Svakome je potrebno da ima dobrog druga, ali i sami znate da sklapanje i održavanje prijateljstva nije uvek lako. Posebno ne u ovim brzim i nesigurnim vremenima, kada prijatelje možemo nabrojati na prste jedne ruke. Ako ste već sebi ovo dozvolili, kada su deca u pitanju, ne smete da ponovite grešku!
Svi želimo da ona budu srećna, a to podrazumeva i da imaju prijatelje. Zato stavite prst na čelo i preispitajte dobro da li ste uradili sve što možete da uspešno izgrade društvene veštine i odnose koji će im pomoći ne samo sada već i u budućnosti.
POČETAK JE U KUĆI
Stvaranje i zadržavanje prijatelja je veština koja se prvenstveno uči kod kuće, s porodicom.
Mobilni telefoni, internet, društvene mreže polako ali sigurno odvajaju nas od najbližih, ali to, kad je dete u pitanju, ne smete da dozvolite.
Isključite sve uređaje kad ste s njima i, kad god je moguće, organizujte porodične ručkove i večere i što više razgovarajte.
Tako ćete kod njih razviti komunikacione veštine.
Navika da pitate jedni za druge o provedenom danu i razmišljanjima probudiće kod deteta interesovanje i za vršnjake, a ako neke stvari poput igranja igrica i obavljanja kućnih poslova radite zajedno, i želju za saradnjom, vrednovanjem sebe i doprinosa drugima.
DETE VAS KOPIRA
Dok sve to radite, prema deci i svima se uvek ponašajte ljubazno i - pošteno. Nemojte da žmurite na svađe između braće i sestara, ni da se istresate na supružnika ako ste imali težak dan.
Zapamtite, šta god da kažete, vaše dete na to obraća pažnju!
Uz razvoj empatije, dakle, ide i kontrolisanje emocija. Normalno je da deca imaju jaka osećanja, a na vama je da im pomognete ne samo da ih razumeju već da nauče da upravljaju njima.
U empatiju spada i da znaju kada i kako da se izvine kad naprave grešku ili da oproste greške drugih.
PONAŠANJE VAN DOMA
Ako ste ljubazni dok pričate s drugim ljudima, dete će uz vas steći samopouzdanje. Ova karakteristika će kod mališana brže doći do izražaja ako im omogućite da se organizuju s vršnjacima oko nekog zajedničkog interesa.
Prijavite dete za sport ili druge aktivnosti koje voli, a koje uključuju njegove vršnjake, upoznajte njegove drugare i njihove roditelje i pozovite ih sve u goste ili na piće, organizujte zajedničke igre, odlaske u park...
NE SRAMOTITE IH
To će omogućiti deci da se, bez pritiska, lakše upoznaju i sprijatelje. Vama, s druge strane, da kontrolišete njihov društveni razvoj, ali je važno da to radite neprimetno, da ne lebdite stalno nad njima jer će se osećati osramoćeno među vršnjacima.
Umešajte se samo ako se uverite da nisu uspostavila pravi odnos ili ako izbije svađa. Jasno kažite detetu da takvo ponašanje nije u redu, a ako ga drugo dete kinji - porazgovarajte s njegovim roditeljima.
PAŽLJIVO IH SLUŠAJTE
Kada u septembru krene u vrtić ili školu, s detetom svakodnevno razgovarajte o tome kako je provelo dan, da li se družilo s vršnjacima, kako se oseća, ima li problema.
Uvek održavajte otvorenu liniju komunikacije među vama.
Slušajte više nego što ćete da pričate i gledajte svet njegovim očima. Jednostavno rečeno - budete mu podrška.
AKO TREBA, NE USTRUČAVAJTE SE DA POTRAŽITE POMOĆ!
Ako primećujete da dete teško sklapa prijateljstva s vršnjacima, obratite se dečjem psihologu za savet. Ne ustežite se, svim roditeljima je ponekad potrebna pomoć.
Ovo je posebno važno jer smo, nažalost, svedoci da je ponekad problem veći nego što nam se čini na prvi pogled.