Pop zvezda koja je postala modni mogul Viktorija Bekam tvrdi da je njena specifična ishrana koja se zasniva na bazi kuvanog povrća i ribe na žaru „izlečila“ njene akne u odrasloj dobi života, ali dermatolozi nisu u to uvereni.
Modna kreatorka koja je ušla u 6 deceniju života otkrila je da se borila sa bolnim stanjem kože na vrhuncu svoje slave u muzičkoj grupi Spice Girls i da se i dalje pridržava striktnih pravila kako bi to držala pod kontrolom.
Pored toga što je odustala od jedenja mesa još kao dete, ona sada izbegava da jede pšenicu, što znači bilo koju vrstu hleba i kolača. A prema rečima njenog supruga Davida, ona jede isti obrok svaki dan poslednjih 25 godina — ribu na žaru i povrće kuvano na pari.
Ali dermatolozi naglašavaju da, iako je hranljiva i uravnotežena ishrana važna za održavanje zdrave kože, restriktivna dijeta nije.
„Nema potrebe da se pridržavate stroge dijete i ograničavate se samo na ribu i povrće, da biste imali blistav ten“, rekao je dr Tivi Marutapu, konsultant dermatolog, nutricionista i portparol Britanske fondacije za kožu.
„U stvari, to može imati negativne efekte na naše blagostanje na duži vremenski rok.“
Dr Marutapu je dodao da, iako dobijanje dovoljno vitamina i proteina iz ishrane može pomoći u promovisanju zategnute, čiste kože, to neće nužno izlečiti akne. Ipak dijeta može imati neke koristi za poboljšanje znakova starenja, poput bora i opuštenosti kože, kažu stručnjaci.
Na primer, voće i povrće su puni antioksidanata koji pomažu u smanjenju oštećenja ćelija što može dovesti do preranog starenja kože, kaže dr Marutapu. Štaviše, unos dovoljno proteina kao što su riba, tofu i leblebije može pomoći da se „popravi i regeneriše kolagen u koži“.
Kolagen je protein koji obezbeđuje strukturu i elastičnost telesnim tkivima, uključujući kožu, održavajući je zategnutom i sprečavajući opuštanje. Međutim, malo je dokaza da kolagen koji apsorbujemo iz hrane ima bilo kakav uticaj na zdravlje naše kože. Prema Britanskoj asocijaciji za dermatologiju (BAD), nema dovoljno istraživanja koja bi dokazala vezu između ishrane i akni.
S druge strane, naše telo nam govori da postoje ubedljivi dokazi da zaslađena hrana može povećati proizvodnju ulja u koži, što može da zarobi bakterije, što dovodi do akni. Slatka hrana može dovesti do višeg nivoa šećera u krvi, što podiže nivoe hormona IGF-1 u telu, objašnjava BAD.
Ovo izaziva porast hormona testosterona i dihidrotestosterona (DHT) koji uzrokuju širenje lojnih žlezda na koži, na taj način povećavajući proizvodnju ulja i blokade na koži koje izazivaju bubuljice.
Stručnjaci su takođe upozorili da ograničavanje pšenice nije siguran način da se dobije savršena koža. Dermatolog dr Džastin Kluk, specijalizovana za lečenje akni, naglasila je da pšenica sama po sebi nije uzrok akni.
„Jedenje puno slatke hrane i rafinisanih ugljenih hidrata, poput belog hleba, belog pirinča, bele testenine, može biti povezano sa većom pojavom akni, ali ne postoji rešenje koje odgovara svima“, rekla je ona za MailOnline.
„Dijete bogate nutrijentima koje uključuju puno žitarica, zdravih masti, voća i povrća podržavaju zdravlje kože doslednije nego eliminisanje određene hrane“, dodala je ona.
Akne su veoma često stanje kože koje obično počinje u pubertetu, ali se može nastaviti dugo u odraslom dobu. Uzrokuje ga kombinacija faktora uključujući hormonske fluktuacije koje utiču na količinu ulja koju proizvode žlezde ispod kože ili neki lekovi i određeni proizvodi za kožu.
Postoje i dokazi o genetskoj vezi, jer se problem kože može javljati u porodicama, prema BAD-u.
Tretmani se sastoje od lokalnih tretmana kao što su benzoil peroksid i topikalna azelainska kiselina za sušenje pustula i oralni antibiotici za ubijanje bakterija koje izazivaju gljivice. Oralna kontraceptivna pilula takođe može pomoći da se stabilizuje oslobađanje hormona koji izazivaju akne.
Pored svoje stroge dijete, Viktorija takođe koristi uređaj za svetlosnu terapiju od 2.000 funti na licu svakog jutra 30 minuta. Koristeći kombinaciju crvene i infracrvene svetlosti, ovaj uređaj da pojačava cirkulaciju, glatku teksturu kože i stimuliše proizvodnju kolagena, ostavljajući kožu punijom i mlađom.
Dr Kluk je objasnila da postoji određeni potencijal u ovom uređaju. Ona je rekla: „Terapija crvenim svetlom može potencijalno pomoći u stimulaciji proizvodnje kolagena i smanjenju upale, dok plavo svetlo cilja bakterije koje izazivaju akne."
„Studije u klinici ili bolničkom okruženju sugerišu da upotreba LED-a može doprineti jasnijem, blistavijem tenu, iako LED uređaji kod kuće u najboljem slučaju daju skromna poboljšanja.“
Ali dr Kluk je dodala da potrošiti 2.000 funti na uređaj sa 'neizvesnim ishodima' nije realno za većinu ljudi. Umesto toga, dr Kluk je pozvala ljude koji se bore sa aknama da traže podršku od dermatologa.
„Prilagođeni plan lečenja, uključujući recepte zasnovane na dokazima, način života i intervencije za negu kože, obezbeđuje bolje, dugotrajnije rezultate za većinu ljudi“, rekla je ona.
Bonus video: