Postoje određene opasnosti koje nosi preteran unos namirnica koje su u umerenim količinama zdrave. U nastavku slede neke od njih.
Pomorandže i paradajzGina Sam, direktorka Mount Sinai Gastrointestinal Motility centra upozorava da povećan unos kiselina iz pomorandži i paradajza može dovesti do pojave gorušice i gastroezofagealne refluksne bolesti (GERV). Tokom dužeg vremenskog perioda čovek može da oboli i od takozvanog Baretovog jednjaka, pri čemu postoji povećani rizik za razvoj raka jednjaka. Gastroenterolog savetuje da se dnevno ne jedu više od dva obroka koji sadrže ove namirnice. U potpunosti bi trebalo da ih izbegavaju osobe koje imaju simptome refluksa.
OVDE saznajte zašto je dobro jesti masline.
Tunjevina u konzervi
Kako da pripremite napitak travara iz Kine (pije se tri meseca, a zdravlje se monmentalno popravlja), saznajte OVDE.
VodaIako je dovoljan unos tečnosti ključan za dobro zdravlje, previše vode može da dovede do „trovanja" vodom, kaže Alan R. Gaby, autor udžbenika Medicina ishrane. Ovo se događa kada se zbog ekstremno velike količine vode koja se pije izluči previše natrijuma iz tela, što uzrokuje malu količinu natrijuma u krvi. Takvo stanje može da utiče na funkcionisanje mozga, ili čak da dovede do smrti. Koliko biste vode morali da popijete da se dovedete u takvu opasnost? Obično je to problem s kojim se sreću maratonci, ili ljudi koji se teraju da piju više vode nego što im telo traži. Kako biste bili sigurni da ne pijete previše vode proverite kakav vam je urin. Ako je sve vreme proziran, smanjite unos vode.
OVDE saznajte kako da hranite mozak i svakim danom budete pametniji.
SojaKada se jede u umerenim količinama,soja je dobra za holesterol i krvni pritisak. Međutim, soja sprečava apsorpciju gvožđa u krvi i prevelik unos može dovesti do anemije. Soja sadrži i estrogen poput izoflavona, a dugotrajna konzumacija velikih količina može da uzrokuje rast ćelija raka materice - piše Magazin.hr. Iako još nije tačno utvrđeno kolika količina je kritična, stručnjaci preporučuju najviše dva obroka dnevno.
OVDE saznajte kako se pravi tradicionalni ruski recept protiv holesterola.
SpanaćOdličan je izvor belančevina, vlakana, raznih vitamina i minerala. Bogat je i luteinom koji pomaže sprečavanje makularne degeneracije koja je čest uzrok gubitka vida i slepila. Ali, spanać je takođe bogat i oksalatom, koji može dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca.
Životinjske belančevine iz nemasnog mesa