Iako smo odavno načeli treći milenijum nove ere, mnoge etničke zajednice još nisu izašle iz stare, posebno one koje naseljavaju Crni kontinent, ali i neke delove Južne Amerike i jugoistočne Azije.
Tako u Etiopiji, na zapadu Afrike, živi pleme Hamar koje broji oko 46.000 ljudi. Mala, gotovo neprimetna zajednica u velikoj zemlji sa više od 100 miliona stanovnika.
Kako izgleda svakodnevni život ovog naroda iz doline reke Omo?
Pošto je ovo plodniji i zeleniji deo jedne od najgladnijih zemalja sveta, iz koje već decenijama do nas dopiru užasavajući prizori, pripadnici plemena Hamar uglavnom gaje stoku i bave se obradom zemlje.
Osim naučnika i misionara, poslednjih godina im u pohode dolaze i avanturisti, putopisci, novinari, u želji da se bolje upoznaju sa njihovim kontroverznim ritualima.
Obredi inicijacije u svet odraslih u domorodačkim zajednicama umeju da budu stravični i bolni. Žrtvovanje, odsecanje udova, lomljenje kostiju i grupno drogiranje još nisu u potpunosti izumrli. Pleme Hamar nije tako surovo, bar ne prema muškim članovima.
Dok mladići preskaču bikove kako bi dokazali svoju zrelost, žene – njihove sestre, rođake, prijateljice – tokom te tradicionalne ceremonije staju ispred muškaraca i traže da budu bičevane.
Dečaci u tinejdžerskom dobu, potpuno goli, moraju da preskoče četiri odrasla bika i da brezinim šibama bičuju devojke koje svedoče obredu. Ceremonija počinje plesom. Žene, okićene zvončićima i šarenim ukrasima, sviraju u rogove, igraju, a potom prilaze onima koji su već preskočili bikove i prošli inicijaciju, i mole ih da ih štapovima udaraju po leđima.
Nema suza, nema vrištanja. Što veću bol podnesu, to je veća odanost mladiću. Ožiljci ostaju, da. Međutim, oni služe za ukras, za nešto što se, poput ordenja, ponosno pokazuje.
Nezamislivo u zapadnoj civilizaciji, ali u ovom afričkom društvu – na visokoj ceni. Pristajanjem na bičevanje žene iz plemena Hamar pokazuju lojalnost, ali i hrabrost i snagu.
"Svaki rez na njihovim leđima priča priču – o odanosti porodici, o snazi žene, o tradiciji staroj stotinama godina. U njihovim očima, što više ožiljaka – to više poštovanja", navodi poznati influenser Kristijan Iličić, koji je imao priliku da obiđe ovaj kraj Etiopije i na licu mesta se upozna sa bizarnim običajem.
"Ovo nije lako gledati. I nije lako razumeti ako posmatraš spolja. Ali, upravo zato to treba gledati otvorenog srca. Različitost ne bi trebalo da nas udaljava, već da nas nauči da postoji više istina, više vrednosti, više načina postojanja".
U ovoj kulturi prisutna je i poligamija. Muškarcima je dozvoljeno da ožene četiri žene, ali prvu im uvek bira otac nakon pomenute ceremonije.
Stil / Žena
"Svaki rez na njihovim leđima priča priču – o odanosti porodici, o snazi žene, o tradiciji staroj stotinama godina. U njihovim očima, što više ožiljaka – to više poštovanja"