Bilo da ste iz ishrane izbacili hleb, testo i sve sa brašnom ili da jedete sve, verovatno tu i tamo doživite želju za nečim slatkim. Takva hrana je sasvim ok ako se jede umereno, ako i poželite ugljene hidrate treba samo da znate koje je najbolje vreme u danu da se častite.
Izgleda da postoji najgore vreme u danu za konzumaciju prerađenih ugljenih hidrata, a ono bi vas moglo iznenaditi. Prema nutricionistkinji i ličnom treneru Šauni Sako, namirnice poput belog hleba i pekarskih proizvoda ne bi trebalo jesti za doručak.
„Najvažniji trenutak za izbalansiran obrok je doručak, tada unosite gorivo za ostatak dana i brinete se da vam nivo šećera u krvi bude postojan. Može biti teško pronaći dobar doručak, jer smo često u žurbi, ili udovoljavamo sebi slatkom hranom poput palačinki“, rekla je Sako. „Ako se vodite logikom da je bolje pojesti tu kaloričnu hranu što ranije, kako biste je ‘potrošili’ tokom dana, to bi vam na kraju moglo naškoditi. Zato što niste telu dali dovoljno energije za dan koji je pred vama.“
Šta doručkuju najpriznatiji lekari za dobro zdravlje: Dobro zapamtite ovaj recept!
Prema njenim preporukama, nikada nije dobro vreme da pojedete obrok krcat šećerom i rafinisanim ugljenim hidratima. Bez ravnoteže koju daju proteini i dobri ugljeni hidrati (voće, povrće), nivo šećera u krvi će naglo porasti, a zatim pasti, od čega ćete opet biti gladni i bez energije.
Ona savetuje da doručkujete namirnice koje su izvor proteina i dobrih ugljenih hidrata. Na primer tvrdo kuvana jaja ili šaku orašastih plodova, ako želite nešto brzo i što možete da ponesete; dodajte puter od badema u zobenu kašu ili jedite jabuku s kikiriki puterom. Tost od celog zrna sa slaninom i paradajzom je takođe odličan izbor za doručak.
„Ako imate nameru da utolite želju za nečim slatkim i punim brašna bolje je da to pojedete pred kraj dana, pre nego što idete na spavanje, tako ćete izbeći pad šećera u krvi i nove želje za nezdravom hranom“, zaključila je Sako.
Ovu hranu treba da izbegavate: 4 namirnice koje vas čine gladnijima!