Evo šta čitaju oni rođeni 70ih i 80ih godina prošlog veka: Sva mudrost su dobili iz ovih knjiga

Šta su čitali i šta čitaju oni koji su rođeni sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka

Knjige
Evo šta čitaju oni rođeni 70ih i 80ih godina prošlog veka: Sva mudrost su dobili iz ovih knjiga
Šta čitaju generacije rođene 70ih i 80ih godina prošlog veka?, Foto: Tatjana Stamenković

Knjiga je najbolji čovekov prijatelj, a sa knjigom se upoznajemo u najranijem detinjstvu. Tada i počinje to prijateljstvo.

Slikovnice za decu sa tekstom u kratkoj formi da dete razvije ljubav prema knjizi i čitanju, a onda i dečiji romani preko obavezne školske lektire . U tinejdžerskim danima knjiga "se naprosto guta", a od nekih "korica" je teško i rastajanje. Poslednja stranica, poslednji pročitani pasus i čarolija pisane reči jednostavno prestaje. To je bio neki put kroz književnost. Diskutabilno je kakav je čitalački ukus i kakve su čitalačke navike današnjih generacija, ako su mobilni telefoni i internet, glavna preokupacija i ono bez čega mladi "ne mogu zamisliti život i dobru zabavu", ukazuju sagovornice Kurira, Vranjanke L. J.(57) i S. C. (59).

Izazov je još veći onda kada se omiljeno delo ekranizuje, a vi ste u prilici i da odgledate ono što je pokrenulo "čitalačku maštu i moć da pisana reč stvori sliku". Vi živite život svojih junaka...

Pa da krenemo redom. Evo kako su neki Vranjanci opisali svoj čitalački put a onda i staž u svetu književnosti od najranijih dana.

Omiljena štiva u detinjstvu

"Uvek vam u sećanju ostanu omiljena štiva. Za mene je u detinjstvu to bila knjiga "Doktor Jojboli" autora Korneja Ivanoviča Čukovskog, koju sam dobila za odličan uspeh u trećem razredu osnovne škole , a onda i Hajdi književnice Johane Špiri. Fascinantno je kako ona uspeva da slikovito dočara život devojčice Hajdi u švajcarskim Alpima. Od obaveznih lektira pamtim knjige Družina "Sinji galeb", roman Toneta Seliškara, Družina Pere Kvržice koju je napisao Mato Lovrak, Orlovi rano lete Branka Ćopića". Dečja duša bila je ispunjena vedrom slikom i toplinom sadržaja u pomenutim delima, ali i dogodovštinama glavnih radoznalih junaka i njihovih emocija. Sećanja ne blede. Znate književnost je u dečjem uzrastu teško nametnuti, interesovanje mora da postoji... Imate i pravo izbora, a umetnost je pred vama", ovako započinje priču o svom čitalačkom sazrevanju L. J. iz Vranja.

Knjige
foto: Tatjana Stamenković

Srednja škola i novi naslovi

Objašnjava da se sa klasicima susrela u srednjoj školi.

" Lav Tolstoj sa Anom Karenjinom, Ratom i mirom, nesrećne ljubavi ali i sudbine glavnih junaka u "istorijski nužnom trenutku. Fjodor Dostojevski Zločin i kazna, Braća Karamazuovi, Idiot i tema koja je uvek aktuelna i danas, "ljudska dobrota u okruženju kome ne pripada" .

Njena prijateljica S. C.je podseća i na težinu, ali i značaj dela u sazrevanju čitalačke publike poput Malog princa Antoana de Sent Egziperija koje spada među najpoznatija i najprodavanija dela svetske književnosti i poukama koje knjiga nosi. Neizbežan je i Kafkin Proces delo koje odslikava čovekovu bespomoćnost i borbu protiv onih koji su veći od njega, kao i Stranac Albera Kamija. Otuđenje, ali i pokušaj pronalaska samoga sebe u Procesu Franca Kafke", to bi trebalo pročitati zbog pouka i poruka. Dela koja traže koncentraciju i fokus dok se čitaju", ukazuje Vranjanka S.C." .

