Nisu sve reči koje je majka izgovorila bile istinite. Ali narod je o navodnoj nevesti naslednika govorio još oštrije, ljutito i grubije:
-Njen "bunar" je odavno presušio; Njena majka je bila alkoholičarka i završila je dane u duševnoj bolnici! Ona ima dva vlastoljubiva brata, oni streme ka vlasti, a naš kralj potpuno ne može da im se odupre, naivan je!
Čudan dečak
1882. godine Kneževina Srbija je proglašena za kraljevinu. Kralj Milan Obrenović je poveo. U porodici novopečenog kralja strasti su bile velike: monarh se nije slagao sa suprugom Natalijom, ćerkom trgovca.
A ni njegov sin Aleksandar, koji je bio jedini, nije bio radost: bio je čudan dečak, što bismo sada rekli. Očigledno, porodične svađe su toliko došle do Milana da je odlučio da odustane od ovog beznadežnog posla da bude kralj. Taj isti čudni sin je 1889. godine proglašen za novog vladara, imao je samo 13 godina. Imenovani su regenti da pomognu.
Među njima je bila i kraljeva majka Natalija Keško. Kao što se žena nije slagala sa svojim mužem, nije se slagala ni sa svojim kolegama regentima. Najzad, sa 17 godina, Aleksandar se proglasio punoletnim, naredio da se regenti uhapse, a godinu dana kasnije pozvao je oca u Srbiju, shvatajući da će propasti bez podrške porodice.
![Aleksandar Obrenović](/data/images/2024/07/28/12/360591_aleksandar-obrenovic-1890_ff.jpg?ver=1739455434)
Milan Obrenović je došao da spase Otadžbinu i svog sina, tim pre što je uloga njegove „obožavajuće“ žene Natalije pod kraljem uveliko opala. Šta je tata uradio? Otputovao je u prestonice Evrope u potrazi za dostojnim kandidatom za ženu za svog sina. Takva devojka je ubrzo pronađena. Zvala se Aleksandra od Šaumburg-Lipe.
Nije mnogo, ali biće dovoljno. Inače, ni mladoženja nije bio baš sjajan primer. Srbija je bila mala i zavisna, a dinastija Obrenovića nisu bili ni Habzburgovci ni Hoencolerni. Ali Aleksandri je bilo suđeno da postane žena drugog sina kancelara Vilhelma, pošto se kralj Srbije iznenada samostalno nosio sa zadatkom da pronađe sebi ženu. Kralj se već zaljubio.
Prvi brak
Kraljeva mezimica zvala se Draga, devojka je rođena kao šesta od sedmoro braće i sestara u porodici okružnog načelnika Pantelija Lunevica i njegove žene Ane. Nevestina godina rođenja je 1866, ali u Srbiji Draga nikada nije bila voljena i davani su drugi datumi, čak i 1860. godina rođenja. To bi značilo da je draga od kralja bila starija čak 10 godina.
Njen deda je bio ugledan trgovac. Devojka je dobila prilično dobro obrazovanje, diplomirala je na četvorogodišnjem Višem ženskom institutu, dobro pisala, poznavala istoriju i jezike.
Sa 17 godina Draga je bila udata za inženjera Svetozara Mašina. Brak nije bio naročito uspešan: 32-godišnji mladoženja je voleo da pije, a niko nije pristao da se oženi. Ali Dragin otac nije imao izbora: bio je skoro bankrotirao, njegova žena je bila u duševnoj bolnici, a njegove ćerke nisu bile baš lepotice.
Brak je trajao tri godine, Svetozar Mašin je preminuo od epileptičnog napada izazvanog prekomernim pijenjem. Udovica je od muža nasledila samo prezime.
![Kraljica Draga](/data/images/2023/06/07/09/326173_kraljica-draga-11_ff.jpg?ver=1739455445)
Vesela udovica
Draga se vratila u roditeljski dom, oca više nije bilo, pa je mlada udovica dodatno zarađivala prevodeći i pisanjem. Ali druge aktivnosti su joj donele mnogo više novca i slave. Već tih godina bilo je mnogo priča o njenim brojnim vezama i aferama sa novinarima, piscima i oženjenim zvaničnicima.
Postoji legenda da je Draga, kao konobarica kraljice Natalije, čak učestvovala i u vaspitanju Aleksandra Obrenovića, njenog budućeg drugog muža. Malo je verovatno da će to biti slučaj. Razlika između njih je samo 10 godina, a Draga je sa Natalijom bila bliska samo u godinama kraljičinog izgnanstva, kada je Aleksandar vratio oca u zemlju i rasterao namesnike.
Kraljeva majka i Draga Mašin nastanile su se u Bijaricu, letovalištu na jugu Francuske. Draga je mnogo naučila od svoje buduće svekrve i stekla uglađenost i pristojne manire. Godine 1895. Nataliju je posetio njen sin.
Mora da se kraljica majka kasnije kajala, jer je nehotice spojila Aleksandra i Dragu. Jednog dana, mladi kralj slabog vida otišao je na plažu i zamalo se udavio, veruje se da ga je spasila Draga Mašin. I Aleksandar, neiskusan u ljubavi, nastrada. Njegova majka je primetila njegova osećanja.
"Neka se dečak malo zabavi", naredila je kraljica da njenom sinu daju smeštaj pored Dragine sobe. "Draga će naučiti kralja kako da se ponaša sa ženom, jer će se Saša uskoro ženiti."
Ali dečak je bio čudan, Dragu nije doživljavao kao prolaznu figuru, on se svom dušom i telom vezao za tu ženu.
![Kraljica Draga](/data/images/2023/06/07/09/326171_kraljica-draga-i-kralj-aleksandar_ff.jpg?ver=1739455455)
Zla nevesta
Za odnos ljubavnika se saznalo u Beogradu. Kralj je uzeo Dragu iz Francuske sa sobom, ženu su počeli da pozivaju na prijeme i postala je važna ličnost.
-Sklonite ovu ženu sa vidokruga! – ljutio se carev otac. - Ona je prezrelo voće. Postajete podsmeh svojim podanicima koji su prošli kroz njen krevet pre vas.
A bivši kralj potpuno je pokvario svoj odnos sa sadašnjim kraljem. A 8. jula 1900. Srbija je bila zaprepašćena objavom kralja Aleksandra o predlogu za brak sa Dragom Mašin.
Beograd nije bio spreman da prihvati za novu kraljicu ženu koja je mnogo starija od kralja, a takođe i udovica na lošem glasu. Narod je bio ogorčen, a vlada je podnela ostavku. Ministar spoljnih poslova Andra Đorđević zamolio je beogradskog mitropolita da ne blagoslovi kraljev brak. Ministar policije Đorđe Genčić objavio je 20 dokumenata koji svedoče o vezama Dragi Mašin sa oženjenim muškarcima.
Otac nije dao blagoslov sinu, rekavši da će ovaj brak biti propast dinastije. Kraljica Natalija je javno izjavila da je Draga žena niske društvene odgovornosti i da je neplodna. Kralja Aleksandra nije bilo briga za sva besposlena ogovaranja pa je u avgustu 1900. godine, Draga Mašin zvanično postala njegova žena i kraljica.
Ruski car Nikolaj II pristao je da bude kum na venčanju. Za šta? Aleksandar Obrenović je jednostavno obećao da će bliske veze Srbije sa Austrougarskom biti prekinute i da će zemlja slediti jedinstven kurs sa Ruskim carstvom. Romanovima, generalno, je bilo svejedno koga će Obrenović grliti noću.
![Kralj Aleksandar, Kraljica Draga, Draga Mašin](/data/images/2022/12/14/16/307289_kralj-aleksandarkraljica-draga_ff.jpg?ver=1739455477)
Kraljica koja je uništila dinastiju
Kraljevi roditelji su bili demonstrativno odsutni sa venčanja. Kraljica Natalija se odrekla sina požalivši se što ga je rodila, a kralj Milan je pozvao svog sina iz Beča, izjavljujući da više nikada neće kročiti na srpsku zemlju.
Za Aleksandra je ceo svet zamenila njegova voljena Draga. Štaviše, kraljica je ubrzo objavila svoju trudnoću! Postoji šansa da se začepe usta svim zlobnicima. U svojoj radosti, kralj je pomilovao političke zatvorenike i organizovao besplatan bal za 800 gostiju.
Čak ni vest o smrti njegovog oca, koji je zaveštao da bude sahranjen u tuđini, nije pomračila radost u palati. Kao vrhunac trijumfa, ruski car Nikolaj II poslao je na poklon zlatnu kolevku. Kolevka nije bila od koristi, najbolji lekari dovedeni iz Sankt Peterburga dali su svoj sud: Draga nikada nije bila trudna i nije mogla da ima dece.
Skandal koji je izbio postao je glavna tema svih stranih listova koji su naslovne strane ukrasili satiričnim natpisima i ilustracijama. A šta je sa kraljem? I hteo je da pogubi ginekologe, sumnjajući da je njegova voljena žena prevarena da prekine trudnoću.
Uloga same Dragi ostaje nepoznata: da li je namerno lagala ili je bila žrtva zabluda. Ljubav između kralja i njegove supruge nije narušena, ali je ugled Aleksandra Obrenovića potpuno narušen i u zemlji i u inostranstvu. Isti Nikolaj II, nakon onoga što se dogodilo, kategorički je odbio da dozvoli Aleksandru i Dragiju da posete Rusiju.
A čudni kralj nastavio je da nervira svoje podanike: konjički puk kralja Milana preimenovan je u „Konjički puk kraljice Drage“ a Dragin rođendan proglašen je državnim praznikom. I sama Draga se uporno mešala u spoljnu politiku. Kralj je ozbiljno razmišljao o tome da presto prenese braći svoje žene, koju su Srbi mrzeli zbog njihove surovosti i pohlepe.
Srpski inat je kuljao u pozadini. Ko je kralj da određuje sudbinu naroda? Ta vrelina je sazrela u dubinama organizacije Crne ruke. Krajem maja 1903. u palatu su ušli zaverenici iz redova oficira. Kraj Aleksandra i Drage je bio užasan.
63 udarca sabljom i dva revolverska metka za nju, 6 hitaca i 40 udaraca za njega. Pali su mrtvi. Čini se da Draga i Aleksandar ovo ipak nisu zaslužili.
Dinastija Obrenović je prestala da postoji. Pobednici su Aleksandra proglasili ludim, a Dragu palom ženom. Na presto se popeo ostareli kralj Petar iz dinastije Karađorđević.
Evropa je Srbiju proglasila varvarskom zemljom i uvela joj sankcije. Ta majska noć je u mnogome predodredila pucanj Gavrila Principa na austrijskog prestolonaslednika, nadvojvodu Ferdinanda, koji je postao povod za Prvi svetski rat.
A sve je počelo od nje, opake kraljice, koju je, čini se, volela samo jedna osoba na svetu – njen drugi muž, čudni kralj Aleksandar Obrenović.