Baštovanstvo zahteva mnogo planiranja, a biljke se u skladu sa godišnjim dobima smenjuju. A ako uz baštovanstvo volite i da koristite određene biljke kao začine, počnite sa uzgajanjem ove četiri lekovite biljke.
Lako se održavaju, ne zahtevaju mnogo prostora, a oplemenjuju svaki prostor.
Tamjan
Tamjan je osnovni začin u mediteranskim, karipskim, srednjoameričkim i drugim kuhinjama. Raste u raznim regijama i uspeva u sunčanim i manje vlažnim uslovima. Bogat je timolom i drugim esencijalnim uljima i spojevima koji podržavaju imunitet, pa mogu da zaštitite od virusnih infekcija. Eterična ulja u tamjanu, takođe, pomažu pri ublažavanju kašlja i olakšavaju disanje.
Origano
Origano vodi poreklo sa evropskog kontinenta, a ovaj mirisni član porodice nane dobro uspeva u raznim klimatskim uslovima, što ga čini savršenim dodatkom bilo kojem vrtu. Karvakrol, limonen i drugi antioksidativni spojevi, koji daju origanu prepoznatljiv ukus i miris, takođe štite od virusa, bakterija i drugih patogena.
Matičnjak
Matičnjak je još jedna biljka koja vodi poreklo sa evropskog kontinenta, a koja se lako uzgaja u bašti. Tradicionalno se koristi za lečenje stresa i nesanice, a istraživanja pokazuju da može da pogoduje i zdravlju imunog sistema. Bogat je raznim fitohemikalijama koje deluju antivirusno, antibakterijski i protuupalno.
Ruzmarin
Ruzmarin je jedan od najmoćnijih dodataka bilo kojem biljnom vrtu, a ovaj aromatični zimzeleni grm koristi se hiljadama godina i u kulinarstvu i u medicini.
Poreklom je sa Mediterana, ali je relativno izdržljiv u hladnoj klimi i dobro uspeva u raznim regijama. Bogat je ruzmarinskom kiselinom, karnozolom, karnoznom kiselinom i drugim antioksidativnim spojevima koji smanjuju upalu, podržavaju imunološko zdravlje i štite od virusa, bakterija i drugih patogena.