GOJAZNOST, UMOR I RAZDRAŽLJIVOST MOGU BITI OPASAN ALARM: Dr otkriva neuobičajne simptome OPAKE bolesti

Simptomi nepravilnog rada štitne žlezde jasan su znak da odmah treba posetiti lekara.

Lepi & Zdravi
Autor:
GOJAZNOST, UMOR I RAZDRAŽLJIVOST MOGU BITI OPASAN ALARM: Dr otkriva neuobičajne simptome OPAKE bolesti
Foto: Shutterstock

Štitna žlezda (tiroida, štitasta žlezda) je najveća žlezda sa unutrašnjim lučenjem (endokrina žlezda) u ljudskom organizmu. Kod zdravih osoba njena težina je između 20 i 40 grama. Nalazi se na prednjoj strani vrata i po svom obliku podseća na leptira i pokreće se pri gutanju.

Štitna žlezda luči dva hormona: tiroksin (T4) i tironin (T3) koji regulišu ćelijski metabolizam – proces u kojem dolazi do modifikacije hemijskih jedinjenja u ćelijama. Može se reći da rad svake ćelije u našem organizmu zavisi upravo od ovih hormona, a samim tim i od pravilnog rada štitne žlezde.

Dr Jelica Bjekić Macut, endokrinolog, objasnila je šta su simptomi problema sa štitnom žlezdom i autoimunih bolesti kao što je Hašimoto.

Štitna žlezda
foto: Shutterstock

Poremećaj rada štitine žlezde pogađa sve veći broj ludi, a prve simptome mnogi zanemaruju. Dr Jelica Bjekić Macut, endokrinolog, gostujući u emisiji "Jutr" na TV Prva objašnjava na šta treba obratiti pažnju.

Hašimoto tireoiditis je autoimuno oboljenje gde ćelije imunog sistema napadaju i razaraju tkivo štitaste žlezde (tireoide). Simptomi ne moraju da se pojave na početku, a kako zapaljenje napreduje, opadaju hormoni štitaste žlezde, što vodi u hipotireoidizam. Hašimotova bolest se javlja kod oba pola, nešto češće kod žena posle 40. godine, a beleže se slučajevi i kod tinejdžera, pokazuju istraživanja.

Štitna žlezda, Grlo, Doktor, Bol
foto: Shutterstock

Kako bolest dalje napreduje, mogu se javiti neki od sledećih simptoma:

  • povećanje telesne težine
  • loš kvalitet i opadanje kose, lomljivi nokti, suva koža
  • poremećen mestrualni ciklus
  • bol u zglobovima i grčevi u mišićima
  • poremećaji srčanog rada
  • smanjeno znojenje
  • osetljivost na hladnoću
  • zatvor
  • promuklost
  • utrnulost/mravinjanje, loše pamćenje, depresija

"Štitna ili štitasta žlezda, oba imena su pravilna, jedan je od najvećih endokrinih organa. Nalazi se na prednjoj strani vrata i ima oblik leptira, teška je od deset do 20 grama. Često pacijenti dođu, dignu glavu i kažu, pogledajte kolika mi je štitna! Ali ona je najčešće mala, kada pokažete vrat to sve nije žlezda, vrlo retko viđamo ozbiljna uvećanja", rekla je doktorka.

"Ova žlezda je bitna jer luči važne hormone koji utiču na metabolizam. Najvažniji su T3 i T4 hormoni koje proveravamo, a za njihovo lučenje hipofiza hormonima stimuliše i reguliše njen rad. Štitasta žlezda može imati određene bolesti, uglavnom autoimune, čuveni Hašimoto koji je dosta čest, svaka šesta-sedma osoba ima Hašimoto tiroiditis. To je autoimuna bolest, one jesu prilično nepoznate, ali se smatra da je stres jedan od faktora koji ih izaziva", kazala je dr Bjekić Macut.

Lečenje problema sa štitnom žlezdom podrazumeva pravilno postavljanje dijagnoze i terapiju lekovima, i doktorka podvlači da se kvalitet života ne umanjuje uz adekvatan tretman.

"Imamo dve vrste bolesti, povećanu, i smanjenu funkciju štitne žlezde. Apsolutno se lako postavlja dijagnoza, nije ni skupa analiza privatno, a rade je i državno. Kod trudnica se odmah rade analize, ali kod zdravih ljudi, ako opada kosa, lome se nokti, umorni ste i depresivni, obavezno uradite hormone i antitela, da bi se utvrdila dijagnoza. Vrlo lepo se leče obe verzije bolesti, lekovi su dostupni i sve bi trebalo raditi pod kontrolom endokrinologa", rekla je doktorka.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs