U većini slučajeva, glavni krivac je Trichophiton rubrum, antropofilna gljivica koja često napada nokte na nogama ili kožu između prstiju.
U zavisnosti od patogena i oblika bolesti, simptomi mogu varirati. U početnoj fazi mikoze stopala oseća se uporan svrab, peckanje i crvenilo kože. Epidermis tada počinje da se ljušti i lomi, što može izazvati bol i nelagodnost.
Ponekad se promene šire na kožu prstiju, pa čak i na nokte, koji menjaju izgled. Pojavljuje se beličasto-žuta promena boje, a ploča se ljušti, raslojava i postaje deblja.
Bolesti vidljive na stopalima - giht
Veoma jak bol koji se javlja noću ili nakon buđenja, otok i crvenilo zgloba nožnog prsta su simptomi gihta. Bolest je taloženje viška kristala natrijum urata u tkivima i organima, posebno u zglobovima, gde se vremenom razvija hronična upala. Bolest uglavnom pogađa muškarce preko 40 godina i žene u postmenopauzi.
Tipični giht često prati bolesti kao što su gojaznost, dijabetes, hipertenzija i hiperlipidemija . Zanimljivo je da se učestalost bolesti povećava sa prosperitetnim životom, što je povezano sa ishranom bogatom crvenim mesom, iznutricama i morskim plodovima.
U prošlosti, aristokratija je uglavnom patila od gihta. Spisak poznatih ličnosti kojima se pripisuje bolest je zaista dugačak: Sigismund III Vasa, Jan III Sobieski, Bendžamin Frenklin, Leonardo da Vinči, Isak Njutn, Čarls Darvin, pa čak i Kazanova.
Ateroskleroza arterija donjih ekstremiteta
U početku, bolest može biti asimptomatska. Međutim, kako se povećava suženje arterija u donjim ekstremitetima, primećuje se lak zamor nogu, osećaj peckanja, bledilo i hladnoća stopala.
Najčešći simptom je intermitentna klaudikacija , što je bol koji se javlja u listovima tokom hodanja i ublažava se u mirovanju. Obično se tegobe odnose na jednu nogu, na kojoj su promene veće. Ishemijski ekstremitet je hladan, karakteriše ga gubitak kose i atrofija, a srčani ritam u arterijama ispod stenoze je odsutan ili veoma slab.
U sledećem stadijumu bolesti – kako se snabdevanje krvlju donjeg ekstremiteta pogoršava, bol se javlja i u mirovanju (u početku se nalazi u prstima, zatim pokriva celo stopalo, pa čak i potkolenicu), zatim nekroza, što ukazuje na veoma ozbiljan napredak bolesti, koji zahteva hitnu hospitalizaciju.
Dijabetes (dijabetičko stopalo)
Sušenje i ravnomerno ljuštenje kože, žuljevi, atrofija mišića, čukljevi na prstima, usporavanje zarastanja rana i posekotina simptomi su dijabetičkog stopala, hronične komplikacije dijabetesa . Sindrom dijabetičkog stopala je uzrokovan aterosklerozom arterija potkolenice i stopala, kao i oštećenjem nerava, što dovodi do ishemije, što značajno otežava proces zarastanja.
Nažalost, neki ljudi koji primete prve simptome dijabetičkog stopala nikada nisu lečeni od dijabetesa i nisu znali da boluju od dijabetesa. Odlaganje pravilnog lečenja može imati ozbiljne posledice kao što su nepovratni deformiteti stopala, nekroza, pa čak i amputacija udova.