Preostala voda od kuvanja pirinča vekovima se koristi za negu kose i kože, te je velik izvor energije.
Pirinčana voda je bogata ugljeno hidratima, te je dobra protiv dehidratacije, pomaže kod infekcija, sprečava zatvor, reguliše krvni pritisak. Možete da je pijete i kada osetite umor ili nedostatak energije.
Prava je riznica vlakana, pa je idealna za dobar rad creva. Osim toga, skrob iz nje podstiče razvojkorisnih bakterija u želucu, a ako budete imali pravilno varenje i regulisanu probavu, nećete imati ni problema sa viškom kilograma!
Ukoliko se umivate pirinčanom vodom, vaša koža će biti mekša i hidrirana. Osim toga, možete je koristiti i kao zamenu za tonik i kod smanjenja pora na licu. Preporčuje se za kožu sklonu aknama jer smiruje i hladi.
Da biste dobili pirinčanu vodu, potrebno je da prilikom kuvanja ulijete više vode nego pirinča. Možete da sipate 2 do 3 kašike pirinča na 2 šolje vode.
Odlična je i za kosu. Deluje kao dubinski balzam i omekšava je. Preporučuje se da se nakon šamponiranja teme ispere pirinčanom vodom i umasira u kožu glave. Zatim se ponovo nanese šampon i ispere. Na ovaj način kosi se vraća sjaj i elastičnost.
Pirinčana voda, rendana jabuka, čaj: Kako da se rešite dijareje!
- Kuvajte 20 do 30 minuta, dok voda ne postane mlečno bela.
- Nemojte dodavati nikakve začine, sve što vam je potrebno iz pirinča jeste skrob.
- Procedite pirinač, vodu ulijte u neku posudu i ostavite da se ohladi. Najbolje je da pirinčanu vodicu ulijte u teglu s poklopcem.
- U frižideru je možete držati do 4 dana.