ŠTA DA URADITE U SLUČAJU ZEMLJOTRESA: Pravila koja spašavaju živu glavu i koja se moraju znati

Pravilnik o tome šta treba da se radi u slučaju zemljotresa pročitajte najmanje dva puta

Lifestyle
ŠTA DA URADITE U SLUČAJU ZEMLJOTRESA: Pravila koja spašavaju živu glavu i koja se moraju znati
Foto: Shutterstock

Zemljotres jačine 5,4 stepena po Rihterovoj skali potresao je teritoriju Crne Gore, a podrhtavanje tla osetilo se i Srbiji, kao i u Bosni i Hercegovini.

Zbog toga vam donosimo pravilnik o tome šta se radi u slučaju zemljotresa:

● Ostanite mirni i prisebni i ne dozvolite da vas obuzme panika. Budite svesni da su neki zemljotresi samo početni potresi i da ubrzo može uslediti naredni, jači zemljotres.

● Ne paničite!

● Ne pokušavajte da bežite!

● Spustite se na pod, sklupčajte se i zaštitite glavu.

● Kao i u većini slučajeva (vezano za većinu prirodnih ili drugih nesreća) potrebno je da svi ukućani znaju gde je glavna sklopka za struju te gde su glavni ventili za plin i vodu, i kako se zatvaraju (isključuju).

● Po mogućnosti je potrebno na dohvat ruke imati već pripremljena “priručna” sredstva (bateriju, tranzistor, torbu za prvu pomoć itd.)

Zemljotres
foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ukoliko vas zemljotres zadesi u zatvorenom prostoru:

● Sačuvajte prisebnost i ne paničite, panika može biti glavni krivac za nerazborito ponašanje koje se nakon prvog zemljotresa očekuje.

● Ne pokušavajte da bežite, spustite se na pod i pokrijte glavu rukama.

● Ako vas je zemljotres zatekao u nižim prostorijama stana-kuće, nakon prvih podrhtavanja izađite na slobodan prostor, udaljivši se pri tome od stabala, uličnih svetiljki, električnih kablova i ostalih građevina.

● Ako vas je zemljotres zatekao na višim spratovima, sklonite se pored nosivih zidova, pod okvire vrata, u unutrašnji ugao prostorije, ispod stola, te rukama zaštitite oči.

● Odmaknite se što dalje od staklenih površina, spoljnih zidova, vrata ili bilo čega drugog što može da padne, ne izlazite na terasu i balkon.

● Ako situacija dozvoljava, isključite sve izvore električne energije, plina i vode.

● Ako se nalazite u automobilu, ne zaustavljajte se ispod podvožnjaka, električnih kablova, i u tunelima, zaustavite se na otvorenom prostoru i ostanite u automobilu.

● Ako ste na otvorenom, udaljite se od svih mogućih objekata i predmeta koji bi vas mogli ugroziti (pasti na vas) te zaštitite glavu rukama ili tašnom.

Zemljotres
foto: Profimedia

Postupci ukoliko se nađete pod ruševinama:

● Ne palite šibice.

● Prekrijte usta maramicom ili tkaninom.

● Pokušajte na neki način skrenuti pažnju spasiocima (udaranje rukama o neki predmet, cevi itd.) Nemojte glasno vikati zbog velike prašine koja se u takvim slučajevima širi.

Postupci nakon zemljotresa:

● Kada prestanu prvi potresi, napustite prostoriju uzevši sa sobom najvažnije i spremljene stvari (zgradu prvo napuštaju majke sa decom, starije osobe i invalidi, pa ostali).

● Ne napuštajte prostoriju (zgradu) liftom, upotrebljavajte isključivo stepenice, (mogu se pokvariti instalacije, srušiti liftovi posledicama prvog ili ponovnim potresom, može nestati električne energije i sl.)

● Isključite električnu energiju na glavnoj sklopci i zatvorite plin i vodu na glavnom ventilu.

● Posvetite se, ukoliko situacija omogućava, pomoći stradalima, s tim da se ne pomeraju teško povređene osobe.

● Upotrebljavajte za piće samo flaširanu vodu i vodu koja stigne kao pomoć.

● Dalje postupke činite prema uputstvima dobijenim putem sredstava javnog informisanja.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs