Emotikoni nisu samo zabavan način komunikacije, već mogu otkriti i emocionalnu inteligenciju vašeg partnera. Novo istraživanje pokazalo je da osobe sa višim nivoom emocionalne inteligencije i one osobe koje žele da se duboko povežu, češće koriste emotikone.
Razlog tome je što osobe koje koriste emotikone teže smanjenju nesigurnosti u vezi sa značenjem svojih poruka, prepoznajući kako primalac može protumačiti komunikaciju.
Istraživači su otkrili da je ovo češće kod žena, koje se obično izražavaju na intimnijem nivou, prenosi "Dejli mejl".
Takođe, muškarci uključeni u istraživanje imali su viši nivo izbegavanja prevelikog vezivanja od žena, što je povezano sa time da šalju manje emotikona partnerima.
Ovo jedinstveno istraživanje, sprovedeno od strane istraživača sa Univerziteta Indijana, otkrilo je važnost neverbalnih znakova koji zapravo mogu doprineti zdravijim i značajnijim odnosima.
Uzorkom od 320 odraslih osoba, uključujući 191 ženu i 123 muškarca, proučavano je korišćenje emotikona u tekstualnim porukama, mejlovima i drugim uređajima.
Učesnici su takođe popunili onlajn upitnik koji je tražio da podele demografske informacije, stil vezivanja, emocionalnu inteligenciju i učestalost korišćenja emotikona.
Istraživači su otkrili da su učesnici najčešće koristili emotikone kako bi smanjili nesigurnost u vezi sa značenjem poruka i preneli ton komunikacije.
Emotikoni su se takođe koristili za pojašnjenje poruka, razvedravanje atmosfere ili otkrivanje smisla za humor kako bi se izbegla potencijalna neprijatnost.
Studija, objavljena u časopisu "Plos One", sugeriše da "žene mogu biti emotivno ekspresivnije, žele preneti složenija značenja i/ili teže preciznijoj komunikaciji putem digitalnih sredstava, posebno sa prijateljima i porodicom."
Ovakav način komunikacije bio je ograničen na svakodnevne odnose, pri čemu su učesnici pokazali nevoljnost za stvaranje takve društvene povezanosti sa udaljenijim poznanicima ili poslovnim saradnicima.
Prema studiji, emotikoni su takođe povezani sa romantičnim i intimnim interakcijama i korišćeni su za održavanje zdravih odnosa nakon prvog sastanka.
Istraživači su se oslonili na teoriju vezivanja, koja sugeriše da iskustva roditelj-deteta oblikuju odnose kasnije u životu, što se može manifestovati kroz virtuelnu komunikaciju.
Osobe sa visokim nivoima anksioznog vezivanja ili strahovima od napuštanja bile su među učesnicima koji nisu pokazivali emocionalnu bliskost slanjem emotikona drugima.
Učesnici sa visokim nivoima emocionalne inteligencije, koji su slali više emotikona, imali su kombinaciju samosvesti i socijalne svesti, te su bili u stanju bolje upravljati odnosima i rešavati konflikte.
Studija je objasnila da osobe sa višom emocionalnom inteligencijom poruke bogate emotikonima doživljavaju kao introspektivne, dok ih osobe koje žele da izbegnu prekomereno vezivanje vide samo kao deljenje informacija.
"Iz toga proizilazi da su osobe sa višim nivoom emocionalne inteligencije bolje u interpretaciji emotivnih znakova u emotikonima," navodi studija.
Način na koji komuniciramo virtuelno može otkriti mnogo o nama. To nije samo nasmejano lice ili srce u poruci, to je način prenošenja značenja i efikasnije komunikacije, a način na koji ih koristimo govori nešto o nama.
Istraživači ističu da je potrebno sprovesti još studija kako bi se u potpunosti razumela uloga emotikona u našim odnosima.
Dodali su da "razumevanje ove povezanosti može biti ključno za shvatanje nijansi kako ljudi formiraju i održavaju odnose u sve digitalnijem svetu."
U nastavku otkrijte šta je pozitivni stres i saznajte kako da ih razlikujete:
Bonus video: