Svima se verovatno desilo da nakon što pojedemo dovoljno i zasitimo se, ipak nam ostane mesta za jedan desert.
Ali, jeste li se zapitali zašto je to tako?
Reč je o reakciji našeg mozga, a ne samo O pohlepi, tvrde stručnjaci. Nakon što dugo nešto jedemo nešto, manje nam se počinje sviđati. Tako ostavljamo mesto za ono što sledi i što nam se više sviđa.
"Kada jedemo, zapravo se zasitimo ukusa i mirisa", objasnila je profesorka Barbara Rols.
Palačinke iz kalupa punjene čokoladom: Omiljeni slatkiš bez stajanja kraj šporeta! (RECEPT)
Kako jedemo, hrana postaje sve manje privlačna. Osim toga, ako nam se nešto sviđa, postoji velika mogućnost da ćemo te hrane pojesti više nego ostalog. Dakle, sve je u glavi.
Stručnjaci objašnjavaju kako dolazi do još jednog fenomena. Naime, kada znamo da će biti deserta, podsvesno ostavljamo mesto i zasitimo se hrane koju u tom trenutku jedemo, kako bi mogli da se prebacimo na drugu. Tako mozak funkcioniše i daje signale da ćemo dobiti sve potrebne hranjive materije.
Slično je dokazala i studija iz 90-ih. Pedijatar iz Čikaga dozvolio je deci da jedu ono što žele. Ispred krevetića bili su poslužavnici na kojima je bila različita hrana. Deca su pokazala koje jelo žele pa ih je sestra time hranila.
Ali, nakon nekog vremena, deca su počela da pokazuju da žele od svega po malo. Tako su stručnjaci zaključili da je reč o urođenom mehanizmu.
Sočne čokoladne kocke sa šlagom: Brz recept za svaki dan! (FOTO)