Vodio bi ljubav do iznemoglosti sa snajom i voleo da muči tokom odnosa: Ubio svog sina, pa je Bog Ivanu vratio za sve

Ovo je priča o Ivanu Četvrtom Groznom, ruskom caru koji je, baš kao što mu nadimak upućuje, bio jedan od najbrutalnijih i najodvratnijih vladara ikada u istoriji.

Zanimljivosti
20:03h Autor:
Vodio bi ljubav do iznemoglosti sa snajom i voleo da muči tokom odnosa: Ubio svog sina, pa je Bog Ivanu vratio za sve
Foto: Wikipedia

Ivan IV Vasiljevič je došao na vlast u 16. veku da bi postao prvi car Rusije — i usput dobio nadimak "Ivan Grozni".

Od 1547. do 1584. godine, trajala je vladavina Ivana Groznog. Konsolidujući više moći u regionu nego što je bilo koji vladar ikada ranije, Ivan Vasiljevič je bio poznat po vođenju krvavih ratova protiv svojih neprijatelja i masakrima protiv sopstvenog naroda.

Bio je brutalan prema svojoj porodici i čak je ubio sopstvenog sina tokom jednog od svojih zloglasnih momenata kada je bio besan kao bik. Lako je videti kako je dobio svoj strašni nadimak.

Ivan Grozni
foto: Profimedia

Burne rane godine Ivana Groznog

Ivan IV Vasiljevič je rođen od Vasilija, kneza Moskovije, 25. avgusta 1530. Dužnost "princa" je uglavnom bila da prikuplja poreze za ruske mongolske gospodare, koji su vladali nasiljem i brutalnošću.

S obzirom na ovu strukturu moći, nije iznenađujuće da su ruski plemići, poznati kao bojari, bili više zainteresovani da pljačkaju seljake i guše jedni druge nego da rade zajedno na potiskivanju Mongolskog carstva koje je u opadanju.

Pošto su svi koji su to pokušali završili umotani u ćilim i zgaženi od strane konja(način izvršenja smrtne kazne), vojvodama i ostalom plemstvu je bilo sigurnije da napune svoje džepove i zaštite postojeći status.

Ivan Grozni
foto: Fototeca Gilardi / akg-images / Profimedia

Početkom 1500-ih nije bilo naznaka da će taj svet pasti, a još manje da će mladi Ivan Vasiljevič biti taj koji će to učiniti, posebno nakon što mu je otac umro 1533.

Kako je Ivana zlostavljala aristokratija?

Nakon očeve smrti, Ivan je zvanično postao knez Moskve. Nešto manje zvanično, bio je u nemilosti lokalne aristokratije.

Ovim ljudima je bilo potrebno pokriće koje je imao princ da bi se očuvala lokalna vladavina. Ali u stvarnosti, nisu planirali da dopuste Ivanu da odraste i postane vođa - pogotovo ne moćan vođa.

Zato su ga, umesto da se postaraju za njegovo obrazovanje i pripreme za breme prestola, danima zatvarali u skučene prostore i nemilosrdno tukli.

U dobrim danima, mladi Ivan Grozni je bio ograničen na dvorište, obično u odaju njegove majke - sve dok je bojari iz klanova Šujski i Belski nisu otrovali kada je Ivan imao osam godina.

Ivan Grozni
foto: Roger-Viollet via AFP / Roger Viollet / Profimedia

Siroče, fizički oslabljen zbog neuhranjenosti i verovatno prestravljen, Ivan Grozni je znao da mu je jedina nada da stekne prijatelje među bojarima. Verovatno su prijatelji bojari bili ti koji su dogovorili da Ivan bude krunisan za "cara Rusije" 1547. godine — kada je imao samo 16 godina.

Postepeno se Ivanova sloboda kretanja povećavala i on je počeo da sklapa saveze među plemstvom. Tada je počeo da učvršćuje svoju moć.

Stanje Ivanovog carstva čini da se zapitate zašto bi se on uopšte trudio bilo šta da uradi da bi poboljšao stanje.

Još uvek pateći pod mongolskom čizmom, Rusija je veći deo 1550-ih godina provela suočavajući se sa sušom (i glađu koja je usledila), tatarskim invazijama, ratom sa Litvanijom, domaćim nemirima i trgovinskim embargom koji su organizovale Poljska i Švedska.

Povrh svega, Ivanova prva žena je umrla 1560. godine — a on je verovao da je otrovana. Šokantno, ona nije bila jedina od Ivanovih osam žena koja je doživela ovu strašnu sudbinu, navodno od strane njegovih neprijatelja.

