Meri Bel jedna je od najbrutalnijih devojčica na svetu, a postala je serijski ubica sa samo 10 godina.
Meri Flora Bel je rođena 1957. godine u siromašnoj oblasti Njukasla u Engleskoj. Devojka je bila drugo dete 17-godišnje kurtizane Beti, koja nije ni znala ko je Marijin otac. Beti, blago rečeno, nije posebno radovala pojava još jedne bebe. Kada je videla devojčicu kako se rađa, rekla je: „Skloni ovo od mene“. Beti je imala ukupno četvoro dece.
Majka je navodno nekoliko puta pokušavala da se reši Marije. Navodno bi novorođenče slučajno bacila kroz prozor, pa bi joj dala tablete za spavanje, pa dete dala lokalnoj ludači koja je sanjala da ima decu. Međutim, Marijina tetka Ketlin je na sve načine pokušavala da zaštiti dete. A onda se Beti udala za kriminalca Bilija Bela. Istovremeno, iz nepoznatih razloga, žena je odbila rođake koji su izrazili želju da uzmu Mariju k sebi.
![Meri Bel](/data/images/2025/02/11/19/374947_meri-bel_ff.jpg?ver=1739297637)
Kada je devojčica odrasla, majka je počela da je vodi na svoj posao. Kasnije je Meri rekla da su zločini protiv njenog seksualnog integriteta počeli da se događaju kada je imala 4 godine. Kao rezultat toga, devojka je stekla čitav niz mentalnih oboljenja.
Dete je patilo od enureze, stalno je izmišljalo priče o nepostojećim bogatim rođacima, a odbijalo je i da jede sa porodicom osim ako ne stave hranu u ugao ispod stolice.
Meri je pohađala školu Delaval Road. Tamo sa njom niko nije bio prijatelj - svi su znali za "profesiju" njene majke, kao i za njene neobičnosti i agresiju. Na primer, devojčica bi odjednom počela da napada drugu decu dok se igra. Pre napada, Meri bi odmahnula glavom i zurila u svoju žrtvu.
Ipak Meri je uspela da stekne jednog prijatelja. Bila je to Norma Bel, mentalno retardirana devojka, komšinica, Merina prezimenjakinja. Norma je bila tri godine starija od drugarice, ali ju je u svemu slušala.
Zločini Meri Bel
Šezdesetih godina prošlog veka Njukasl je počeo da ruši i raseljava kuće, tako da je grad postao sumorno mesto sa praznim kućama i ruševinama. Međutim, deca su volela da se igraju u takvom okruženju. Tu i tamo dešavale su se nezgode, ali je smrt četvorogodišnjeg Martina Brauna šokirala ljude. Kada je telo dečaka pronađeno, niko nije mogao da shvati kako je umro.
![Meri Bel](/data/images/2025/02/11/19/374950_scotswood-city-engineers-1966_ff.jpg?ver=1739297624)
Nakon tragedije, Meri i Norma su otišle u dečakovu kuću i rekle njegovoj majci da žele da ga vide. Nesrećna žena je odgovorila:
- Žao mi je, mališani, ali Martin je mrtav.
"Znamo. Hteli smo da ga vidimo u kovčegu", rekla je Meri.
Sledećeg dana, hladnokrvne devojčice su upale u vrtić, napravile haos i ostavile beleške u ime Martinovog ubice. Policija nije pridavala veliki značaj ovom manjem incidentu i beleškama, punim grešaka. U beleškama je pisalo sledeće: „Vi ste miševi jer smo ubili Martina“; "Ubijam da bih se vratio"; "Ubili smo Martina."
Nešto više od mesec dana kasnije, umrlo je još jedno dete – trogodišnji Brajan Hou. Iz tela je bilo jasno da je dete umrlo pod veoma surovim okolnostima. Forenzičari su utvrdili da ubica nije bio mnogo jak, pa bi zločinac mogao biti tinejdžer.
Tokom potrage za manijakom ispitano je više od hiljadu dece. U toku ispitivanja, Meri i Norma su bile kontradiktorne u svojim svedočenjima. Norma je lagala - posebno je izmislila nepostojećeg dečaka koji se navodno igrao sa Brajanom neposredno pre tragedije. Istovremeno, Meri je izjavila da je dete sa sobom navodno imalo male makaze i da je bilo prekriveno travom i korovom. Za takve detalje sa mesta zločina znali su samo detektivi.
Nakon ispitivanja, Brajan je sahranjen. U isto vreme, detektiv inspektor Džejms Dobson je video Meri Bel kako stoji ispred Hauove kuće kada je kovčeg iznesen - a devojčica se smejala. Istog dana, Meri i Norma su uhapšene.
Devojke su 7. avgusta 1968. optužene za ubistvo Brajana Haua. Meri je to prihvatila mirno, ali Norma je briznula u plač. Meri je u svom pismenom svedočenju navela da je bila prisutna kada je dečak ubijen, ali je insistirala da je Norma počinila ubistvo. Istovremeno je sa drugaricom priznala da je uništila vrtić.
Tokom uviđaja, devojčice su podvrgnute psihološkom pregledu. Stručnjaci su zaključili da je Norma bila intelektualno retardirana, ali da je istovremeno pokazivala pokornost, da je uglavnom bila laka na emocijama, ali je takođe bila u stanju da proceni kriminalnost svojih postupaka; Meri je pokazala lukavost i sumornu izolaciju kao odbrambeni mehanizam. Psihijatri su verovali da Marija pati od psihopatskog poremećaja ličnosti. Jedan od njih je u Marijinom ponašanju primetio dodvorljivost, pokušaje manipulacije, pritužbe i sklonost ka nasilju.
Dana 17. decembra 1968. na porotničkom sudu u Njukaslu, Norma Bel je oslobođena, a Meri Bel osuđena po dve tačke za ubistvo iz nehata, uz olakšavajuću okolnost smanjene odgovornosti. Odlučeno je da ona predstavlja ozbiljnu opasnost za drugu decu. Meri je na kraju osuđena na pritvor "po volji Njenog Veličanstva" - kaznu na neodređeno vreme sa mogućnošću puštanja na slobodu kada bi vlasti odlučile da više ne predstavlja opasnost za javnost.
Marija je otišla u zatvor, a 1977. godine, kao već odrasla devojka pobegla je iz zatvora zajedno sa još jednim zatvorenikom. Devojke su se sakrile u društvu dvojice momaka, noćile u raznim hotelima, gde se Meri predstavila kao Meri Robinson. Istog meseca su begunci privedeni.
Sve u svemu, Meri je provela jedanaest i po godina iza rešetaka. Imala je 23 godine kada je puštena. Istovremeno, ubica je uspela da dobije pravo na anonimnost. Promenila je ime i „otišla u podzemlje“.
25. maja 1984. rodila je ćerku. Neko vreme su Meri i njena ćerka živele u Saseksu, ali su ih novinari identifikovali, a porodica se sakrila. Poznato je da Marijina ćerka dugo nije znala ništa o prošlosti svoje majke.
Poslednji put je stupila u kontakt 1998. godine, kada je spisateljici Giti Sereni ispričala svoje detinjstvo, nakon čega je objavljena knjiga Unheard Cries: The Mari Bell Stori.
21. maja 2003. Bel je dobila spor na Vrhovnom sudu koji je na sličan način omogućio njenoj ćerki doživotnu anonimnost. U januaru 2009. pojavili su se izveštaji medija da je Bell dobila unuku koja je takođe bila uključena u program doživotne anonimnosti.
Trenutno se ne zna gde se ubica i njena porodica nalaze.
Bonus video: