Da li bebama mlađim od 6 meseci treba davati vodu?
Lekari su prilično sigurni da bebe do 6 meseci starosti ne trebaju da piju vodu. Smatraju da majčino mleko ili formula imaju sve što je potrebno za razvoj deteta.
Čak kad su i visoke temperature, naglašavaju, da je mleko jedini dobar izbor za mala bića.
Kada se bebama mlađim od šest meseci daje voda to može da dovede do "trovanja vodom", što može imati i smrtonosne posledice.
Zašto se u porodilištima viče na žene: Tog dana sam dobila bebu, ali sam izgubila dostojanstvo!
Problem je što bebini bubrezi nisu još dovoljno razvijeni pa i male količine vode mogu biti opasne. Njihovo telo tada otpušta natrijum što može da utiče na aktivnost mozga, a to može da izazove napade i trovanje.
Glavni problem kod trovanja vodom je taj što se simptomi teško prepoznaju.
U ovom slučaju beba može puno da spava ili pak da bude nemirna, što je u suštini uobičajeno ponašanje u tom periodu. Ostali znakovi trovanja su niska telesna temperatura, čak manja od 36,1°C, otečeno lice, ali najčešći simptomi su napadi.
Ako se simptomi rano prepoznaju nema trajnih posledica.
Kada sam zatrudnela, vratila sam usvojenu decu: Nešto u meni se borilio protiv tih dečaka!
Pedijatar prof.dr.sc. Milivoj Jovančević objašnjava da bebi koje doji voda nije potrebna, što je često teško objasniti roditeljima zbog nekih uverenja starijih generacija.
"Voda se počinje davati kada krene dohrana, odnosno kad obroci postaju kompaktniji", objašnjava on.
U većini slučajeva majčino mleko će biti dovoljno, ako ste zabrinuti zbog hidratacije, zatvora ili povraćanje vašeg deteta svakako biste trebali da se konsultujete sa pedijatrom koji će vam preporučiti sledeće korake.
Genijalni trikovi koji spašavaju zagorelu peglu: Zablistaće kao da ste tek kupili! (RECEPT)
(stil.kurir.rs)