Lavanda je potvrđeno umirujuće (sedativno) dejstvo cvetova, eteričnog ulja, kao i oba glavna sastojka – linalilacetata i linalola.
Danas se najviše koristi u obliku kupke u slučaju vegetativnih distonija i psihičkih tegoba u menopauzi. Kupka takođe blagotvorno deluje u slučaju niskog pritiska.
Čaj od lavande poboljšava probavu, jer isteruje gasove (karminativ) i podstiče izlučivanje žuči. Tanini zaustavljaju proliv, naročito kad je posledica nepoželjnih vrenja u crevima.
Prednosti čudotvornog krastavca: 13 činjenica koje do sada niste znali!
Čaj od lavande - pripema
Stavite 5 g biljke u 1 litar ključale vode. Ostavite da odstoji pet minuta. Pijte 2-3 šolje dnevno između obroka.
U slučaju manjeg poremećaja sna popiti jednu veliku šolju pre spavanja.
Za oslabljen apetit ili probleme sa crevima uzrokovanim nervozom, pripremiti čaj na sledeći način: jednu ili dve kašičice sušenog lišća preliti sa 1,5 dl ključale vode. Ostaviti da odstoji 10 minuta i procediti. Piti 3-4 šolje dnevno, a jednu obavezno pre spavanja.
Čaj od lavande dobar je za ispiranje rana, masažu vlasišta, protiv svraba. Osim eteričnih ulja, pri tome vrlo važnu ulogu imaju i tanini.
Za spoljašnju upotrebu
Benigne infekcije kože, ubodi insekata, manje rane.
Tinktura od lavande
Stavite 100 g cveća u 0,5 litra 30-procentnog alkohola. Nakon 15 dana procediti i čuvati u dobro zatvorenij boci. Obolela mesta mažite 2-3 puta dnevno.
Problemi sa cirkulacijom, neurovegetativna distonija.
Ovi čajevi imaju 3 puta jači efekat nego sat vremena vežbanja u teretani!
DODATAK KUPKI: stavite od 20 do 100 g cveća u 20 l mlake vode.
Neželjena dejstva
Prevelike količine eteričnog ulja nadražuju organe za probavu i snažno utiču na opšte stanje organizma. Najbolje je da trudnice i dojilje ne koriste lavandu.