tradicionalna medicina

INDIJSKI SVEŠTENICI SU PRE 5.000 OVAKO ČUVALI SVOJE ZDRAVLJE I DUH: Sve su zapisali i stvorili AJURVEDU, evo šta je to!

Reč „AjurVeda“ je sanskritska složenica sastavljena od dva pojma – Ajus /život/ i Veda /znanje/.

Saveti stručnjaka
10:50h Autor:
INDIJSKI SVEŠTENICI SU PRE 5.000 OVAKO ČUVALI SVOJE ZDRAVLJE I DUH: Sve su zapisali i stvorili AJURVEDU, evo šta je to!
Foto: Shutterstock

AjurVeda predstavlja znanje o celokupnom opsegu života. Stoga i razumevanje zdravlja i briga o zdravlju podrazumeva negu celine života.

AjurVeda teži stvaranju savršenog zdravlja. Na nivou pojedinca, savršeno zdravlje znači stanje potpunog duhovnog, mentalnog, telesnog i socijalnog blagostanja, u čijoj osnovi je integrisana, prosvetljena svest, trajno utvrđena u Bitku, transcendentalnoj stvarnosti života.

Pre više od 5.000 godina indijski sveštenici duboko su poštovali svoje telo i radili na očuvanju zdravlja, jer su smatrali da tako pomažu i svom duhovnom razvoju. Tokom hiljada godina skupljali su sva svoja zapažanja i savete kako bi ih sačuvali za buduće generacije. Tu opsežnu kolekciju znanja o zdravlju i lečenju danas poznajemo kao Ajurvedu tj. "nauku o životu".

Prema Ajurvedi, prevencija je ključ zdravlja, a hrana i način života smatraju se najvažnijim lekom. Ajurveda je bazirana na tri doše, psihofizičke energije koje kontrolišu funkcije tela:

1. Vata – kontroliše funkcije povezane s pokretom, poput cirkulacije, disanja, otkucaja srca

2. Pitta – kontroliše metabolički sistem tela

3. Kapha – kontroliše rast i stabilnost tela

Definicija zdravlja u AjurVedi

Onaj čije su doše uravnotežene, čija je probavna vatra (Agni) uravnotežena, čija telesna tkiva (Dhatui) i eliminativni procesi (Male) funkcionišu normalno, i čija si čula (Indrija), duh (Manah), i Sopstvo (Atma) ispunjeni blaženstvom, takva osoba se naziva zdravom.

U AjurVedi, zdravlje se označava rečju „Svasta“ (transcendentalno Sopstvo). Zdrava osoba je utvrđena u Sopstvu, transcendentalnoj stvarnosti života . Takvu, čije su sve misli, osećanja, reči i ponašanje spontano usklađene sa evolutivnim smerom Prirodnog zakona“.

Uzrok neravnoteža

Prema AjurVedi, uzrok svih poremećaja i bolesti je Pragja-aparadh, ili greška intelekta.

Greška intelekta – gubitak sećanja na svoj izvor, Sopstvo, dovodi do kršenja zakona prirode kroz sve misli, reči i dela, što rezultira u neravnotežama i bolesti.

Intelekt utvrđen u svom izvoru, Celini (Samhiti), funkcioniše u skladu sa svim zakonima Prirode, čini sve misli, reči i dela evolutivnim i osnova je savršenog zdravlja.

Prema drevnoj indijskoj medicini, ključ ozdravljenja je lečenje duha osobe, ne bolesti.

Indija
foto: Shutterstock

AjurVeda kao umetnost življenja

AjurVeda, kao umetnost svakodnevnog življenja, podrazumeva brigu o dnevnoj rutini, usklađivanje ličnih životnih ciklusa sa ciklusima prirode, pravilnu izmenu odmora i aktivnosti, redovnu praksu meditacije, telesne vežbe, ishranu prilagođenu ličnom konstitucionalnom tipu, život u kućama i obavljanje profesionalne aktivnosti u prostorima izgrađenim po večnim principima Mahariši Sthapatja Vede, kao i povoljno društveno okruženje.

Kao umetnost življenja, AjurVeda razvija istovremeno sve aspekte čovekove ličnosti – duhovne, duševne, intelektualne, emotivne, čulne, fiziološke, socijalne i ekološke, integriše ih i trajno povezuje sa njihovim izvorom u jedinstvenom polju, transcendentalnim Sopstvom, večno evolutivnom, sveukupnom vrednošću Prirodnog zakona.

AjurVedska medicina

Kada život izađe iz ravnoteže i pojave se simptomi bolesti, neophodno je primeniti principe, praksu i savete AjurVedske medicine.

Ajurvedska medicina je segment AjurVede koji se bavi neravnotežama koje su poprimile formu bolesti, kao i primenom modaliteta AjurVede kojima se ponovo uspostavlja celovito zdravlje.

Samo školovane AjurVedske vaidje ili sertifikovani lekari savremene medicine, temeljno edukovani u AjurVedi, kompetentni su za prijem i procenu pacijenata, dijagnostiku i lečenje primenom AjurVedske medicine.

Glavni principi pripremanja AjurVedske hrane

  • Uvek jedite svežu hranu, sveže spremljenu
  • Jedite raznovrsnu, zdravu
  • Kuvajte hranu mnogo sporije nego što je uobičajeno, na tihoj vatri, kako bi pravilno prošla kroz sve transformacije tokom kuvanja
Indija
foto: Shutterstock

Upotreba začina u pripremi hrane

Postoje dva glavna činioca, važna za pravilnu ishranu. Prvi je, upotreba samo zdravih namirnica (organska, zdrava hrana – sveže pripremljena) i drugi, da se potreba da se ojača Agni, tj. da se maksimalno pomogne varenju, metabolizmu i procesu razvoja tkiva.

Začini su ključ za drugi faktor – jer pomažu transformaciji hrane u zdravo tkivo. Što je teža hrana koju jedemo, to je potrebnije da bude pravilno začinjena. Ishrana bogata hranljivim, jakim namirnicama (masti, slatkiši, meso, deserti) zahteva odgovarajuće začine ili će brzo dovesti do viška težine i začepljenja fiziologije.

OSNOVNI AJURVEDSKI RECEPTI

Recepti koji slede su osnovni recepti koje koristimo u pripremanju hrane u skladu sa ajurvedskim načelima. Mahariši AjurVeda preporučuje laktovegetarijansku ishranu, kao nutritivno potpunu i najzdraviju. Izbor namirnica, pa tako i jela, zavisiće od Vašeg konstitucionalnog tipa, stanja doša i postojećih neravnoteža. U pogledu samih recepata, slobodno se oslonite na tradicionalna jela Vašeg podneblja i na ukuse koje volite, na koje ste navikli. Naravno, možete koristiti i recepte za jela koja potiču iz drugih kultura, npr. mediteranske, evropske kontinentalne ili azijske. U ovome, najvažniji je izbor namirnica, koji odgovara trenutnom stanju i potrebama Vaše fiziologije.

GI

Gi je pročišćeni maslac. Prema Mahariši AjurVedi, gi je najbolje ulje za sve tri doše, jer poboljšava varenje, a pri tom ne pogoršava Pita došu. Gi se može koristiti kao ulje za kuvanje, kao pomoć varenju, ili kao dodatak jelima, umesto maslaca. Prema preporuci lekara, gi se takođe koristi u istopljenom obliku, kao preparat u tretmanima fiziološkog pročišćavanja Mahariši AjurVede.

Način pripreme:

Stavite 1/2 do kilogram neslanog maslaca u duboku, nerđajuću ili vatrostalnu posudu na vatru srednje ili slabe jačine. Pazite da maslac ne zagori dok se topi.

Tokom narednih 30 do 40 minuta voda će ispariti iz maslaca (maslac sadrži oko 20% vode). Na površini tečnosti će se pojaviti grudvice mleka kao i na dnu šerpe.

Sklonite tečnost sa vatre čim grudvice mleka postanu zlatno-braon na dnu šerpe; u protivnom, gi može da zagori. Primetićete da gi miriše na kokice i da se sa dna šerpe dižu mali mehurići.

žena, indija
foto: Profimedia / Ilustracija

Ocedite talog iz gija dok je još vruć, sipajući ga kroz pamučnu tkaninu, postavljenu preko cediljke u nerđajuću ili vatrostalnu posudu. Gi je veoma vruć – budite oprezni sa njim.

Gi se može čuvati na sobnoj temperaturi 3 do 4 meseca ili duže, u frižideru. Ukoliko se usled stajanja u frižideru stvrdne, samo ga malo zagrejte i on će se otopiti.

Gi se kod nas može nabaviti u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane.

JOGURT

Kupite u prodavnici malo pakovanje čistog jogurta, koje ćete kasnije koristiti za kiseljenje. Mleko koje treba koristiti: neobrano kravlje mleko.

Kuvajte mleko 10 minuta sa nekoliko komadića svežeg đumbira. Malo ga rashladite (na 40° C ili do temperature koja je nešto toplija od temperature tela).

Sipajte mleko u šoljice aparata za pravljenje jogurta. Dodajte 1/4 kašičice jogurta u svaku šoljicu. Nikako nemojte mešati! Ostavite da se kiseli do narednog dana. Sačuvajte malu količinu novog jogurta, kojim ćete kiseliti naredni jogurt.

LASI

U Mahariši AjurVedi, jogurt i lasi se ne smatraju istom namirnicom. Pa tako, ako vam se ne preporučuje jogurt, možete koristiti lasi. Jogurt ili lasi je najbolje uzimati nakon ručka ili kasnije, u toku popodneva. AjurVeda ne preporučuje uzimanje jogurta ili lasija uveče.

Lasi je vrsta jogurta, koja se smatra najzdravijom za varenje. Pravi se od razblaženog jogurta, uz dodatak nekih začina, radi ukusa, kao i da bi se proizveo željeni efekat.

Lasi treba da bude sobne temperature, a pije se na kraju ručka ili kao popodnevna poslastica.

jogurt
foto: Shutterstock

Slatki lasi

  • 3 delova vode (sobne temperature)
  • 1 deo jogurta
  • šećera
  • ružine vodice
  • (svežeg) kardamoma u prahu

Lasi za bolje varenje

  • 3 delova vode (sobne temperature)
  • 1 deo jogurta
  • prstohvat soli
  • prstohvati kumina
  • 1/4-1/2 kšč iseckanog cilantra (svež oblik korijandera) ili nane

(Lasi za bolje varenje takođe se smatra dobrim kod problema sa gasovima.)

Crna so u lasiju veoma je efikasna kao pomoć varenju. Blagog je sumporastog mirisa i ukusa. Ona obezbeđuje najbolju pomoć kod problema sa gasovima i varenjem. Crna so se može kupiti u svim tradicionalnim indijskim prodavnicama. Ako je nedostupna, možete je zameniti himalajskom soli.

PANIR

Pustite mleko da provri u velikoj šerpi. Vodite računa da ne iskipi. Dodajte limun i/ili jogrut dok se mleko ne zgusne i u čistoj tečnosti ne počnu formirati grudvice. Procedite panir, ostavite ga da se ocedi, ohladi i prosuši. Pritisnite panir nekim lakim predmetom. Jedite ga svežeg, ili ga isecite na isecite na kockice i propržite na giju, pre dodavanja u jelo.

Jogurt, Mleko
foto: Shutterstock

ČAPATI

Sledeći recept je dobar za Vata i Pita došu i od njega se dobija 12 porcija:

  • 2 šolje neizbeljenog belog brašna
  • 1/2 kšč soli
  • 1/2-2/3 šolje mlake vode

Pomešajte brašno i so u činiji. Postepeno dodajte vodu dok se ne formira čvrsta loptica. Pospite brašnom. Pokrijte i ostavite da stoji 30 minuta.

Isecite testo na 12 delova i oblikujte ih u loptice. Razvijte loptice oklagijom na površini posutoj brašnom, u krugove prečnika 15 cm. Stavite čapati na zagrejani tiganj. Pecite ih oko 1 minut sa obe strane.

Stavite čapati direktno iznad plamena plina i pecite dok se ne naduva.

SUPA OD MUNGO PASULJA IILI CRVENOG/ŽUTOG SOČIVA

Supa od mung dala (ili sočiva) se lako priprema i lako vari. Servirajte je uz beskvasni hleb ili pirinač i povrće. Žitarice i dal sadrže sve proteine. Uvek prvo očistite, operite i ocedite mung dal.

Slede sastojci za supu za 4 do 6 osoba:

  • 1 šolja prepolovljenog mung dala/crvenog ili žutog sočiva
  • 6 šolja vode
  • 1 kšč kurkume
  • 2 kšč samlevenog korijandera
  • 2 kšč oljuštenog i iseckanog svežeg đumbirovog korena
  • 1 kšč soli
  • 2 kašike gija/ili maslinovog ulja
  • 1 kšč semenki kumina
  • 1 kšč semenki gorušice
  • 4 kašike grubo iseckanog svežeg cilantra (list korijandera) ili peršuna
sočivo, Crveno Sočivo, žitarice
foto: Shutterstock

Očistite, operite i ocedite prepolovljeni mungo dal. Stavite mungo dal, vodu, i začine u veliku šerpu, osim kumina i semenki gorušice. Povremeno mešajući, pustite da provri na jakoj vatri. Smanjite vatru na srednju jačinu. Kuvajte jedan sat ili dok se dal ne skuva i omekša. Povremeno promešajte da sprečite da se zalepi. Dodajte vode koliko je potrebno da bi dal zadržao željenu gustinu. Sklonite sa vatre, skinite poklopac, umutite žičanom mutilicom, dok supa od dala ne postane kremasta.

Zagrejte gi u maloj šerpici na srednjoj vatri. Kada se ugreje, dodajte kumin i semenke gorušice i pržite dok semenke ne potamne. Sipajte malu količinu dala u ispržene začine i promešajte, i sve to sipajte u šerpu sa supom. Držite pokriveno 1-2 minuta. Dodajte kurkumu. Servirajte garnirano sa cilantrom ili sitno seckanim listovima peršuna. Supu možete kombinovati sa različitim začinima i povrćem koje se dodaje u dal.

SALATA OD ŠARGAREPE I CVEKLE

Ova salata daje prijatnu svežinu obroku i stimuliše proces varenja.

  • Šargarepa,
  • sok od svežeg limuna,
  • so,
  • cvekla,
  • lovor,
  • crni biber,
  • peršun,
  • svež đumbirov koren.

Narendajte šargarepu, cveklu, i svež đumbirov koren. Dodajte peršun i lovor i sve promešajte. Garnirajte sa sokom od limuna, malo crnog bibera i soli.

Osobe sa Vata neravnotežom ili slabim varenjem treba da pojedu do 2 kašike ove salate, koju će dobro sažvakati.

RUČAK U TERMOSU

Ručak u termosu je od velike pomoći svima koji u radno vreme nemaju pristup dobro skuvanom, potpunom obroku. Ručak u termosu obezbeđuje izbalansirani ručak – najvažniji obrok dana.

  • 1/4 šolje žutog prepolovljenog mung dala
  • 1/4 šolje basmati pirinča
  • 1-1/2 šola svežeg povrća, isečenog na male komade koji mogu stati u termos
  • 1 kašika gija
  • 2 šolje vode
  • celi ili samleveni začini po ukusu (so, biber, kumin, đumbir, kurkuma, itd.)

Kratko i na tihoj vatri propržite začine na giju. Dodajte mung dal, pirinač i iseckano povrće. Prelijte vodom, i dinstajte samo pet minuta. Dok je smesa još uvek vrela, brzo je sipajte u termos od jednog ili jedne četvrtine litra (možda ćete morati da se poslužite kašikom, ali nemojte da dozvolite da se smesa ohladi). Brzo zatvorite termos i ostavite zatvoreno oko jedan sat. Jelo će se u termosu skuvati samo od sebe i biće spremno za korišćenje nakon nekoliko sati.

Napomene:

Možda ćete morati malo da eksperimentišete sa količinama i vremenom kuvanja, da biste dobili najbolje rezultate. Tačno vreme kuvanje zavisi od:

  • vremena koje je proteklo od kuvanja i vremena konzumiranja
  • od toga koliko termos dobro zadržava toplotu.

Ako je vreme između kuvanja i konzumiranja 5 do 6 sati, biće potrebno samo 2 minuta kuvanja.

Ako je vreme od kuvanja i konzumiranja 2 do 3 sata, biće potrebno 5 do 10 minuta kuvanja.

1 / 8 Foto: Shutterstock

Pošto mung dal i pirinač znatno nabubre, biće vam potrebna izdašna količina vode da biste dobili pravu gustinu.

Tvrđe povrće, kao što su šargarepa i cvekla zahteva jedan do dva minuta kuvanja sa pirinčem i dalom. Lakše povrće, kao što su spanać i lisnati zeleniš, mogu se dodati u jelo pre samog sipanja u termos.

Mung dal možete zameniti pasuljem ili sočivom. Tvrđe sočivo i pasulj zahtevaće znatno duže vreme za kuvanje. Pasulj ili sočivo treba prve kuvati 10-ak minuta nakon prženja začina, a zatim treba dodati pirinač i povrće, kuvati 2-3 minuta, a onda smesu usuti u termos.

JAČANJE APETITA I UBRZAVANJE VARENJA

Pre jela – za pokretanje vatre varenja:

a) 1 kašičica sveže struganog đumbira, nekoliko kapi limunovog soka, trun soli

b) Etarska ulja: đumbir, bergamot, anis, kardamom, limun, limeta, nana: 2-3 kapi na 1/3 kašičice meda, popiti sa toplom vodom pre obroka

DIGESTIVI

Posle jela - za bolje varenje, transport i asimilaciju:

a) Recept za Lasi

b) Etarska ulja: pepermint, kardamom, korijander, morač, anis, bosiljak, limun, pomorandža, limeta 2-3 kapi na 1/3 kašičice meda, popiti sa toplom vodom neposredno posle obroka

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs