Može da izazove i kontra efekat
Kućni detoks jetre ne služi ama baš ničemu: Ovo je jedino što se mora uraditi za zdravlje svih organa!
Ne postoje naučni dokazi da čišćenjem jetre pozitivno utičete na ostatak organizma
Autor:
Jetra je jedan od najvećih organa u telu i prava "fabrika" s nizom važnih funkcija: u njoj se odvija metabolizam svih makronutrijenata; ugljenih hidrata, belančevina i masti, ali i eliminacija štetnih produkata metabolizma, lekova, toksina... Iz ovog je već jasno koliko je važno paziti na zdravlje jetre.
Čemu služi i šta je detoksikacija jetre?
Detoksikacija jetre sprovodi se u svrhu "čišćenja" s ciljem regeneracije ćelija jetre ako postoje oštećenja usled negativnog delovanja štetnih materija. Smatra se da pomaže ako ste na dijeti i u očuvanju celokupnog zdravlja, piše zdrastveni portal WebMd.
Ipak, treba da znate da detoks jetre neće napraviti gotovo nikakvu razliku. Kako jetra organizam čisti od otrova, mnogi misle da će lako rešiti problem prevelikog unosa alkohola ili drugih štetnih materija tako što će očistiti jetru napicima.
Poput mnogih recepata za detoksikaciju, i onaj za jetru sadrži specifična uputstva. Možda će vas uputiti da nekoliko dana pijete samo sokove i tečnost. Ili da jedete određene namirnice ili dodatke ishrani. Određeni zahtevaju da kupujete posebne proizvode.
Da li je detoksikacija jetre sigurna?
Postoje medicinski tretmani za lečenje jetre, ali ništa do sad nije dokazalo kako plan detoksikacije može pomoći ako je u pitanju oštećenje jetre. Istina je da detoksikacija ponekad može i da našteti zdravlju jetre - studije su pokazale da određene supstance mogu da izazovu posledice slične onima koje ostavlja hepatitis, a tu su i problemi s infekcijama i elektrolitima.
- Sokovi koji nisu pasterizovani mogu izazvati mučnine, posebno ako ste stariji i mate oslabljen imuni sistem.
- Ako imate bolesti bubrega, detoksikacija koja uključuje velike količine sokova može loše uticati na jetru.
- Ako imate dijabetes, porazgovarajte s lekarom pre nego što promenite bilo šta u ishrani.
- Ako postite, možete imati glavobolje ili dehidrirati.
- Ne postoje naučni dokazi da čišćenjem jetre pozitivno utičete na ostatak organizma.
Lekari kažu kako detoksikacija nije važna za zdravlje jetre ili organizma. Nema dokaza da vas uspešno rešava toksina koje ste uneli u sebe.
Problem alkohola
Postoji granica koliko vaša jetra može da podnese alkohola. Teže radi ako puno pijete. Vremenom to može dovesti do upala, ožiljaka pa čak i raka. Ako pijete puno alkohola, stručnjaci savetuju da smanjite na 2 čaše nedeljno ako ste muško i jednu ako ste žensko.
Da li čišćenje jetre štiti od razvoja bolesti?
Celokupno zdravlje, ishrana, stil života i okolina utiču na zdravlje jetre. Programi za detoksikaciju ne leče niti sprečavaju bolesti.
Kako sprečiti razvoj bolesti jetre?
Potrebno je uvesti neke nove navike, a koraci koje donosimo mogu biti vrlo korisni:
- Smanjite unos alkohola
- Okrenite se balansiranoj ishrani
- Pripazite na kilograme
- Izbjegavajte rizične radnje koje mogu voditi do hepatitisa: ne delite žilete i brijače, tetovaže radite samo u proverenim studijima, izbegavajte nezaštićen seks
- Ne preskačite vežbanje
2 vežbe za jačanje srca i pluća: Rade se 10 munuta dnevno, a čuvaju zdravlje ceo život!
Važno je i ono što jedete
Za zdravlje jetre vrlo je važno paziti koje namirnice unosimo u organizam. Poželjno je u ishranu ubaciti i biljne čajeve poput koprive, maslačka, čička i protivupalne i antivirusne začine: beli luk, ruzmarin, nanu, karanfilić, kurkumu...
Uključite u ishranu i sledeće:
- sveže voće poput jabuka i citrusa
- gorko povrće poput artičoka, špargli, cikorije, komorača
- izvore proteina poput sočiva, plave ribe, probiotskih jogurta
- maslinovo, laneno i bundevino ulje
- žitarice celog zrna