Kako odbiti poziv na rođendan ako vas mrzi da idete, a da vam ne pridikuju: Uradite 1 stvar i niko vam se neće ljutiti

Ovako ćete najefikasnije uspeti da odbijete poziv na rođendan, a da vam kasnije ne pridikuju što niste mogli da dođete.

Lifestyle
Kako odbiti poziv na rođendan ako vas mrzi da idete, a da vam ne pridikuju: Uradite 1 stvar i niko vam se neće ljutiti
Foto: Antonio Guillen Fernández / Panthermedia / Profimedia

Ponekad se nađemo u situaciji u kojoj nas neko pozove na rođendan, ali ta osoba nije neko s kim bismo želeli da provodimo vreme. Još teže postaje kada ne želimo da otkrijemo svoja prava osećanja, a ipak moramo ljubazno odbiti poziv, ili nas jednostavno mrzi.

Odbijanje bez narušavanja međuljudskih odnosa zahteva pažljivo biranje reči, pa evo nekoliko saveta kako to učiniti, a da ne zvuči nepristojno ili neprijateljski.

rođendan
foto: Shutterstock

1. Zahvalite se na pozivu

Bez obzira na to što nemate želju da idete na proslavu, početak komunikacije sa zahvalnošću stvara pozitivan ton. Rečenica poput "Hvala ti puno što si me pozvao/la, zaista cenim što si me se setio/la!" pokazuje da priznajete poziv i trud osobe, što može omekšati bilo kakvu nelagodu u nastavku razgovora.

2. Pronađite neizbežan izgovor(ključno)

Niko ne voli kada neko jasno i bez razloga odbije poziv. Zbog toga je važno koristiti izgovor koji deluje uverljivo i opravdano. Na primer: "Nažalost, tog dana imam već unapred isplanirane obaveze(npr. dolaze mi rođaci iz Negotina, razboleli ste se i sl.) koje ne mogu odložiti". Na ovaj način, vi pokazujete da razlog za nedolazak nije vezan za tu osobu, već za nešto van vaše kontrole.

bolest, preh;ada, Grip
foto: Shutterstock

Uvek vam je najefikasnije da kažete da ste se razboleli ili da vam neko dolazi u posetu. Možete da kažete da ste već isplanirali neki izlet negde van grada i tome sličnome. Nemojte samo preterivati, reći da imate dijareju i reći da ste slomili nogu nije isto. Razmislite da sutra treba da izađete na ulicu. Bilo bi čudno da vas vide bez gipsa.

3. Ponudite alternativu (samo ako je to neophodno)

Ako želite dodatno ublažiti odbijanje i ne ostaviti utisak da izbegavate osobu, možete ponuditi alternativu, ali samo ako ste spremni da se zaista nađete s njom u nekom drugom kontekstu. Rečenica poput: "Voleo/la bih da se vidimo uskoro, možemo popiti kafu sledeće nedelje," daje osećaj da ne bežite od druženja, iako to ne mora nužno značiti da ćete zaista realizovati susret.

Dosada
foto: S/PX1M/S.D. / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

4. Ostanite neutralni i ljubazni

Najvažnija stvar je održavanje neutralnog, ali prijateljskog tona tokom čitave komunikacije. Odbijanje nije prijatno ni za jednu stranu, ali uz dovoljno takta i poštovanja možete osigurati da ne dođe do neprijatne konfrontacije ili nepoželjnih komentara o vašem ponašanju.

Na kraju, važno je imati na umu da nije nužno prisustvovati svakoj proslavi na koju ste pozvani, ali je bitno da svaki poziv odbijete na način koji neće nepotrebno narušiti odnose – koliko god oni bili daleki ili komplikovani.

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs