Ređaju se slave, stižu uskoro i novogodišnji i božićni praznici, a vaš novčanik je već ispražnjen. Nije ni čudo, kupujete poklone kao ludi!
Ako ste pametni, preći ćete na novu strategiju: ne morate da bankrotirate i da se zadužujete da biste poklonom izmamili osmeh na nečijem licu, posebno ne na licu vaših mališana.
Većina onih koji kupuju preko interneta previše lako pritisnu znak „dodaj u korpu“, a torbe svi neumorno punimo i na licu mesta – u radnjama. Rezultat i ne može da bude drugačiji od toga da srce počinje da nam lupa.
Uz očigledan stres, tu je još jedna činjenica od koje dugo ne možemo da povratimo dah: u novčaniku često može da nam ostane tek koja kovanica, a na platnu karticu ne smemo ni da pomislimo. Prazna je!
Pošto je sve sada tako skupo (cene su počele da skaču s pandemijom, nastavile da rastu uporedo s „igrama“ oko gasa, nafte, struje, zbog rata u Ukrajini...) dobro bi bilo da se dozovete pameti i više ne preterujete. Em će vam ostati više para, em će vašim ukućanima više prijati društvo zadovoljne osobe, a ne namrgođene, s teškim bremenom zvanim besparica na leđima.
Poslušajte nas: Na internet pijaci, na kojoj se prodaje sve – od igle do lokomotive – možete za decu naći polovne komplete igračaka. Biće dovoljno da ih dobro očistite, a potrošićete bar dve trećine novca manje nego da ste ih platili u prodavnici.
Postoji stigma oko kupovine polovnih poklona, međutim nedavna anketa koju su pravili trgovci među građanima sugeriše da se stavovi menjaju.
Uplovili smo u veliku krizu, rastu troškovi života, pa je čak 87 odsto ispitanika, što ranije nije moglo da se zamisli, pokazalo interes za ideju davanja ili primanja polovnih poklona.
Odvojeno istraživanje u SAD, preneto sa portala WebMD, je otkrilo da je 38 odsto ljudi već poklonilo nekome polovnu stvar u poslednjih 12 meseci, a 65 odsto anketiranih je potvrdilo da bi razmotrilo da pokloni nekome polovnu stvar u narednoj godini.
Poklonjenje iz druge ruke, naravno, nije ništa novo, ali sada bi i kod vas mogao da se primi ovaj recept. Verujte, zaista nema smisla trošiti mnogo, posebno kad su deca u pitanju, jer se često sa precenjenim, skupim igračkama ne igraju dugo.
Postoji još načina da uštedite novac.
Dok neki više vole da smanje troškove tokom godine kako njihov bankovni saldo ne bi bio pogođen u decembru, kad je najkritičnije, postoje i druge opcije za one koji su se ovoga kasno setili.
Ako zaboravite na pozajmice i zaduživanje, a to bi vam bilo najpametnije, bacite se na posao: uključite decu ako ih imate, ili sami budite kreativni praveći svoje poklone za prijatelje i porodicu.
Možete da pretražujete i svoje ormare u potrazi za neiskorišćenim stvarima, prodate ih preko oglasa na internetu da biste prikupili dodatni novac za poklone.
Recimo, Lego kocke koje su deca prerasla, drže svoju vrednost zaista dobro, a novac se može dobiti čak čak i za stare priručnike, daljinske upravljače, razne sitnice...
Razgovarajte sa svojom porodicom o tome da promenite naviku da svakome pakujete posebne poklone. Uštedećete na kupovini ako se odlučite za jedan veliki poklon koji će moći svi da koriste.
Dobro bi bilo i da, bez obzira da li kupujete preko mreže, ili u nekom tržnom centru, vredno proguglate artikal da vidite da li možete da ga kupite jeftinije negde drugde. Ako kupujete preko interneta, uvek je dobro i da proguglate ceo sajt prodavca, da biste videli da li ima on-line kod za popust za kupovinu. Često ćete naći kodove za do 15 odsto popusta! Obavezno proverite i troškove isporuke.
Na kraju, treba reći i ovo: slave, Nova godina i Božić nisu samo davanje poklona, već i kvalitetno provedeno vreme s bližnjiima, koje ćete vi i vaši bližnji uvek rado pamtiti.