Ivan Grozni
foto: Leemage via AFP / AFP / Profimedia

Ali smrt njegove prve žene ga je posebno pogodila - gurnula ga u spiralu depresije. Sa nepogrešivim osećajem za tajming, knez Andrej Kurbski je iskoristio ovaj trenutak da prebegne kod Litvanaca, uzevši sa sobom deo Ivanove vojske, i tako počeo da pustoši ruske teritorije na severozapadu.

Ivan Grozni je na ove probleme odgovorio na ono što se modernom čoveku čini kao jedini razuman način — dao je "ostavku". Godine 1564. Ivan se povukao na seosko imanje i poslao nekoliko javnih pisama u kojima je najavljivao abdikaciju i okrivljavao bojare za sve ruske nedaće.

Retrospektivno, abdikacija izgleda kao lukavi politički gambit. U vreme kada je dao ostavku, Ivan Grozni je proveo više od deceniju akumulirajući moć, do te mere da vlada u suštini nije funkcionisala bez njega.

Kako je prvi ruski car promenio zemlju?

Neko vreme se Ivan Grozni ponašao kao da ne želi da se vrati. Ali na kraju je pristao da se vrati - po ceni.

Ivan Grozni
foto: Fototeca Gilardi / akg-images / Profimedia

Prvo, želeo je da dobije apsolutnu vlast nad životom i smrću među bojarima, istim ljudima koji su ga jednom zatvorili u orman i otrovali njegovu majku. Takođe je zahtevao kontrolu nad vojskom, isključivu vlast nad trezorom i moć da sam upravlja sudovima. Očajni plemići su se složili i skoro odmah zažalili.

Sada sa nekontrolisanom moći, on je prvo postavio Opričnike, koji su opisani kao verzija nacista iz 16. veka. Članovi — koji su se vozili sa odsečenim svinjskim glavama na sedlima — imali su zadatak da uhapse i stvarne i navodne neprijatelje cara.

Šokantno, Opričniki su takođe dobili potpuni imunitet od svih zakona. Ovaj običaj još uvek postoji u izvesnoj meri u Rusiji danas, gde su mnogi članovi vlade takođe imuni na sudsko gonjenje.

Drugo, Ivan je zauzeo imanja optuženih izdajnika i počeo da ubija, muči, proteruje i nasilno penzioniše sve koji su ikada bili nezadovoljni — a ponekad i njihovu decu i unuke.

Bojeći se da bi Novgorod mogao da dođe u rukama Litvanaca, Ivan je poslao Opričnike da svima tamo očitaju lekciju. Niko ne zna koliko je ljudi stradalo u raciji 1570. godine, ali je sigurno bilo na hiljade.

Dve godine kasnije, iskoristivši Opričnike da razbije domaću opoziciju, Ivan se rešio svoje vojske ubica bacivši ih na Litvance i dozvolivši pravi pokolj. Ivan Grozni je potom nekoliko preživelih pogubio ili bacio u tamnicu.

Propadanje i smrt Ivana Groznog

Tokom preostalih 12 godina svoje vladavine, Ivan Grozni nastavio je da teroriše svoj narod i strance.

Vodio je rat za ratom, po nekoliko u isto vreme. Reorganizovao je crkvu, postavivši sebe za poglavara. Razbio je birokratiju i ponovo je izgradio po svom ukusu, a najveći problem bili su njegovi česti izlivi besa.

Ilja Rjepin, Ivan Grozni
foto: Wikipedia

Tokom jednog takvog besa, Ivan je pretukao svoju trudnu snaju dovoljno jako da izazove pobačaj, a sve zato što mu se nije dopalo kako je obučena.

Ivanov sin, koji se takođe zvao Ivan, odlučio je da se suoči sa ocem. Tokom svađe koja je usledila, Ivan (otac) je ili zgrabio Ivana (sina) i bacio ga uza zid ili ga udario žezlom u glavu. U svakom slučaju, udarac je bio dovoljno jak da ga ubije.

Takođe je bio poznat po tome da je spavao sa svojom snajom i da niko ništa nije mogao da mu kaže. Vodi bi ljubav do iznemoglosti, a voleo je i da muči tokom odnosa.

Ivan Grozni
foto: Wikipedia

Nastavljajući svoje zloglasne besove do samog kraja života, Ivan Grozni je umro od moždanog udarakoji je verovatno bio izazvan besom — tokom prijateljske šahovske partije 1584. S obzirom na to kako je dve godine ranije ubio svog naslednika, na presto je došao mentalno zaostao sin Fedor.

Feodor nije upravljao dobro državom što je dovelo do opadanje carstva svog oca i umro je 1598. Period koji je usledio nakon Feodorove smrti poznat je kao "Vreme nevolja" – što je otvorilo još jedno turbulentno poglavlje ruske istorije.

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs