Začin i lek

Protiv prehlade, nadutosti, gojenja: 10 superzačina koje treba da jedete svaki dan!

Začini i začinsko bilje menjaju ukus jela, ali i odlikuju se lekovitim svojstvima

Fitnes & Nutricija
10:05h Autor:
Protiv prehlade, nadutosti, gojenja: 10 superzačina koje treba da jedete svaki dan!
Foto: Shutterstock

Anis

Jedna od najstarijih poznatih začinskih biljaka od prastarih vremena se koristi kao začin i lek. Nakon teške hrane Rimljani su jeli slatkiše od anisa kako bi podstakli probavu, a u Italiji se smatralo da ublažava padavicu. Budući da je antiseptik, čaj se pije protiv prehlade, kašlja i bronhijalnih tegoba. Koristi se i za zaustavljanje štucanja tako da se semenke popiju s vodom. Anis ima intenzivnu aromu pa ga treba dozirati umereno kako ne bi zamaskirao ukus ostalih namirnica. Odličan je dodatak pecivima, keksu, kolačima i poslasticama – ali i umacima i čorbama od ribe.

Blago istočnjačke kuhinje: Začin koji ubija sve loše bakterije u hrani, uklanja celutlit i pomaže mršavljenje!

foto: Shutterstock

Kleka

Prema narodnim predanjima širom Evrope kleka ima mistično delovanje. Smatralo se da ko poseče kleku traži nesreću, a da grančica na šeširu štiti od povreda. Kleka je omiljena u Skandinaviji, gde je kombinuju sa mesom, paštetama i ribljim jelima. Kleka ima antibakterijsko delovanje i štiti od tegoba urinarnog trakta.

Štiti od raka, čuva srce, pun antioksidanata: Ovo je najbolji začin na svetu!

foto: Profimedia

Đumbir

Od davnine se koristi u kineskom lečenju, a nekada je na stolu imao jednak status kao so i biber. Jedan je od temeljnih začina azijskih kuhinja. Mleveni koren se dodaje medenjacima, kolačima, keksu i sirupima, a nezobilazan je i u marinadama, čorbama i ribljim jelima. Đumbir se koristi protiv želučanih tegoba, za detoksikaciju organizma i protiv prehlade.

Smanjuje nivo šećera, čuva vas od bakterija, pomaže pri mršavljenju: Ovaj začin je najbolji prirodni lek!

foto: Shutterstock

Žalfija

Za začin se koristi svež ili osušen list koji se usitnjava ili ceo ubacuje u jela. Najbolje se slaže s krepkim i masnijim jelima poput pečenja. Odlična je u nadevima, umacima i marinadama, ali treba je oprezno dozirati kako ne bi dominirala jelom. Italijani je obožavaju i dodaju u popularna jela kao što su saltimboka, oso buko ili minestrone. Pomaže u probavljanju masne i slatke hrane, deluje antiseptički i protivgljivično.

Domaći dodatak jelima: Napravite sami suvi začin! (RECEPT)

foto: Shutterstock

Kardamom

Egipćani su ga žvakali kako bi očistili zube, a Rimljani su se njime mirisali. Kako bi bio što aromatičniji, najbolje je samleti mahune tik pre pripreme jela jer mleveni kardamom brzo gubi na kvalitetu. Dobro se slaže s pirinčem, piletinom i školjkama. Skandinavci ga dodaju pecivima, kolačima i testenini. Kardamom pomaže u smirivanju želučanih grčeva, a koristi se i za brže mršavljenje.

Kurkuma čisti lice, uklanja akne i podmlađuje: Čudesni indijski začin vratiće vašu kožu u život! (RECEPT)

foto: Shutterstock

Kim

Svestrani začin dodaje se krompiru, mesu, varivima od kelja, cvekli, kupusu kao i umacima i čorbama. Omiljen je začin za hleb i peciva, a daje finu aromu i poslasticama s jabukama. Protiv nadutosti se priprema čaj koji podstiče probavu. Pomaže i za poboljšanje apetita i osvežava dah.

Evo kako se koristi kari: Začin koji je u stanju da preporodi celo telo!

foto: Profimedia

Karanfilić

Esencijalna ulja karanfilića imaju snažna začinska, ali i lekovita svojstva. Koristi se za ublažavanje zubobolje i umiruje želudac. Pupoljci karanfilića se beru ručno, a zatim se suše na suncu. Najbolji su celi jer u prahu brzo gube svojstva. Budući da su tvrdi, teško ih je usitniti u blenderu, ali u mlincima za kafu ili semenke lako ih je pretvoriti u prah. Osim u slatkim jelima, ukusan je dodatak divljači. Luk izboden karanfilićima daje finu aromu umacima i čorbama.

Začin koji topi masne naslage: Zaboravite cimet, ovo ide uz svako jelo, a čini čuda za telo!

foto: Profimedia

Mirođija

Popržene semenke mirođije drevni Rimljani i Egipćani stavljali su na kožu kako bi rane brže zacelile, a danas se važan začin u narodnom lekarstvu za podsticanje apetita i probave te protiv nesanice. Bogat je mineralnim solima pa se koristi kao zamena za so, a preporučuje se i sportistima.

Naučnici potvrdili: Dodajte jelu ovaj začin i lakše ćete gubiti kilograme bez gladovanja!

foto: Profimedia

Korijandar

Začin koji se koristi u slatkim i slanim jelima blagotvorno deluje na nervni sistem. Snažan je antiseptik, a koristi se i protiv želučanih i crevnih tegoba. Azijati njime leče bolesti zglobova i kostiju te kožne tegobe. Korijandar je omiljen sastojak začinske mešavine kari, a dodaje se narodnim jelima u kuhinjama širom sveta.

Prirodni antibiotik: Ovaj začin možete stavljati kao oblogu za zglobove, ali i uvrstiti u ishranu! (RECEPT)

foto: Shutterstock

Kurkuma

Kurkuma je omiljena na Dalekom i Bliskom istoku zbog svojeg blagog, pomalo toplog i zemljastog ukusa, nalik na biber i đumbir s podtonovima ljutog i gorkog. Destilacijom se dobija kurkumino ulje. Deluje antiseptički, podstiče probavu, a u narodnoj medicini pomaže protiv žutice i žučnih kamenaca.

Čudesni rogač: Šta sve može da izleči začin sa ukusom najlepše čokolade!

foto: Shutterstock
Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs