Obratite pažnju

KOD PRVIH SIMPTOMA GRIPA I PREHLADE, OVO JE SPAS: Savet nutricioniste Milke Raičević!

Milka M. Raičević, diplomirani dijetetičar, nutricionista, licencirani aromaterapeut, stručnjak za zdravu ishranu i holistički pristup zdravlju

Fitnes & Nutricija
Autor:
KOD PRVIH SIMPTOMA GRIPA I PREHLADE, OVO JE SPAS: Savet nutricioniste Milke Raičević!
Foto: Privatna Arhiva

Kijavica, suzenje, iritacija i curenje iz nosa, glavobolja, drhtavica i slabost, uz neprevaziđene darove fantastične prirode, takođe su na "meniju" jeseni. Neko se problema otarasi brže, kod nekih baš znaju da potraju pa su prinuđeni da tragaju za rešenjima koja će ih vratiti u top-formu. Isprobavaju sve i svašta, povode se za raznoraznim (neproverenim) savetima, dok se pomoć sve vreme krije tik pored njih - u činiji sa voćem, u ostavi ili u frižideru.

"Činjenica je da je većina ljudi usvojila apel da je potrebno češće i detaljnije prati ruke. To jeste prva preventivna mera u borbi ne samo protiv kovida 19 već i drugih respiratornih infekcija, ali se isto tako može konstatovati da još uvek svi redovno ne vežbamo, ne održavamo zdravu telesnu težinu, ne odmaramo se dovoljno, pušimo, pijemo... Kad se svemu tome pridruže stres i nepravilna ishrana, jasno je da imunitet ne može da bude na zavidnoj visini. Dobra vest je ipak da sve to možemo da popravimo: odbacimo ono što nam odmaže, prihvatimo oberučke ono što nam pomaže. Pre svega, okrenite se svojoj kuhinji i probranim namirnicama," poruka je Milke Raičević, našeg poznatog dijetologa i nutricioniste.

Ne može baš svako da nabavi strano semenje i bobice koje se reklamiraju kao odlično rešenje za podizanje imuniteta, a čija imena ne možemo ni da popamtimo.

"Bez brige, svako slobodno može da ih zaobiđe, jer sve što je potrebno da sprečimo respiratorne infekcije ili se od njih, ako ih već zaradimo, lakše oporavimo imamo na našim pijacama, u radnjama. Tu prvo treba da nabavimo limun."

*Da li je ovaj citrus zaista univerzalni lek ili postoji bolje rešenje?

"Limun je sinonim za vitamin C i svaka kuća treba da ga ima. Važno je da se u organizam unosi dnevno jer povećava proizvodnju belih krvnih zrnaca, ključnih u borbi protiv infekcija. Ako je nekome suviše kiseo, neka uzme zamenu, a to su pomorandže, mandarine i grejp."

*Limun u čaju stari je recept.

"Nikako se ne sme stavljati u vruć čaj, vitamin C će nestati. Najbolje bi bilo da se iscedi i popije svež. I inače je namirnice bogate C vitaminom najbolje jesti sveže ili umereno obrađene na pari. Samo tako će u njima ostati ovaj snažan antioksidans koji jača imunitet i koji je u funkciji prevencije ili ublažavanja simptoma respiratorne infekcije ili skraćivanja njenog trajanja".

*Koliko namirnica sa vitaminom C treba dnevno da uzimamo?

"Uz citruse, druge namirnice bogate vitaminom C treba da raspodelimo na pet do šest obroka. Neka budu sastavni deo i glavnih jela i užina, a to su crvena paprika, kelj, karfiol, grašak, kiseli kupus... Posebno je važno da se ove namirnice kombinuju s jajima i mesom jer su to najbolji izvori cinka, koji takođe, u zajednici sa vitaminom C, podiže naš imunitet."

*Da li je tačna tvrdnja i da ne smemo da preskočimo beli luk?

"I za beli luk važi isto što i za limun, najbolje je da se jede sirov jer se neki od vrednih sastojaka gube kada se termički obrađuje. Ako se ipak odlučite da ga kuvate, ne zagrevajte ga iznad 60° C jer viša temperatura ubija alicin; dodajte ga u jelo tek kad je skoro kuvano. Treba inače znati da beli luk ne sprečava i ne leči samo prehladu, odličan je za brojna druga oboljenja. Dokazano je da deluje slično kao antibiotici, a ne može da izazove rezistenciju kao oni."

