Rak debelog creva spada u najopasnije bolesti, koja u poslednje vreme odnosi sve više mladih života i to munjevitom brzinom, zato je veoma važno da se otrkije na vreme! Redovni preventivini pregledi su posebno poželji posle 50 godine i to kod oba pola. Postoje signali koje nikako ne biste smeli da ignorišete, iako vam se čini da je reč o bezazlenoj stvari.
Šta je karcinom debelog creva i kako nastaje?
Rak debelog creva je maligni tumor koji može biti lokalizovan na bilo kom delu debelog creva, ili na njegovom završnom delu (rektumu).
Tačan uzrok nastanka karcinoma debelog creva nije u potpunosti poznat. Najčešće počinje promenom na sluzokoži creva ili nastankom izraštaja na unutrašnjem zidu creva (adenomatozni polipi) koji tokom dužeg niza godina mogu da se promene i prerastu u malignu promenu. Smatra se da nastaju kao posledica delovanja naslednih faktora, faktora sredine, načina ishrane i stila života.
Simptomi koji nikao ne bi smeli da se zanemare:
- nagli gubitak težine
- uske stolice, nalik trakama
- rektalno krvarenje, bilo svetlo ili tamnocrvene boje
- tenesmus – osećaj da morate da ispraznite već ispražnjena creva ili bešiku
- anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa
- stalni bol u stomaku
- neobjašnjivi gubitak težine.
Iako ovi simptomi mogu biti uzrokovani drugim, manje ozbiljnim stanjima, kao što su hemoroidi, čirevi i Kronova bolest, ukoliko ih primetite obavezno zakažite lekarski pregled.
Lokalni simptomi su oni koji utiču samo na debelo crevo i/ili rektum i nisu se proširili na udaljene organe.
Uobičajeni lokalni simptomi, koji se, takođe, mogu videti golim okom su:
- zatvor
- dijareja
- naizmenična dijareja i zatvor, ili druge promene u navikama creva
- rektalno krvarenje ili krv u stolici
- nadimanje u stomaku, grčevi ili nelagodnost
- osećaj da debelo crevo nije ispražnjeno u potpunosti
- stolica koja je tanja od normalne.
Faktori rizika su:
- starosno doba od 50 godina i više
- zapaljenjske bolesti creva (ulcerozni kolitis, Kronova bolest)
- ishrana - previše crvenog mesa i životinjskih masti, a malo žitarica, voća i povrća
- fizička neaktivnost, gojaznost, dijabetes
- preterani ili učestali unos alkohola
- pušenje
Preventivni pregledi:
- Pregled stolice na okultno (skriveno) krvarenje (FOBT, hem check test)
Karcinom, kao i polipi debelog creva, često izazivaju krvarenje, a ovaj laboratorijski test otkriva tragove krvi u stolici koji nisu vidljivi golim okom. Ovaj pregled treba da rade svi ljudi posle 40. godine života, i to jedanput godišnje, iz tri uzastopna uzorka stolice.
- Kolonoskopija
Kolonoskopija je medicinska procedura ili pregled u kojoj se dugi tubularni fleksibilni instrument sa kamerom koji je debljine prsta nazvan kolonoskop koristi za pregled unutrašnje povrsine debelog creva i završnog dela tankog creva.
Otkriva prisustvo polipa, dobroćudnih izraslina u debelom crevu koje se tokom ovog pregleda mogu ukloniti i poslati na patohistološki analizu. Važno je svaki polip ukloniti na vreme, jer ukoliko se ne uklone postoji mogućnost da se iz postojećeg polipa razvije rak debelog creva. U zavisnosti od rezultata, savetuje se kolonoskopska kontrola, uglavnom za 3-5 godina, a u slučaju potrebe – dalje lečenje.
Kada treba uraditi prvu kolonoskopiju?
Kolonoskopija se savetuje kao obavezan pregled posle 50. godine života, bez obzira na to da li postoje faktori rizika. Ukoliko je nalaz uredan, treba je ponavljati jednom u 10 godina.
Ukoliko je član porodice imao karcinom ili polip (adenom) debelog creva pre 60 godine, kolonoskopija se savetuje već u 40. godini života ili 10 godina pre godina u kojima je otkriven karcinom kod člana porodice. U tom slučaju kolonoskopija se ponavlja na pet godina.
Razlozi zašto bi trebalo da uradite ovaj pregled:
- Uvek kada preko stolice ima crvene krvi ili iz čmara izlazi sveža crvena krv ili pri brisanju čmara na papiru se primeti krv, takođe ako je stolica crna kao katran ili ugalj, a gastroskopijom je isključeno krvarenje iz gornjih delova sistema za varenje (jednjak, želudac, dvanaestopalačno crevo).
- Promene u pražnjenju stolice – pojava proliva, odnosno učestalih mekih stolica ili zatvora ili opstipacije kada stolica postanje neredovna.
- Ukoliko je kod vas prilikom pregleda krvne slike nađena malokrvnost (anemija) sa niskim gvozđem.
- Ukoliko ste radili test stolice na prisustvo krvi, odnosno na prisustvo nevidljivog krvarenja iz sistema organa za varenje i test je pozitivan.
- Ukoliko ste u porodici imali obolelog od raka debelog creva tada prvo koleno srodstva obolelog (roditelji, rođena braća ili sestre i vaša deca) moraju da urade kolonoskopiju.
- Sve osobe starije od 45 godina bi trebale u cilju prevencije obolevanja od raka debelog creva da urade ovaj pregled iako nemaju nikakve tegobe i osećaju se zdravim.
- Ukoliko ste prethodno radili rendgenski pregled debelog creva (irigografiju) i nađena je neka promena na debelom crevu prilikom snimanja.
- Ukoliko imate povišenu temperaturu, bol u trbuhu i gubitak težine, a dosadašnjim ispitivanjima nisu nađeni uzroci, takođe obavezno uraditi kolonoskopiju.
Kolonoskopija u anesteziji ili bez anestezije
Kolonoskopija debelog creva se može izvesti u lokalnoj (analgosedacija) ili kratkoj opštoj anesteziji. Pregled nije bolan kada se radi u lokalnoj anesteziji, ali može biti neprijatan za pacijenta, pa se kolonoskopija sve češće radi u opštoj anesteziji. Anestezija se daje intravenski i tokom cele procedure pacijent spava.
Kolonoskopija se može raditi i bez anestezije, ali zbog izuzetno neprijatnog osećaja, preporučuje se neki vid anestezije.