Izbor knjiga kako i zašto

Najlepše "književo iskustvo" pružaju štiva "slučajnog izbora". "Sećam se da su na polici u našoj biblioteci bila i dela Alberta Moravie. Slučajno je moj izbor bila Rimljanka roman o ljubavi koja nije obostrana i pamtiću je. Tu je i Žena carica Perl Bak u kojoj je opisan životni put jedne žene u Kini od konkubine do carice", ističe L.J. Ona kaže da se pored romana Na Drini ćuprija, Prokleta avlija, Travnička hronika priseti i dela Gospođica našeg nobelovca Ive Andrića i priče o neobičnom "tvrdičluku" žene.

Knjige
foto: Tatjana Stamenković

Naša druga sagovornica podseća i na dela sestre Bronte.

"Pročitala sam Orkanske visove, Emili Bronte, Džejn Ejr Šarlot Bronte i delo Stanarka napuštenog zamka En Bronte, žene o ženama i ljubavi. Iskreno su prikazivale ljudske emocije, njihova dela bila su revolucionarna za svoje doba, reč je kritike. A onda je na red došla beletristika i delo Prohujalo s vihorom Margaret Mičel roman koji osvaja Pulicerovu nagradu. Dok sam ga čitala imala sam potpuno jasnu sliku plantaže pamuka i istorijski trenutak Američkog građanskog rata. Snimljen je i film koji je dobio deset Oskara, a glavne uloge igraju Klark Gejbl, Vivijen Li, Lesli Hauard i Olivija de Hevilend. Biću iskrena " umetnički dojam" bio je jači dok sam delo čitala, jer sam kasnije odgledala i film. ". Ipak ostaće upamćena čuvena rečenica Skarlet O Hare " "Sutra ću misliti o tome. Sutra ću pronaći način da ga vratim. Na kraju krajeva, sutra je novi dan"", sa osmehom se priseća S.C. Ona dodaje da je knjiga Vedrane Rudan, poslednje pročitano štivo.

Knjige
foto: Tatjana Stamenković

Poslednje pročitano štivo

"Sa malo više godina imate potpuno drugačiji ukus i izbor, možda je on i pravi zreliji ko to zna. Rekla sam sinu da bih volela da pročitam neko delo Vedrane Rudan. Ubrzo sam na poklon od njega dobila knjige Ples oko sunca i Zašto psujem. Oštra, britka direktna Vedrana sa jasnom porukom "zašto je u životu najvažnije i najteže bez stida pogledati sebi u oči", napominje S.C.

Naše sagovornice podsećaju na dela Milice Jakovljević Mir- Jam koja je u jednom periodu bila osporavana od književne kritike, a njeni najpoznatiji romani “Ranjeni orao”, “Greh njene mame”, “Samac u braku”, “Nepobedivo srce”, “Mala supruga” , “To je bilo jedne noći na Jadranu” bili su omiljena literatura uglavnom čitateljki. Danas su nam ovi naslovi poznati po serijama.

Među naslovima danas najtraženiji oni koji spadaju u popularnu psihologiju "Moć podsvesti" Džozefa Marfija, Manifest junaka svakodnevnice •; Budni u pet i vaš je čitav svet ... Robina Šarma. Zaljubljenici u knjige rekli bi "život sa nekom novom dimenzijom"...

Knjige
foto: Tatjana Stamenković

Čime god da se bavite morate biti elementarno pismeni

"Na kraju ljubav prema knjizi uvek može da se podstakne, da postoji, književnost ne samo da obrazuje već i oplemenjuje. Čime god da se bavite morate biti elementarno pismeni. Lep izraz i smislena formulacija kada izgovarate ono što želite da kažete, ili prava reč u datom momentu imaju svoju težinu i mnogo govore o svakom čoveku, o svakom od nas, zapamtite, i budite srećne i srećni, ako vam i deca čitaju", zaključuju naše sagovornice.

Autor: Tatjana Stamenković/Kurir

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs