Urednica i voditeljka Sanja Mikleušević Pavić sasvim slučajno, dok je vodila Dnevnik 3, saznala je da nešto sa njenim zdravljem nije u redu. Naime, poznato hrvatsko TV lice tada je ugostilo dr Zvonka Kusića, čuvenog profesora onkologije i nuklearne medicine. Stručnjak, čiji se rad i znanje cene i van granica Balkana, primetio je kod Sanje određene simptome, nakon emisije joj se javio i pozvao je na pregled.
Publika je zavolela kroz emisije: 'Dobro jutro, Hrvatska', 'Plodovi zemlje', 'Labirint', 'Misija zajedno' i mnogim drugima. Kako je voditeljka sebe doživljavala kao snažnu ženu koja nije imala nikakve tegobe, mislila je da je reč o rutinskoj kontroli. Međutim, dobila je potpuno neočekivanu dijagnozu.
- Dok sam vodila Dnevnik 3, gost u emisiji bio mi je akademik Zvonko Kusić, jedan od naših najvećih autoriteta za bolesti štitne žlezde i inicijator osnivanja Hrvatskog društva za štitnu žlezdu. Nakon emisije pozvao me na pregled, kao da je nešto slutio, a verovatno je i uočio neke simptome kojih ja nisam bila svesna – rekla je Sanja, kojoj su prvi nalazi pokazali povišene hormone štitne žlezde. Suočila se s hipertireozom, a potom je obavila i punkciju čvora.
- Nakon nekoliko nedelja akademik Kusić me pozvao i rekao da nalaz pokazuje sumnjivi papilarni karcinom štitne žlezde – dodala je.
Mešutim, tada je odbila operaciju, misleći da će sebi uspeti da pomogne svim dostupnim alternativnim i proverenim metodama. Kako kaže, nabavila je biljne mešavine, kuvala čajeve i pila ih u velikim količinama kako bi hormone štitne žlezde dovela u ravnotežu. Njen suprug, preduzetnik Damir Pavić nije bio pobornik takvog pristupa lečenju, ali je poštovao njen izbor.
Ipak, u jednom trenutku je shvatila da u sebi nosi "tempiranu bombu" i da više ne treba čekati. Štitna žlezda joj se toliko povećala da je bila tri puta veća nego što bi trebalo. Pritiskala joj je dušnik i otežavala disanje. Nakon 3 godine konačno je ušla u operacionu sali.
-Na operaciju možete ići tek kada su vam hormoni u ravnoteži, a meni zbog hipertireoze nisu bili. Užasnula me pomisao da će mi odstraniti štitnu žlezdu i da ću do kraja života morati da uzimam nadomestnu terapiju. Ipak, u pitanju je bila određena doza ignorisanja stvarnosti – rekla je Sanja tada za "Gloriu".
Voditeljka nije prepoznala da ima simptome koji bi ukazivali na probleme sa štitnom žlezdom. Kako kaže, povremeno joj je jako lupalo srce, patila je od nesanice, bila anksiozna bez posebnog razloga, ali je sve to povezivala sa stresom na poslu.
- Odlazila sam na sistematske preglede, ali štitna žlezda je uvek bila u redu. Kada sam se suočila s hipertireozom, setila sam se da su me mnogi i ranije upozoravali da mi je vrat otečen i da se to vidi na televiziji – objašnjavala je za hrvatske medije i dodala:
- Kada sam nazvala profesora Kusića i rekla mu da sam spremna na operaciju, nije mogao da veruje – izjavila je Sanja, kojoj su lekari odstranili celu štitnu žlezdu i dva limfna čvora na kojima su pronađene metastaze.
Kako se otkriva rak štitne žlezde i koje simptome ne smemo ignorisati?
Rak štitne žlezde možda neće u početku izazvati nikakve simptome. Prvi znak je često "čvorić" na štitnoj žlezdi i dosta ljudi ga ne primeti na početku. Ova promena može se uočiti na rendgenskom ili CT skeniranju, često nakon što vam preporuče taj pregled zbog nekog drugog zdravstvenog problema. U 90 odsto slučajeva ovi čvorovi su benigni (nekancerogeni) i ne zahtevaju lečenje.
Ukoliko je ipak dijagnostikovan rak štitne žlezde, kako bolest napreduje, možda ćete primetiti neke do ovih simptoma:
- Kvržica ili otok na vratu koji brzo raste
- Bol u prednjem delu vrata ili boj koji se kreće sve do ušiju
- Stalni kašalj ili promuklost, bez očiglednog uzroka
- Problemi sa disanjem ili gutanjem
Treba voditi računa da ovi simptomi takođe mogu ukazivati na niz različitih bolesti osim na rak štitne žlezde, pa je neophodno da razgovarate sa svojim lekarom o ispravnoj dijagnozi.
Koji se pregledi rade?
Vaš lekar može početi sa fizičkim pregledom i proveriti vašu porodičnu medicinsku istororiju. Doktor takođe može preporučiti pregled tokom kog se mala, tanka kamera ubacuje u grlo kako bi detaljno pretražili eventualne probleme. Ova procedura zove se laringoskopija.
Osim toga, rade se snimvi štitne žlezde pomoću magnetne rezonance, CT skeniranja ili ultrazvuka. A da bi postavio dijagnozu karcinoma štitne žlezde, vaš lekar će uraditi biopsiju tako što će deo tkiva štitne žlezde poslati na proveru prisustva ćelija raka.
Ono što je dobra vest, rak štitne žlezde je u najvećem broju slučajeva izlečiv, ali su kontrolni pregledi od presudnog značaja sa uspešno rešavanje ovog ozbiljnog zdravstvenog problema.
Sanju Mikleušević Pavić publika je zavolela kroz emisije: 'Dobro jutro, Hrvatska', 'Plodovi zemlje', 'Labirint', 'Misija zajedno' , te je bila uz nju i kada je vodila najvažniju borbu - onu za život.