Milijanka Puletić, koju mnogi smatraju majstoricom u pravljenju najboljeg sira u Kolašinu, podelila je svoj provereni recept i istakla važnost svake faze u njegovoj pripremi.
Prva i najvažnija tajna krije se u načinu pripreme mleka. Večernje mleko, koje je odstojalo tokom noći i sa kojeg se pažljivo skida kajmak, pomeša se s onim koje se dobije ujutru. Ovaj postupak daje siru posebnu teksturu i puniji ukus.
„Kad pomuzem mleko uveče, ostavim ga da odstoji u posudi. Ujutru skinem kajmak i pomešam ga sa svežim mlekom koje tek pomuzem. Na celokupnu količinu mleka dodajem jednu četvrtinu vode. Potom mleko zagrejem na tačno 30 stepeni, dodam sirište – otprilike jednu kašiku na 10 litara mleka – poklopim i ostavim u duplikatoru da se proces sirenja odradi kako treba,“ objašnjava Milijanka.
Sirni proces se odvija u posebnom uređaju za sirenje, poznatom kao duplikator, koji održava temperaturu do 35 stepeni, što je ključno za pravilan razvoj sirne mase. Nakon što se sir formira, postavlja se pod kamen koji ga ravnomerno pritiska, omogućavajući mu da se sjedini i dobije specifičnu lisnatu strukturu.
Nekada se umeće domaćice merilo brojem slojeva koje je sir imao – što je više slojeva, to se smatralo da je sir kvalitetniji i da je domaćica iskusnija.
„Ranije je bilo mnogo teže, jer se sirilo u velikim kotlovima i šerpama na šporetu, kada nismo imali adekvatne posude. Danas je mnogo lakše – ne samo da je proces pojednostavljen, već je i sir kvalitetniji,“ dodaje Milijanka, ponosna na dugogodišnju tradiciju koju čuva i prenosi novim generacijama.
"Kada je pripremila sve što je potrebno započela je najvažnije, listanje sira. Prvo se lista, listovi se ređaju u posudu, pa se sole krupnom solju. "
Lisnati sir poslednjih godina uvršten je u meni nacionalne kuhinje Crne Gore, ali je dobio i zaštitu geografskog porekla.