Jedan bio obuzet crtaćima, on naređivao ubistva mokrom sekirom, a njegov fetiš je jeziv: Bizarne opsesije diktora

Oni nisu svakidašnje ličnosti, njih ne ispunjavanju male i uobičajene stvari, čak su i njihove opsesije čudne i megalomanske

Lifestyle
11:17h Autor:
Jedan bio obuzet crtaćima, on naređivao ubistva mokrom sekirom, a njegov fetiš je jeziv: Bizarne opsesije diktora
Foto: preentscreen/Youtube

Jedna od neospornih činjenica o diktatorima je da mogu da budu opsednuti čim god žele. Mnogi vladari primenjuju ovo na lično bogatstvo, nagomilavajući ogromne količine novca, luksuznih dobara i kuća. Međutim, ponekad diktatori postanu opsednuti stvarima koje su mnogo jedinstvenije.

Fidel Kastro bio je opsednut sladoledom i mlekom. Ugandski tiranin Idi Amin imao je fiksaciju prema Škotskoj koja je bila gotovo luda. A Josif Staljin je poslednje godine svog života provodio crtajući zagonetne komentare i šale na klasičnim aktovima. Kim Džong Un navodno je prekomerno jeo švajcarski sir, što je dovelo do ozbiljnih fizičkih problema. Zašto su diktatori radili ove stvari? Zato što su mogli, naravno.

Fidel Kastro
foto: Profimedia/editorial images

Evo nekih od najbizarnih opsesija diktatora prošlog veka.

Fidel Kastro: Mlečni proizvodi

Bivši diktator Kube bio je opsednut mlečnim proizvodima, naročito mlekom i sladoledom. Cela njegova istorija kao revolucionara, a kasnije i kao lidera Kube, ispunjena je pričama o njegovoj napornoj ljubavi prema mleku, uočljivoj konzumaciji sladoleda i naporima da Kuba postane svetski lider u proizvodnji mlečnih proizvoda.

Biografi pričaju o tome kako je El Presidente jeo desetine kugli sladoleda u jednoj sednici. Njegova navika pijenja čokoladnog mleka bila je toliko izražena da je CIA planirala da ga otruje botulinskom toksinom. Bio je posvećen sladoledu do te mere da je naredio svom kanadskom ambasadoru da mu pošalje 28 kontejnera sladoleda, po jedan za svaki ukus. Zatim, nezadovoljan proizvodima u Kubi, naredio je izgradnju sladoledžnice veličine čitave gradske blokade u Havani, koja je radila od 10 do 2 ujutro.

Fidel Kastro
foto: Profimedia

Pored toga, Kastro se bavio proizvodnjom sira i kupovinom stoke, uvozeći kanadske krave kako bi stvorio kubansku verziju poznate Holštajn mlečne krave. Kuba nije imala povoljan klimatski uslov za krave, koje nisu proizvodile puno mleka. Zbog toga je Kastro naredio da se formira genetsko inženjerstvo u svrsi uzgoja super kubanskih krava. Jedna od uspešnih priča bila je krava koja je proizvodila toliko mleka da je njen genetski materijal sačuvan za kloniranje. Kasnije je pokušao da uzgoji mini-krave koje bi svaka kubanska porodica mogla da ima u svom domu. Pokušaj je propao.

Muamar Gadafi: Lepa afrička žena

Kasni libijski vođa bio je opsednut lepim afričkim ženama, čuvajući grupu njih kao telohraniteljke, i plaćajući stotinama drugih da prisustvuju njegovim predavanjima. Međutim, njegov je pogled padao na jednu ženu: Kondolizu Rajs.

Moamer Gadafi
foto: EC HANDOUT / ČTK / Profimedia

„Da, Liza, Liza, Liza... Volim je veoma,“ rekao je diktator za Al Džaziru 2007. godine. I zaista je mislio. Gadafi je imao potpuno ažuriranu slikovnicu sa njenim fotografijama, nazivajući je svojom "dragom crnom afričkom ženom." Kada je posetila Tripoli, zasuo je poklonima u vrednosti od 212.000 dolara, uključujući liru, ogroman prsten, potpisanu kopiju njegove knjige i medaljon sa njegovom slikom. Takođe je angažovao libijskog kompozitora da napiše pesmu o njoj pod nazivom "Crni cvet u Beloj kući." Rajsova je navodno našla ovu opsesiju pomalo jezivom, ali nije bila dovoljno uznemirena da ne bi večerala sa vođom.

Kim Džong Un: Švajcarski sir

Tokom šest nedelja, u jesen 2014. godine, diktator Severne Koreje Kim Džong Un nestao je sa javne scene. Dok je država tvrdila da je imao "neprijatan fizički problem," severnokorejski dezerter koji je bio Kimov lični kuvar otkrio je da je uzrok tome bio drastičan dobitak na težini zbog diktatorove opsesije konzumiranjem švajcarskog sira, jer je svakodnevno jeo u pokušaju da dobije na težini i izgleda više kao njegov otac.

Izvori kažu da je Kim toliko zavistan od sira da ga uvozi u velikim količinama i prekomerno konzumira u svemu, od sendviča do fondija. Takođe je bio nezadovoljan proizvođačima sira u zemlji jer su imali problema da proizvedu Emmental sir koji je bio toliko dobar kao onaj koji je mogao da nabavi u Švajcarskoj dok je bio student. U svakom slučaju, pretpostavlja se da je Kim dobio toliko na težini da su mu oticale noge, patio od ozbiljnih problema sa stomakom i gihtom.

Kada se vratio u javnost u oktobru 2014. godine, hodao je sa šepavom nogom i bio je znatno krupniji.

Jozef Staljin: Oskrnavljivanje klasičnih crteža muškaraca

Ujka Džo je imao mnoge opsesije, od "sovjetskog stila" filma i arhitekture do smišljanja bizarnih načina na koje su njegovi neprijatelji ubijani (naredio je da jedan protivnik bude ubijen "sekirom umotanom u vlažnu, postavljenu jaknu", na primer). Međutim, takođe je imao i veliku opsesiju da oskrnavi klasične crteže golih muškaraca sa grubim napomenama ili komentarima.

Jozef Staljin
foto: Profimedia

Neki istoričari tvrde da je na crtežima iz 19. veka, koje su pravili umetnici tog perioda, pokazivao svoj školski smisao za humor. Drugi veruju da je prezirao ovaj stil umetnosti i smatrao ga neprikladnim za komunističke oči. Svi komentari su bili napisani olovkom na skicama muškaraca koje Stalin nije poznavao. Ti komentari su se kretali od jednostavnih crteža do prikrivenih udaraca na neprijatelje koje je već očistio, poput komentara napisanog na nozi gola muškarca, koji je glasio: "Đavolji crvenokosi Radek, da nije pišao protiv vetra, da nije bio ljut, još bi bio živ." Skoro je sigurno da je "Radek" bio Karl Radek, Stalinov saputnik koji je pao u nemilost kod diktatora i ubijen je u zatvoru.

Neki komentari su bili opomene da je model na crtežu previše pokazao golog sebe, da mu je potrebno donje rublje ili da je previše mršav. Nekoliko crteža je bilo pohvaljeno, a jedan je nazvan "Sovjetski David". Iz stila pisanja može se naslutiti da su ove oskrnavljene slike nastale u poslednjim godinama Stalinovog života, i bile su tajne sve dok nisu prodate privatnom kolekcionaru i prikazane 2009. godine.

Hitler: Opsesija Diznijem

Hitler je imao brojne opsesije, uključujući i filmove Diznija (Beli jelen je bio njegov omiljeni, dok je Miki Maus bio okarakterisan kao degenerisan) i željom za mladim devojkama. Ali opsesija koja je najviše oblikovala njegovu mladost bila je sa zapadnjačkim romanima, prepoznatljivim i veoma popularnim nemačkim piscem iz 19. veka, Karlom Majem.

Maj je pisao avanturističke priče postavljene širom sveta, od Azije do Bliskog istoka, ali je bio najpoznatiji po svojim romanima o američkom starom zapadu, u kojima su hrabri junaci bili Vinetu, izmišljeni vođa Apača, i Stari Šaterhend, nemački krvni brat Vinetua (koji je Maj tvrdio da je zasnovan na njemu).

Ako zvuči neverovatno da je austrougarsko dete bilo opsednuto prikazivanjem avantura Apačkog ratnika u Americi, poslušajte Hitlerove reči iz Mein Kampf: "Prvi Karl Maj koji sam pročitao bio je Jahanje kroz pustinju. Bio sam očaran!"

Adolf Hitler
foto: Roger-Viollet via AFP / Roger Viollet / Profimedia

Iako je Mej bio više-manje prevarant, čiji je alter ego Stari Šaterhend bio izmišljen (zapravo Maj nikada nije prešao granicu Buffala u Americi), Hitlerova opsesija Majem nastavila se tokom Drugog svetskog rata. Naredio je nemačkoj deci da čitaju Mejove knjige, a vojnim oficirima da ih proučavaju kao pripremu za borbu sa Rusima. Hvalio je hrabrost Vinetua i snalažljivost Starog Šaterhenda. Čak i kada je savezničko bombardovanje učinilo papir retkim, Hitler je naredio da se štampa stotine hiljada Mejovih knjiga, čak i 1945. godine. Iako je Mejova prevara bila otkrivena, Hitler ga je i dalje hvalio, govoreći da je njegova mašta neograničena.

Zapanjujuće je da su Mejove knjige i dalje popularne u Nemačkoj, a čak je napravljena i filmska serija iz 1960-ih.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs

TAGOVI:

Diktatori