*Na kom je nivou antiinflamatorno delovanje đumbira? Sve više se koristi.

"Zagovornik sam upotrebe đumbira, ne samo u raznim jelima već i u desertima, bez kojih malo ko može, ali i u čajevima. Samo jedna šolja dnevno može da ublaži kašalj i prehladu. Uz antioksidativno ima i protivupalno dejstvo, krepi organizam i jača njegovu odbranu."

*Da li je tačno da može da popravi i krvnu sliku, svedoci smo koliku opasnost može da predstavlja gusta krv kod obolelih od korone?

"Tačno je da može da smanji rizik od srčanog i moždanog udara. Ko jelu dodaje sušeni đumbir, znatno smanjuje agregaciju trombocita."

*U kojim slučajevima treba koristiti kurkumu?

"Najbolje je uzimati je ako nam se neka virusna respiratorna infekcija iskomplikuje. Kad nas uz nju pobede i bakterije, pa doktor prepiše antibiotike, kurkuma je dobrodošla jer pojačava njihovo dejstvo. Dakle, ova aromatična lekovita biljka nije rešenje samo za obolele od reumatskog artritisa i osteoartritisa već i kad nastupi prehlada. Naravno, može da se koristi i u preventivne svrhe, za jačanje imuniteta, primetno je da sprečava upale grla i suvi i nadražujući kašalj."

*Može li baš svako da je uzima?

"Najvažnije je da se njena upotreba ne shvata olako: prekomerne doze mogu da naruše zdravlje ako se upare s pojedinim lekovima koje je prepisao doktor, pa je najbolje da se svako posavetuje koliko i kad sme da troši ovaj tradicionalan lek, a ne da sluša savete komšija ili prijatelja. Samo u tom slučaju kurkuma može da bude čudotvorac."

*Šta vi preporučujete zdravim osobama?

"Preporuka za korišćenje kurkume kod apsolutno zdravih osoba je jedna kašičica dnevno rastvorena u maslinovom ulju na prazan stomak."

*Mnoge iznenađuje tvrdnja da i čokolada može da pomogne u jačanju imuniteta.

"To je tačno. Uvek treba imati u kući čokoladu, ali samo onu tamnu, koja sadrži najmanje 70 odsto kakaoa. U tom slučaju predstavlja snažan antioksidans, štiti naše ćelije od slobodnih radikala i bolesti. Naravno, treba je jesti umereno. Dovoljne su jedna ili dve kocke dnevno, ne samo zato što je tamna čokolada visokokalorična. Naime, ova količina je sposobna da aktivira T-ćelije i imunološki odgovor ćelija, dok veća količina može da uzrokuje drugačije procese."

*Šta biste nam još savetovali?

"Korisno je konzumiranje namirnica bogatih probioticima i prebioticima (crni luk, banane, fermentisani mlečni proizvodi...) jer održavaju naš probavni sistem zdravim. Imaju više nego značajan uticaj na naš imunitet; u kombinaciji sa namirnicama bogatim vitaminima A, B grupe i vitaminom E sprečiće da često obolevate od respiratornih infekcija."

*ŠTA KAD PROCURI NOS

1. Sameljite pet čenova belog luka, pa ih dodajte u nepasterizovano mleko (1 čaša) i dobro prokuvajte. Pijte nekoliko puta tokom dana. 2. Pojedite celu glavicu luka sa šećerom, kijavica će nestati. 3. Po čašu toplog mleka u kojem je rastvoren med pijte dva do tri puta tokom dana. 4. Skuvajte 7 dl pileće supe sa 1 glavicom belog luka, 1 vezom peršuna, 1 malom kašikom bibera, 1 prstohvatom mlevene nane. Dok kuvate, udišite paru od supe, a tečnost pijte na svaka tri sata.

5. Ispirajte grlo rastvorom jabukovog sirćeta i vode.

Savet plus: Ovo treba da radite: Pijte dosta tečnosti: voda, čajevi, prirodni sokovi i supe sprečavaju dehidrataciju, pomažu u vlaženju sluznice nosa i grla i oslobađaju začepljene disajne puteve. Topli napici ublažavaju simptome bolnog grla.

Ovo ne radite: Kada ste prehlađeni, ne pijte alkohol, kafu i napitke koji sadrže kofein jer deluju dehidrirajuće, izbegavajte rafinisane šećere.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs