Ledeni vrh na švedskoj planini Kebnekaise otapao se danima na letnjim temperaturama i više nije najviši vrh u toj zemlji, prenosi NationalGeographic.rs.
Naslage leda koje prekrivaju planinu Kebnekaise izgubile su četiri metra tokom julskih vrućina, te južni vrh "spustile" na 2.097 metara.
Gunhild Ninis Roskvist, profesorka geografije na Univerzitetu u Stokholmu, koji godinama prati visinu glečera u okviru istraživanja klimatskih promena, ističe da je to strašno.
"Ovaj glečer je simbol svih glečera sveta. Sve u okolini se topi, sneg se topi, a to utiče na kompletan ekosistem – biljke, životinje, klimu, sve“, objasnila je profesorka Roskvist i dodala da se u tom slučaju klimatske promene "tako jasno vide".
Kebnekaise je popularni turistički centar na dalekom severu Švedske. Ima dva vrha – južni, koji je prekriven ledom, i severni, koji je stenovit.
Južni vrh izgubio je četiri metra snega samo tokom jula.
"Glečer nikad nije bio niži. Voda teče niz stranice glečera, to nikada nisam doživela", rekla je profesorka Roskvist.
Početkom nedelje visina južnog vrha iznosila je 2.097 metara, odnosno bio je samo 20 centimetara viši od severnog.
"Nismo ga merili od tada, ali budući da je temperatura bila iznad 20 stepeni, južni vrh se sigurno otopio dodatno i sada je niži od severnog", naglasila je Roskvistova. Sledeće zvanično merenje biće početkom septembra.
"Do tada očekujem da će južni vrh biti barem metar niži", pesimistična je profesorka Roskvist.
Švedsku su u julu pogodile nezapamćene vrućine. Zabeležene su rekordno visoke temperature, a desetine požara zahvatilo je šume od kojih su neke čak i u arktičkom krugu. Južni vrh, čija se visina prati od 1880. godine, u proseku svake godine gubi jedan metar visine u poslednjih nekoliko decenija. Glečer će tokom zime povratiti nešto visine. A onda ga očekuje novo leto...