Koliko vam se puta desilo da se noću probudite, osetitivši žeđ, te posegnete za gutljajem vode iz flaše ili nepokrivene čaše koja je odstala preko noći?
Iako vam se to čini kao dobra ideja, zapravo može biti veoma opasna. Naime, stručnjaci tvrde da se u njoj skupljaju prašina iz vazduha, a i naša slina je puna bakterija i može da kontaminira vodu i zarazi nas.
Čak i zatvorena flaša može da stvori probleme. Kad je stavimo u usta, sav znoj, prašinu, ćelije kože, izlučevine iz nosa možemo možemo prebaciti u vodu.
"Duga inkubacija sline koja dolazi sa svojim bakterijama može da kontaminira vodu od čega se čovek može da se razboli", kaže Mark Lajvi, specijalista primarne nege iz Mercy medicinskog centra u Masačusetsu i dodaje:
"Kada jednom stavite usne na flašu, tečnost treba da ispijete odmah pa flašu ili baciti ili operete(ako je staklena)".
Kad voda postane najgori neprijatelj: Šta će vam se desiti ako popijete previše!
Ali, budimo realni: budući da je reč o vašim vlastitim bakterijama, malo je verovatno da ćete se zaista razboleti.
Iako se niko time ne hvali, ali mnogi piju iz rabljenih čaša, krigli i flaša bez ikakvih štetnih posledica. No, svakako nije preporučljivo deliti flašu s nekim drugim.
Ljudi sa oslabljenim imunološkim sistemom ili hronični bolesnici ne smu da budu izloženi kontaminiranoj vodi jer svaka loša bakterija može da im stvori zdravstvene probleme.
Bitno je i naglasiti da nema preterane razlike između flaširane i obične vode iz slavine. Čest je mit da je voda u flaši čistija od vode iz slavine - obe moraju ispuniti stroge higijenske standarde, a ionako se do 25 posto vode u flaši crpi iz glavnog vodovoda.
Šta se dešava s ostavljanjem vode na mestima poput automobila?
- Voda koja duže stoji na na suncu brzo će se zagrejati što će je učiniti savršenim tlom za bakterije, posebno ako ste već pili iz nje.
- Stavljanje flaše ispod sedišta moglo bi da smanji dotok toplote, ali ne i dotok bakterija.
Postoji li opasnost: Da li obična voda može da dodvede do trovanja beba?