Postoje dva uslova da vaše kosti budu zdrave – ishrana namirnicama bogatim kalcijumom i kretanje koje dovodi do resorpcije kalcijuma, kaže dr Dragan Milović, fizijatar
Kalcijum je neophodan mineral za organizam, prvenstveno za jačanje i čvrstinu kostiju, a pozitivno deluje na mišiće, nerve i organe za varenje. Najvažnije je putem ishrane u mladosti deponovati dovoljno kalcijuma u kostima, jer kasnije u životu njegov nedostatak može da dovede do raznih oboljenja, posebno osteoporoze.
− Da bi kosti ostale zdrave, prvi uslov je kretanje, koje je uslov za resorpciju kalcijuma. Drugi uslov je ishrana namirnicima bogatim kalcijumom − kaže dr Dragan Milović, fizijatar.
I nekeloše životne navike utiču na lošiju resorpciju kalcijuma.
Vožnja bicikla, bez šetnje
Kada vozite bicikl do posla ili vikendom, srce i pluća jačaju, ali ne i kosti. "Vožnja bicikla pogoduje mišićima, tako da je to dobra aktivnost. Svi koji voze bicikl, jedan deo i hodaju, tako da može da bude i delotovoran i za kosti", kaže dr Dragan Milović. Međutim, vožnja bicikla nije aktivnost koja pospešuje nošenje težine, pa tako ne povećava gustinu kostiju kao što to čine šetnje, trčanje i pešačenje. Ako baš uživate u vožnji bicikla, mogli biste da tu aktivnost kombinujete sa tenisom, pešačenjem, plesom ili plivanjem (otpor u vodi pogoduje kostima).
Preterana mršavost
Dr Milović navodi i da mala telesna masa, sa 18,5 BMI (indeks telesne mase) ili manjim, predstavlja veću mogućnost za lomljene kostiju i gubitka koštane mase. Ako imate male kosti, radite vežbe podizanja težine i pitajte svog doktora da li treba da unesete više kalcijuma u ishranu. Takođe, ako niste sigurni da li imate manje kilograma nego što treba, proverite to sa svojim lekarom. On će proveriti da li su poremećaj ishrane ili neko drugo medicinsko stanje razlog za pothranjenost.
Dr Dragan Milović, specijalista fizijatrije, objasnio je kojih to 8 navika su opasne za zdravlje kostiju, od kojih na jednu nikad ne biste posumnjali!