Kada su simptomi postali učestali odmah se obratio lekaru, zato je oporavak bio veoma uspešan.
Glumac Voja Brajović iza sebe ima veoma bogatu karijeru, a uloga Tihog u "Otpisanima" mu je donela vrtoglavi uspeh. Oduvek je bio veliki profesionalac, o čemu svedoče i brojne njegove kolege koje imaju samo reči hvale za saradnju sa njim.
To je potvrdio i kada mu je maltene život visio o koncu, ali on karijeru i svoju publiku nije stavljao u drugi plan. Naime, pre dvadeset godina Voja je imao ozbiljnih zdravstvenih problema. Nakon odigrane predstave otišao je na operaciju tumora na mozgu. Mnogi ljudi bi ostali zabrinuti kod kuće, fokusirajući se na bolest i operaciju, ali ne i Voja, koji nije dozvolio da ga bilo šta omete u njegovoj profesiji.
Sve je počelo od trnjenja ruke, a onda je usledila dijagnoza
Borba za život počela je kada je osetio da mu povremeno trne ruka. Prvo je to pokušao da ignoriše i pripiše premoru ili da poveže sa nekim drugim simptomima. Međutim, ubrzo je počeo da se javlja bol, a onda su simptomi postali učestali. Brajović je posetio lekara.
Rezultati su pokazali da ima tumor na mozgu. Ono što je bilo olakšavajuće kod ove teške dijagnoze, to je da je bolest otkrivena na samom početku, te da nije pokazivala znake ozbiljne progresije. Po mišljenju stručnjaka, jedna hirurška intervencija bila je dovoljna za potpuno izlečenje. Pauzu između brojnih predstava u kojima je igrao kako bi se podvrgao preporučenoj terapiji, odnosno intervenciji.
Voja se javio na vreme, te je oporavak tekao odlično i brzo se vratio poslu koji mu je mnogo toga pružio.
Šta je tumor mozga?
Mozak i kičmena moždina čine centralni nervni sistem. Tumor mozga može nastati u centralnom nervnom sistemu ili se može tu raširiti, tj. metastazirati. Primarni tumori mozga su tumori koji nastaju od moždanih ćelija. Nisu svi primarni tumori isti. Oni se mogu podeliti u dve grupe:
Benigni tumori nisu kanceri. Oni rastu sporo i bolje reaguju na hirurške i druge tretmana. Međutim, i benigni tumor na mozgu može oštetiti normalno moždano tkivo i izazvati ozbiljne probleme.
Maligni tumori su, po definiciji, agresivniji. Rastu brže i agresivnije napadaju lokalna tkiva. Maligni primarni tumor mozga je češći od benignih primarnih tumora mozga. Kada rak nastane na drugom mestu u telu i metastazira na mozgu, onda nastaje sekundarni tumor mozga ili moždane metastaze.
Faktori rizika
Faktori rizika za nastanak raka mozga variraju. Uzrok je i dalje uglavnom nepoznat. Iako neke genetske predispozicije i uticaj životne sredine mogu doprineti razvoju ove vrste raka, faktori rizka nisu najbolje definisani, ali mogu biti neki od sledećih:
• Pol – neke vrste raka su češće kod žena, a neke kod muškaraca. • Starost – učestalost oboljevanja raste sa godinama. • Ugrožen imuni sistem • Izloženost industrijskim hemikalijama • Prethodna radijacija, tj. zračenje.
Stil/Srbija Danas
Bonus video: