Endi Flečer, član svetski poznatog britanskog benda Depeš Mod, preminuo je u 60. godini. Flečer je bio jedan od osnivača grupe koja se okupila 80-ih.
„Šokirani smo i duboko ožalošćeni preranom smrću našeg bliskog prijatelja, člana porodice i člana benda“, navodi se u saopštenju grupe na društvenim mrežama.
Depeche Mode je stekao ime sa elektronskim pesmama na vrhu top lista od svog osnivanja.
Ko je bio Flečer?
Endru Flečer je rođen u Engleskoj. Njegovu porodicu činili su majka Džoj, otac Džon i braća i sestre Suzan, Karen i Sajmon. Nakon što se pridružio klubu pod nazivom „Boi Brigade”, upoznao je Vinsa Klarka, jednog od osnivača Depeche Mode. Flečer je započeo svoju karijeru kao basista grupe „Composition of Sound”, gde je svirao sa Vinsom Klarkom, ali se kasnije okrenuo da nadoknadi nedostatak elemenata sintisajzera u bendu. Martin Gor, sada član Depeche Mode, takođe je bio prisutan u „Composition of Sound“. Klark, Martin Gor i Flečer pridružili su se Daveu Gahanu da bi osnovali Depeche Mode.
U međuvremenu, članovi benda su radili i na drugim poslovima, a Flečer se bavio osiguranjem. Nakon prvog albuma, Klark je napustio bend i zamenio ga je Alan Vajlder. Flečer je uvek bio u pozadini u grupi, on je najviše bio odgovoran za organizaciju grupe. Muzičar nije napisao nijednu pesmu za Depeche Mode. Do danas finansijski direktor Depeche Mode i sözcüto se desilo. On je bio ime koje je sa novinarima delilo vesti o bendu, promocijama albuma i rasporedu turneja, pa čak i potpisivalo ugovore.
Flečera su kritikovali mediji i fanovi Depeš Moda jer nije mnogo muzički doprineo bendu. Jedan od razloga je bio to što grupa nikada nije došla do izražaja u svojim ranim danima. Viđen je kako svira bas gitaru u spotovima benda za "A Pain That I'm Used To" i "The Sinner In Me". Osim toga, to nikada nije primećeno.
Flečer je 1984. snimio solo album pod nazivom "Toast Havaii", koji mu je bio omiljena hrana. Sve pesme na albumu bile su reinterpretacije i sa Flečerom je bio glavni vokal. U stvari, Martin Gor i Alan Vajlder su svirali klavir tokom snimanja albuma, a Vajlder je slikao i omot albuma. Međutim, producent Danijel Miler nije mogao da se nagovori da objavi album. Muzičar je takođe kritikovan zbog nedostatka vokala, što ga čini jedinim članom Depeche Modea koji ne peva. Iako se činilo da peva na koncertima, mikrofon mu je obično bio isključen.
Flečer se oženio Grejn Mulan 16. januara 1993. godine. Pre nego što se par venčao, dobili su ćerku po imenu Megan 25. avgusta 1991. i sina po imenu Džozef 22. juna 1994. godine. Flečer je neko vreme ostao u bolnici zbog psiholoških problema početkom 1990-ih i nije mogao da doprinese bendu niti da učestvuje na turnejama. Po izlasku iz bolnice, posvetio se porodici i vratio se u Depeche Mode 1992. godine.
U međuvremenu, grupa je počela da pucketa. Problemi sa drogom Davea Gahana, alkohol Martina Gorea i Flečerovi psihološki problemi doveli su članove između njih. Kako su se Flečerovi problemi ponovo pojavili, Deril Bemonte je zamenjen na turneji Devotional 1993-1994.
Flečer se u ovim teškim danima dao novim projektima. Godine 2001. osnovao je izdavačku kuću pod nazivom „Toast Havaii Records“ kako bi otkrio nove talente. Njegov prvi projekat je bio da preuzme sav operativni rad grupe pod nazivom „Klijent“ i čak doprinese grupi kao DJ. Godine 2004. napravila je pauzu u projektu kako bi se koncentrisala na album „Plaiing The Angel” Depeche Modea.
Flečerova omiljena pesma Depeche Modea je "Vorld In Mi Eies". Bio je navijač fudbalskog kluba Čelsi. Naslovni otac albuma Depeche Mode "Violator" i "Music for the Masses", ova imena su preuzeta iz rečenica koje je koristio u intervjuu. Obožavaoci Depeche Modea ga zovu "Endi Flečer". Muzičar je vlasnik restorana pod nazivom "Gascogne" u Londonu.
Preminuo je 26. maja 2022. godine. Flečerov uzrok smrti nije objavljen iz poštovanja prema njegovoj porodici.