NIKOLA TESLA JE VEROVAO DA JE OVAJ SVETAC NJEGOV ZAŠTITNIK: Zbog njega su Amerikanci znali ZA SRBE I KRSNU SLAVU

Tesla je upravo ovaj dan slavio kao krsnu slavu i imendan, a svi učeni ljudi iz Amerike dolazili su kod njega

Zanimljivosti
12:08h Autor:
NIKOLA TESLA JE VEROVAO DA JE OVAJ SVETAC NJEGOV ZAŠTITNIK: Zbog njega su Amerikanci znali ZA SRBE I KRSNU SLAVU
Foto: IanDagnall Computing / Alamy / Alamy / Profimedia

Jedan američki inženjer i pisac, Leland I. Anderson, dugo se bavio likom i delom našeg Nikole Tesle, te je i 1979. g. napisao i Teslinu biografiju. U njoj otkriva mnoštvo zanimljivih podataka iz privatnog života našeg velikog naučnika, kao i to koga je Tesla poštovao kao svog sveca zaštitnika.

Smatra se da je i sam Tesla napisao svoju autobiografiju u kojoj opisuje svoj rad vezan za Crkvu i da ju je poklonio crkvi Sveti Sava u Geri – država Indiana, SAD.

Srbi su ovde 30ih godina sagradili crkvu, Tesla je bio kum crkve, a njenom otvaranju nije prisustvovao jer ga je udario taksi. Imao je tada 82 godine. Tesla je tada po svom prijatelju Mihajlu Dučiću, poznatom privredniku u Geri, poslao 500 dolara za crkvu. Kasnije mu se zahvaljivao ovako: "Oprostite mi, nisam u prvi mah uvideo Vašu velikodušnu pomoć. Sveti Nikola i Vi ste moji najbolji prijatelji. Vama i Vašoj porodici želim sve najbolje povodom praznika – Svetog arhangela Mihaila. Vaš zahvalni dužnik, Nikola Tesla."

Nikola Tesla
foto: Profimedia

Anderson, autor Tesline Biografije kog smo na početku pomenuli je, naime, pokušao da dođe do Tesline biografije u crkvi u Geri, ali nije uspeo. Postoji verovatnoća da je knjiga pisana ćirilicom, te da ju je neko odbacio ne poznavajući njen sadržaj. Moguće je i da su stranački opredeljeni kustosi Muzeja Nikole Tesle, u komunističkom režimu, sklonili Teslinu Biografiju nakon što je sav njegova baština 1952. preneta iz Amerike u Beograd. Međutim, uvek postoji nada da ta knjiga čeka skrivena u nekoj fioci.

Jedna od Teslinih sekretarica, Mjuriel Arbus, 20ih godina prošlog veka prva je potvrdila da se Tesla čvrsto držao svog verskog nasleđa. Sve što je bilo vezano za Teslinu religiju čuvao je daleko od novinara i naročito od sveta nauke.

Celog života obeležavao je slavu porodice Tesla. U prepisci sa Teslinim sekretarom, Džordžom Šerfom, pronađene su godišnje beleške sa datumom 17. decembra iz 1926. god: "Na dan Vašeg sveca zaštitnika molim Vas da primite moje najsrdačnije želje za Vašu sreću, napredak i dobro zdravlje." Sekretar Šerf bi slao čestitke dva dana ranije, kako bi stigle tačno 19. decembra, na dan svetog Nikole.

Nikola Tesla
foto: Keystone Pictures USA / Zuma Press / Profimedia

Teslin otac Milutin bio je sveštenik i okruženje u kom je porodica živela u Lici bilo je duhovno po opredeljenju. Njegova majka Đuka, rođena Mandić, takođe dolazi iz porodice čiji su sinovi generacijama bili sveštenici. Slava je najvažniji dan za srpsku porodicu, a posebno se do nje držalo u Teslinom domu.

U jednom pismu koje je Tesla napisao baš na svetog Nikolu davne 1934. g. Tesla se seća jedne tragične scene koja se odigrala u porodičnoj kući u Lici.

"Bila je strašna noć i kiša je lila kao iz kabla. Umro je mi je brat, mladić od 15 godina i intelektualni div. Majka je ušla u sobu, uzela me u naručje i prošaputala gotovo nečujno, "Dođi i poljubi Danila". Spustio sam poljubac na hladne bratove usne i znao sam da se nešto strašno dogodilo. Majka me je stavila u krevet i oklevajući rekla, dok su joj suze lile u potocima: "Bog mi je, u ponoć, dao jednog sina, a drugog oduzeo"". Njegov brat Danilo stradao je na jahanju 1863. Tesla je tada imao sedam godina.

Nikola Tesla, Đuka Tesla
foto: Wikipedia

Tesla je rođen tačno u ponoć između 9. i 10. jula 1856. godine. po Gregorijanskom kalendaru, ili 28. juna po Julijanskom (tada je u Teslinom kraju korišćen Gregorijanski kalendar).

Iako se smatra da je dobio ime po svojoj krsnoj slavi, ipak ga je nasledio od svojih dedova sa očeve i majčine strane, jer su se obojica zvali Nikola. Jedan je bio profesionalni vojnik – graničar, a drugi sveštenik. Na dan svetog Nikole, Tesla je slavio svoj imendan i krsnu slavu.

(Stil/ Opanak)

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs