstvenog rizika nego BMI i na osnovu dela tela gde se dominatno taloži masno tkivo, gojaznost se deli na androidnu, mušku, jabuka gojaznost i na ginoidnu, žensku, kruška gojaznost.

Androidni tip gojaznosti predstavlja znatno veći rizik jer je udružen s nizom bolesti stanja, kao što su dijabetes, hipertenzija, rana ateroskleroza, sindrom X, maligne bolesti. Najznačajnije kardiovaskularne komplikacije su bolest krvnih sudova srca, srčana slabost, arterijska hipertenzija, moždani udar, oboljenje perifernih krvnih sudova".

Srce, Bolesti srca, Stetoskop, Zdravlje
foto: Shutterstock

Koje su najveće zablude o gojaznosti?

"Nije problem prepoznati i dijagnostikovati gojaznost, već pacijenta motivisati za lečenje... Izlečenim se smatraju osobe koje su regulisale svoju telesnu masu i održavaju je u granicama normale (indeks telesne mase između 18.9 i 24.9 kg/m2).

Kako je gojaznost hronična bolest, veoma često se leči celog života. Obuhvata promenu načina ishrane, fizičku aktivnost, psihoterapiju, medikamentnu terapiju, hirurško lečenje. Gojaznost nikako nije samo estetski problem i njen uticaj na naš organizam zavisi ne samo od stepena i tipa gojaznosti, već i od vremena nastanka i dužine trajanja, pušenja i drugih faktora rizika. Važno je naglasiti da i u fazi prekomerne telesne mase treba preventivno delovati, modifikovati način ishrane i fizičku aktivnost, u cilju prevencija nastanka manifestne bolesti koja se mnogo teže leči".

Može li se gojaznost sprečiti? Šta savetujete pacijente kada je prevencija u pitanju?

"Primarna prevencija u lečenju se odnosi na sprečavanje nastanka bolesti kod pacijenata sa graničnim indeksom telesne mase i podrazumeva modifikaciju stila života i eventualnu primenu farmakoloških sredstava. Promena životnog stila obuhvata svakodnevnu fizičku aktivnost uz redukciju telesne mase.

Fizičku aktivnost bi trebalo uvoditi postepeno uz obaveznu proveru kardiovaskularnog statusa pre vežbanja. Individualno podešen program aktivnosti uključuje 30 do 60 minut umerene aerobne fizičke aktivnosti dnevno (50 do 70 odsto maksimalnog srčanog pulsa) sa postepenim uvođenjem, najmanje 5 dana nedeljno. Kako i koliko će vežbati zavisi od mogućnosti i želje svakog pacijenta, ali su optimalne kontinuirana šetnja, plivanje, vožnja biciklom, laka aerobna gimnastika. Osobe bez kontraindikacija mogu da imaju i intenzivan aerobni trening u trajanju od 75 minuta sedmično.

Pravilna ishrana uz redukciju telesne mase za oko 7 odsto u intervalu od 6 meseci, trebalo bi da se sprovodi doživotno. To znači 500 kalorija dnevno manje, nedeljno pola kilograma, mesečno 2 kilograma".

Kako se utvrđuje gojaznost? Koja kilaža se smatra kritičnom?

"Gojaznost se najčešće utvrđuje preko indeksa telesne mase koji predstavlja odnos telesne mase i kvadrata telesne visine izraženog u metrima. BMI > 25 kg/m2 označava prekomernu telesnu masu dok je BMI > 30 kg/m2 mera prave gojaznosti.

Stepen gojaznosti još uvek nije i pravi parametar zdravstvene ugroženosti. Distribucija masnog tkiva je bolji pokazatelj zdravstvenog rizika nego BMI, izražava se kao odnos obima struka i kuka u preporučuje se da taj odnos kod muškaraca bude manji od 1 a kod žena manji od 0,8. Na osnovu dela tela gde se dominatno taloži masno tkivo, gojaznost se deli tzv. jabuka gojaznost i kruška gojaznost".

Gojaznost
foto: Shutterstock

Koji su osnovni principi lečenja, a koje su savremene tehnike?

"Očekivanja pacijenata u procesu mršavljenja često su nerealna. Većina ljudi želi da smrša iz kozmetičkih razloga i želi maksimalan gubitak kilograma u minimalnom roku uz najmanje napora. Gubitak kilograma je težak i često zahteva mnogo pokušaja. Stoga, očekivanja pacijenata treba dobro usmeravati.

Medicinske razlozi za gubitak težine su zasnovani prvenstveno na sprečavanju oboljevanja i umiranja, te smanjenju uticaja već postojećih bolesti povezanih sa gojaznošću, poput hipertenzije i dijabetesa na kvalitet života. To se može postići umerenim nivoima gubitka kilograma, ako se gubitak kilograma održi. Bazični principi lečenja gojaznosti podrazumevaju promenu načina ishrane, fizičku aktivnost i psihološku podršku. Medikamentozna terapija se razmatra u slučajevima kada su bolesnici u visokom riziku ili kada drugi načini lečenja nisu dali rezultate. Danas na tržištu postoje brojni lekovi koji su efikasni, bezbedni i relativno dostupni, a daju se u ovim slučajevima izolovano ili kao priprema za hirurgiju želuca".

(Razgovarala: Aleksandra Isailović)

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs