Adam Pirson (38) je britanski glumac, voditelj i društveni aktivista kome je, kao detetu, dijagnostikovano retko stanje koje se zove neurofibromatoza. To je dramatično promenilo Adamov izgled.
Suočen sa ovom stigmom, nije odustao, već je odlučio da svetu ispriča o ovoj bolesti i da u isto vreme izgradi karijeru na filmu i televiziji.
Adam Pirson i njegov brat blizanac Nil rođeni su 6. januara 1985. Kada je Adam imao pet godina, slučajno se udario glavom. Čvoruga koja je nastala nakon povrede nije zarasla, već je ostala na njegovoj glavi.
Kasnije mu je dijagnostikovana retka urođena bolest, neurofibromatoza tip I, koja uzrokuje da benigni tumori rastu na nervnom tkivu, a za nju nažalost ne postoji lek.
U Adamovom slučaju, tumori su izrasli na njegovom licu i trajno promenili njegov izgled. Njegovom bratu blizancu Nilu takođe je dijagnostikovana neurofibromatoza, ali se ona kod njega drugačije manifestovala. Nije doživeo nikakve promene u svom izgledu, ali Adam kaže da Nil ima „užasno kratkoročno pamćenje“.
Bolest je počela da se razvija još zokom Adamovog detinjstva. Zbog toga su ga deca u školi često zadirkivali, davali mu razne nadimke i žestoko ponižavali. Adam se osećao kao pravi autsajder, ali niko oko njega nije znao šta da radi u vezi s tim.
Pirson je jednom prilikom podelio jedan od najbolnijih incidenata koji mu se dogodio u školi. Jedno od dece ga je pozvalo u učionicu sa objašnjenjem da ga učiteljica zove na razgovor. Međutim, kada je Adam stigao tamo, nije ga čekala učiteljica, već grupa druge dece.
„Otišao sam kući sa pljuvačkom po celoj majici“, objasnio je. "To je bilo užasno", dodao je on.
Međutim, Adam nije dozvolio da godine maltretiranja utiču na njega, njegovo samopoštovanje ili budućnost. Nakon škole, Adam je diplomirao na Univerzitetu u Brajtonu i radio u TV produkcijama za Bi-Bi-Si i Kanal 4. Zatim je 2011. njegov život dobio potpuni preokret.
Zbog uloge sa Skarlet Johanson u filmu "Under the skin" dobio je veliku medijsku pažnju koju je iskoristio na najbolji mogući način.
Naime, on je rešio da se zalaže za to da se promeni način na koji percipiramo druge kroz kampanju organizacije "Face equality".
Adam se ne slaže sa tim da zli likovi iz filmova uvek moraju da budu prikazani kao ljudi sa ožiljcima, deformacijama ili nekim oboljenjem, jer smatra da je to baš ono što govori o netoleranciji našeg društva.
- Vrlo je bitno da filmska industrija ovo shvati ozbiljno i da počne da prikazuje ljude sa deformacijama malo pažljivije i umerenije. Ne kažem da bi trebalo potpuno da izbrišemo prikazivanje takvih ljudi, ali ako ćemo već prikazivati takve likove, zašto ne uzmemo one koji zaista pate od takvih problema da glume u filmovima - napominje Adam.
Adam smatra da je teško izmeniti društvo i da će uvek postojati oni koji će se rugati drugima i nazivati ih pogrdnim imenima.
- Jednom je neki čovek pokušao da mi skine lice, jer je mislio da nosim masku. Nadam se da ću moći da pomognem da kreiramo društvo gde odrasli neće imati te nezrelne i naivne predrasude o drugim ljudima - zaključio je Adam.