Čia seme je sinonim za zdravu ishranu. Pored toga što ga možete dodavati jelima i salatama, čia seme se dodaje i raznim receptima za smuti, ovsene kaše, a od njega se pravi i puding.
Zahvaljujući nutrijentima, čia semenke su dobile epitet supernamirnice iz više razloga:
Bogate nutrijentima
Ove semenke se u ishrani koriste još iz doba drevnih Maja i Asteka. A kako navodi Lepota i zdravlje, stari narodi koristili su ih i u ishrani i u dnevnoj rutini lepote. Danas, znamo da dve kašike čia semenki sadrže 138 kalorija, 4,7 grama proteina, 9,8 grama vlakana, 14% dnevne potrebe za kalcijumom, 12% dnevne potrebe za gvožđe, a uz to sadrže i magnezijum, fosfor, cink, omega 3 masne kiseline kao i vitamine grupe B.
Antioksidanti
Ove semenke su odličan izvor antioksidanata koji neutrališu slobodne radikale te čuvaju naš imuni sistem. Antioksidanti u čia semenkama posebno povoljno deluju na srce i jetru, regulišu krvni pritisak i imaju antikancerogena svojstva.
Gubitak viška kilograma
Zahvaljujući vlaknima i proteinima, čia semenke preporučuju se u svakom režimu ishrane, a naročito kod osoba koje žele da izgube višak kilograma. Dijetetska vlakna povoljno deluju na sagorevanje kalorija, a dugo nas čine sitima, te nemamo napade gladi.
Zdravlje kostiju
Ove semenke sadrže i brojne nutrijente koji održavaju kosti jakim i zdravim, a to su, između ostalih, kalcijum, fosfor i magnezijum.
Nivo šećera u krvi
Istraživanja su pokazala, kako navodi Lepota i zdravlje, da čia semenke regulišu nivo šećera u krvi, a pretpostavlja se da do toga dolazi zbog količine vlakana.
Lako se uključuju u ishranu
Budući da je ukus gotovo neprimetan, ove semenke vrlo lako možete dodati bilo kom jelu, počev od variva, preko smutija i kolača. Mogu se jesti i sirove ili potopljene u vodu, mleko ili sok. Budući da ispuštaju sluz koja zgušnjava, čia semenke su i odlične u pripremi zdravih sladoleda i pudinga.
Donosimo vam par recepata sa čia semenom: