Pročitajte

PSIHOTERAPEUT O MLADIMA I ALKOHOLU NAKON IZBEGNUTE TRAGEDIJE NA ADI: Svi roditelji tinejdžera moraju da urade ovo!

Psihoterapeut kaže da je normalno da tinejdžeri žele da probaju alkohol i da će to svakako uraditi

Vaše dete & vi
Autor:
PSIHOTERAPEUT O MLADIMA I ALKOHOLU NAKON IZBEGNUTE TRAGEDIJE NA ADI: Svi roditelji tinejdžera moraju da urade ovo!
Foto: Shutterstock

Vest da je grupa od 16 maloletnika sinoć je prebačena na VMA, a devetorica su bila u besvesnom stanju, zabrinula je roditelje. Psiholozi se, međutim, slažu da su roditelji zakasnili sa brigom i da su to trebali da urade još - zimus.

Jun je najrizičniji mesec za tinejdžere

Jun je uvek najrizičniji mesec za roditelje adolescenata, jer posle kraja školske godine tinejdžeri često nemaju kočnice. Na kraju škosle godine svi tinejdžeri žele da eksperimentišu, a ove godine je to pogotovo slučaj zato što su mesecima bili zatvoreni i bez mogućnosti slavljenja žurki.

Svi tinejdžeri eksperimentišu u junu.

- Normalno je da tinedžeri istražuju, da eksperimentišu, ali pitanje je koliko su pripremljerni za to - kaže Marina Brašić, psihoterapeut.

Pripremite decu na alkohol

Brašićeva upozorava roditelje da decu treba da pripreme za susret sa alkoholom. Ne na kraju školske godine, već mesecima pre toga.

Razgovor o alkoholu se vodi u januaru...

- Roditelji treba da razgovaraju sa decom oko toga kako se uzima alkohol i koje su količine normalne. Kada se desi pijanstvo tada je kasno za razgovor. Razgovara se pre nego što dođe do grupnog okupljanja. Sigurna sam da roditelji znaju da su deca i pre toga bila u kontaktu sa alkoholom. Tu temu treba da otvore daleko ranije - ističe psihoterapeut.

Kako se razgovara sa decom?

Prilikom razgovora roditelji ne treba da prete deci, jer će sigurno probati alkohol.

- Trebada im objasne kako se alkohol pije i koliko je normalno popiti i da "čašica" nije problem. Deci treba da smireno objasne kako da sebe ne dovedu do stanja da budu van kontrole. Sada je sve dostupno, ne samo alkohol, nego i narkotici i veoma je važno da sami ne eksperimentišu, već da znaju sve opasnosti - napominje Brašićeva.

Da li je moguće da deca neće probati alkohol posle razgovora sa roditeljima?

- Naravno da će probati, ali ako im se prijateljski objasni kojim rizicima se izlažu ako preteraju manja je veroavtnoća da će se obeznaniti. Najopasnije je kada deca samo eksperimentišu i procenjuju koliko će piti. Poneseni društvom spremni su na sve - zaključuje psihoterapeut Marina Brašić.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs