AKO VAM PMS UNIŠTAVA ŽIVOT, OBAVEZNO SE JAVITE GINEKOLOGU: Evo šta može da pomogne u tom slučaju

Predmenstrualni sindrom (PMS) pogađa 30 odsto žena u reproduktivnom periodu. Dva do tri odsto žena pati od tešeg oblika, koji se naziva predmenstrualni disforički sindrom (PMDS).

Saveti stručnjaka
12:06h Autor:
AKO VAM PMS UNIŠTAVA ŽIVOT, OBAVEZNO SE JAVITE GINEKOLOGU: Evo šta može da pomogne u tom slučaju
Foto: Shutterstock

Simptomi PMS su: razdražljivost, ljutnja, nemir, osećaj straha, česte promene raspoloženja, bezvoljnost, umor i osećaj nedostatka energije, poremećaj sna, otoci i osećaj nadutosti stomaka, nadute i osetljive grudi, glavobolja, osećaj gladi i potreba za slatkom hranom - kaže dr Milan Milenković, specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista reproduktivne medicine i doktor medicinskih nauka.

Različiti simptomi

Prema njegovim rečima, tegobe se mogu razlikovati od meseca do meseca, ali i tokom života.

"Neke žene s godinama imaju izraženije simptome, dok se nekima tegobe smanjuju. Mogu biti toliko izražene da remete porodični i socijalni život. Simptomi se mogu javiti odmah posle ovulacije, to jest u sredini menstrualnog ciklusa, ali mogu biti i samo nekoliko dana pre menstrualnog krvarenja. Najčešće je pogoršanje pred menstruaciju i tegobe prolaze po dobijanju krvarenja ili drugog-trećeg dana menstrualnog krvarenja."

bol u stomaku
foto: Shutterstock

Izostanak simptoma

Dr Milenković objašnjava da žene koje iz određenih razloga nemaju ovulaciju nemaju ni PMS simptome.

"Simptomi nekih psihijatrijskih bolesti se mogu pogoršati pred menstruaciju, i to treba dijagnostički i terapijski razdvojiti od PMS. Ne postoji dijagnostički ili laboratorijski test koji je karakterističan za PMS. Nivo hormona je isti kod žena sa simptomima PMS, kao i kod žena koje nemaju te tegobe. To nije psihijatrijsko oboljenje, već jedno "hormonalno stanje"."

Zašto dolazi do PMS

- Posle ovulacije dolazi do povećanog lučenja hormona progesterona, dok se koncentracija hormona estrogena smanjuje. Nivo tih hormona je isti kod žena s predmenstrualnim sindromom i bez njega, ali se pretpostavlja da su neke žene "osetljivije" na progesteron. Drugo objašnjenje je vezano za signale u centralnom nervnom sistemu, pre svega signale vezane za serotonin sistem. Serotonin smanjuje razdražljivost, strah, nemir i agresivnost. Dokazano je da supstance koje povećavaju koncentraciju serotonina u krvi smanjuju simptome predmenstrualnog sindroma i predmenstrualnog disforičkog sindroma.

Bol u stomaku
foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Terapija

- Žene koje imaju hormonsku spiralu mogu imati izraženije simptome, dok se kod nekih tegobe javljaju po prestanku uzimanja tableta za kontracepciju. Tokom uzimanja pilula za kontracepciju nema ovulacije, tako da nema ni PMS. Terapija kontraceptivnim tabletama koje sadrže supstancu drosperinon se pokazala efektivnom u terapiji predmenstrualnog sindroma. Fizička aktivnost i trening mogu mogu ublažiti simptome.

Lekovi Takozvani SSRI preparati, lekovi koji povećavaju koncentraciju serotonina, koriste se kod osoba s jako izraženim simptomima.

- Terapija obično počinje od sredine menstrualnog ciklusa i prekida se po dobijanju krvarenja. Efekat po simptome PMDS se vidi već posle jednog dana terapije. Može se uzimati i samo nekoliko dana kada su najizraženiji simptomi.

Trudnoća

Simptomi predmenstrualnog sindroma nestaju u trudnoći i nekoliko nedelja/meseci posle porođaja, u zavisnosti od toga kada će ponovo početi menstrualni ciklus. Žene koje žele trudnoću i imaju izražene simptome mogu koristiti SSRI preparate bez bojazni da će to smanjiti šansu za trudnoću ili imati negativan efekat po nastalu trudnoću.

(Autor: Violeta Nedeljković)

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs