Danas vam donosimo zanimljivu priču o ženi koju su zvali "crni panter" Irana. Reč je o Ašraf ul Mulk Pahlavi, poznatoj kao Ašraf Pahlavi.
Princeza Ašraf Pahlavi, bila je bliznakinja pokojnog iranskog šaha, Mohameda Reze Pahlavija. Rođeni su 26. oktobra 1919. godine u Teheranu. Ašraf je bila 5 sati mlađa od svog brata. Reza Pahlavi i njegova supruga Taj ol-Moluk dobili su pojačanje, a nacija se obradovala. Značajan događaj dogodio se 2 godine pre persijskog državnog udara, usled čega je njihov otac došao na vlast i proglašen za novog iranskog šaha 1925.
Princeza Ašraf je bila kontroverzna ličnost koja izaziva podele. Kao tinejdžerka 1934. godine, ona, njena starija sestra Šams i njena majka pojavile su se na javnoj ceremoniji bez vela, koji je bio deo tradicionalne ženske odeće u Iranu. Ovaj javni gest bio je deo programa njenog oca da orijentiše Iran prema Zapadu. Moderna, moderno obučena, tečno govori francuski i engleski, sa ukusom za društveni život - upravo je tako trebalo da izgleda ćerka naprednog vladara. Ašraf je više nego opravdala nade svoje porodice da će promovisati prozapadnu poziciju. Po sopstvenim rečima, bila je buntovna, ljuta i prevrtljiva, sušta suprotnost svom stidljivom bratu blizancu.
Princeza se osećala kao stranac u svojoj porodici. U svojim memoarima, Ašraf je napisala: „Vrlo rano sam shvatila da sam autsajder, da ću morati da stvorim sebi mesto. U kasnijim godinama, moji kritičari bi rekli da sam bila malo preterano revna, da je moje prisustvo bilo svuda ."
Iskoristila je svoj privilegovani položaj princeze da se zalaže za iranske žene. Ašraf je predsedavala Komisijom Ujedinjenih nacija za status žena, bila je iranski delegat u Komisiji UN za ljudska prava i savetnik Svetske konferencije o ženama 1975. godine.
Istovremeno, princeza Ašraf je postala simbol korupcije i ekstravagancije porodice Pahlavi. Bila je poznata kao redovna u lunksuznim kockarnicama francuske rivijere, sakupivši značajno bogatstvo tokom vladavine svog brata. Nakon svrgavanja Pahlavijevog režima 1979. godine, Ašraf je nastavila da vodi luksuzan život u pariskom egzilu.
"Njene pristalice će slaviti princezu kao zagovornika ženskih prava, zaštitnika umetnosti i svetionika modernosti, dok će njeni kritičari odbaciti Ašrafa kao monstruoznog posrednika moći koji je odigrao ključnu ulogu u uspostavljanju diktatorske vladavine njenog brata i profitirao pod njegovim tiranskim pokroviteljstvom," pisala je profesorka iranske književnosti na Kembridž Univerzitetu.
Evo još jednog zanimljivog sećanja na Ašrafa, agenta američke obaveštajne službe: „ Uživala je u životu u kockarnicama i noćnim klubovima u Francuskoj kada ju je posetio jedan od glavnih iranskih agenata, Asadolah Rašidijan američkih i britanskih agenata stigli su da čvršće formulišu poziv. Šef delegacije, iskusni britanski agent po imenu Norman Darbišir, oprezno je doneo kaput od nerca i svežanj novca . Ašraf je videla nagradu, oči su joj zasvetlele, a njen otpor povratku iz izgnanstva je nestao, ali je uvek insistirala na tome da se vrati u Iran svojom voljom i odbijala je ponuđeni novac.
Princeza Ašraf se udavala tri puta. Godine 1937, Mirza Khan Kavamah je postao njen prvi muž, delom zato što je njegova porodica bila politički saveznik njenog oca. 18. aprila 1940. par je dobio prvo dete, princa Šahrama. Zajednica između Ašrafa i Mirze nije dugo trajala, a razveli su se 1942. godine. Drugi muž „crne pantere“ 1944. godine bio je Ahmed Šafik paša, generalni direktor civilnog vazduhoplovstva i sin ministra egipatskog suda Kediva. Imaće dvoje dece: Šahrijara Mustafu i ćerku Azade. Ašraf se po drugi put razvela 1960. i odmah se opet udala. Njen treći muž bio je direktor Kuće Irana u Parizu Mehdi Bučehri. Par nije imao dece.
Ašfarinog sina iz njenog drugog braka, Šahrijara, ubili su agenti islamske vlade Irana 1979. godine ispred njene kuće u Parizu.
Godine 1977. došlo je do pokušaja ubistva same prognane princeze Irana. Dvojica muškaraca sa poluautomatskim pištoljima otvorila su vatru na njen automobil Rols Rojs dok se Ašraf vraćala kući posle noćnog izlaska u kazinu u Kanu. Kneginjin pomoćnik je poginuo, a vozač je ranjen.
Princeza je umrla 7. januara 2016. godine u 96. godini. Dugo vremena princeza je bolovala od Alchajmerove bolesti.
U intervjuu za strane medije, princeza Ašraf Pahlavi ovako je rekla: „Volela bih da opet živim na isti način, ali sada je bi bilo 50 godina velike slave.”