Ako se ovih dana osećate napeto i nervoza vas obuzima, imamo rešenje. Psiholozi kažu da je ovaj metod izuzetno delotvoran. Muzika je lekovita, a ukoliko slušate prave tonove samo 30 minuta dnevno, napetost će nestati.
Muzika leči stres, nesanicu i popravlja raspoloženje.
Mnoge urađene studije govore u prilog učinkovitosti ove tehnike. Među ispitanicima koji su učestvovali u ovim istraživanjima zabeležen je manji emocionalni stres, bolji i kvalitetniji san, manje napetosti i bolje pamćenje.
Evo kako note utiču na moždane ćelije?
Muzika utiče na smanjenje izlučivanja hormona stresa, kortizola, a pritom podstiče izlučivanje oksitocina koji ima ulogu u izazivanju osećaja zadovoljstva. Ona deluje na veliki broj moždanih regija,pa tako utiče i na limbički sastav, što je zapravo deo mozga koji ima važnu ulogu u regulaciji emocionalnih reakcija.
Koja vrsta muzike izaziva opuštanje?
Trebaet da znate da nema sva muzika pozitivan efekat. Ona koja je najdelotvornija ima tempo oko 60 udaraca u minutu, a ne više od 75 udaraca, sporijeg je ritma, jednostavnije strukture, tiša, usklađene, harmonične i često jednostavnije melodije.
Najbolje bi bilo slušati instrumentalnu muziku, jer muzika koja uključuje i tekst odvlači pažnju. Zvuk gitare se navodi kao jedan od najdelotvornijih.
30 minuta slušanja muzike je delotvornije od bilo kog drugog vida opuštanja, složili su se psiholozi.