Pa ako još uvek ne možete da se organizujete kako vama odgovara i budete najproduktivnija verzija sebe, vreme je da razmislite o promenama navika koje će vam na duže staze omogućiti bolje rezultate. Post-karantinski period je idalan da razmislimo o tome, budući da smo imali jedinstvenu priliku da zastanemo i iskočimo iz začaranog kruga poslovnih obaveza.
SLUŠAJTE SVOJE TELO
Ključno je da na posao krenete odmorni i naspavani. Iako deluje kao dobra ideja da odmah u sedam ujutru u krevetu otvorite laptop i tako budete upućeni u dešavanja pre svih, to i nije toliko zdravo po vaše živce. Produktivnost se ne meri činjenicom koliko je bilo sati kada ste uključili kompjuter, već količinom obavljenog posla pošto izađete iz ofisa. Znači: držite se rasporeda, ali dozvolite sebi i da od njega odstupite kada vam telo traži još odmora i pauzu.
IDITE NA RUČAK
I hajde ponovo da kažemo: idite.na.ručak. Svi smo krivi za konstantno sedenje za radnim stolom pa malo po malo, uvodimo i obroke dok kucamo, editujemo i sejvujemo. Da, privlačna je misao da sve što pre završimo, ali primoravanjem sebe na preskakanje pauza štetite svom organizmu na duže staze. Pre svega, posle nekoliko takvih sati smanjuje se vaša efikasnost i gubite oštrinu. Zato pravac šetnja od pola sata, na obrok bez ometanja. Kada se vratite imaćete više energije i kreativnosti. Zauzdajte grižu savesti šta vaše kolege misle o novom ritualu, najčešće ih i nije briga, a za njihovo dobro probajte i njih da izvedete na neophodnu pauzu.
NABAVITE DODATNI MONITOR
Većina ljudi danas rade u open space kancelarijama gde svi imaju svoj laptop. To je sjajan koncept, a znate šta je još bolje? Veliki pravi monitor zahvaljujući kome više nećete žmirkati i juriti brojke po sitnom ekranu. Pored toga sedenje za stolom uz monitor pravih dimenzija može da vam popravi i držanje. Ukoliko niste u prilici da investirate, zamolite ekipu iz IT sektora da vam posude neki monitor koji trenutno nije u upotrebi.
SHVATITE ŠTA JE VAŠ POSAO
U eri slašera teško je razgraničiti šta su čiji radni zadaci i ako ste talentovani za nekoliko različitih oblasti brzo ćete početi da učestvujete u delovima projekta koji zapravo nemaju veze sa vama. Posle nekog perioda počećete da se osećate čak i uvređeno što vas kolege ne zovu na primer na kreativni brejnstorming ili dizajn brif. Naučite da dopustite ostalima da rade svoj posao, čak i u slučaju da imate dovoljno ekspertize koja im moće pomoći. Ako zapnu pitaće vas za mišljenje, a vi ćete takvim ponašanjem izbeći stalni stres i rad 24/7.
PRONAĐITE ŠTA VAS SMIRUJE
Sećate se priče o Pavlovljevom efektu? Kreirajte jedan koji će vašem mozgu poslati jasnu poruku da je vreme da se uspori i samo pluta. Dobar način jeste da pronađete mirisnu sveću čija aroma vas vraća u neka prošla vremena, ili vas idealno, seća na odmor. Setite se i da nekoliko puta u toku dana opustite vilicu, zabacite ramena unazad i udahnete duboko. Ako ste u prilici, probajte da u raspored ubacite pet do deset minuta joge. Vaše telo i um će vam biti zahvalni.
ISKLJUČITE KAMERU
Novo normalno je život, umesto da smanji broj nepotrebnih sastanaka, učinio suprotno! Svi žive na Zumu, i umesto da pošalju mejl od 4 reda jednostavnije im je da organizuju poziv. Takvo stanje je iscrpljujuće i najčešće samo sedimo ispred ekrana slušajući neke ljude dok zamišljeno klimamo glavom. Ko još ima vremena za to? Procenite koji sastanci se moraju desiti lice o lice, a nepotrebne otkažite i zamolite za smernice mejlom.