Za Badnje veče najmiliji su na okupu uz molitvu i posnu trpezu, a na njoj je važno da se nađu riba, pasulj i pogača. Takođe, u prošlosti su naši preci trpezu spuštali na pod, jer se smatralo da će tako biti najbliža dušama pokojnika. Zato bi večera trebalo da protiče u miru i tišini, a ako je ko i bio zavađen, Badnjeg dana se morao obavezno izmiriti.
1. Riba iz rerne na crnom luku
Riba, kao i hleb, simboliše Gospoda Isusa Hrista, jer na grčkom jeziku, preko koga su naši preci primili hrišćanstvo, riba je IHTHIS, a to je skup inicijala Isusa Hrista.
Sastojci:
- 3 ribe po želji
- 1/2 kašičice soli
- 1/2 kašičice belog luka u prahu
- 1 kašičica biljnog začina
- 1/2 kašičice bibera
- 1 kašičica dimljene paprike
- 30 ml ulja
- 2-3 crna luka
Priprema:
Isecite ribu na komade. Poređajte u vatrostalnu posudu, pa začinite i prelijte ulje. Dobro utrljajte začine i ulje u svaku ribu, pa pokrijte providnom folijom i ostavite da se marinira pola sata. Zatim isecite crni luk na rebarca, pa poređajte u tepsiju. Stavite ribu preko, pokrijte pek papirom koji ste malo pokvasili i pecite na 190°C oko 30-35 minuta.
2. Prebranac po receptu monaha sa Atosa
Etnolozima je još jasnija simbolika pasulja na prazničnoj trpezi. Naime, verovanje koje nam dolazi još od indogermanskih naroda svedoči o tome da je pasulj omiljeno jelo za duše pokojnika.
Na taj način se, tokom Badnje večeri, uspostavlja simbolička veza sa našim precima, koji upravo preko jela dospevaju u vezu sa svojim naraštajima, dajući im snagu i podstičući prosperitet.
Sastojci:
- pasulj
- vodu
- maslinovo ulje
- crni luk
- paradajz
- mlevenu papriku
- biber, so
- sušeni začini
Priprema:
Pasulj otrebiti i oprati, staviti u lonac i sipati onoliko vode koliko treba da se pasulj prekrije. Kuvati na visokoj temperaturi i paziti da ne zagori.
Dok se pasulj kuva, u tiganju na maslinovom ulju ispržiti nekoliko glavica krupno sečenog crnog luka. Izdinstati, pa dodati iseckan paradajz, mlevenu papriku i ostale začine.
Skuvan pasulj preliti ovom zaprškom, dobro izmešati, pa staviti u zagrejanu rernu da se malo zapeče. Peći dok se odozgo ne uhvati korica.
3. Badnjača (posna pogača)
Badnjačka pogača simboliše samog Gospoda Isusa Hrista ("Ja sam hleb živ, koji siđe sa neba; koji jede od ovog hleba živeće va vijek; i hleb koji ću ja dati za život svijeta" - Jovan 6,51).
Satojci:
- ulje - 2 kašike
- brašno - 700 g
- topla voda - 400 ml
- prašak za pecivo - 1 pakovanje
- sirće - 2 kašike
- so - 1 kašičica
- soda bikarbona - 1 kašičica
Priprema:
Prosejemo brašno zajedno sa praškom za pecivo i solju. Prebacite u posudu i napravite udubljenje. U maloj posudi pomešajte sodu bikarbonu i sirće. Čim se aktivira, dodati u brašno, sipati toplu vodu i ulje i dobro promešati rukama. Prebacite testo na pult i mesite oko pet minuta. Dodajte novčić umotan u aluminijumsku foliju i mesite testo još 5 minuta.
Podmazati pleh uljem i prebaciti testo u njega. Pokrijte peškirom i ostavite testo da odstoji 15 minuta. Za to vreme uključujemo rernu na 180 stepeni da se zagreje.
Pogaču oblikujemo po želji uz pomoć dve viljuške i stavimo da se peče oko 25 - 30 minuta u zagrejanoj rerni.
Pogaču sa sodom nakon što je pečena navlažite hladnom vodom i umotajte je u krpu na 20 minuta da se odmori.
A na trpezi bi trebalo da stoje obavezni još 3 stvari: sveća, vino i tepsija u koju domaćica stavlja 4 crvene jabuke, žito, novac, kukuruz, suve šljive i orahe. Sve to simbolično predstavlja želju za berićetom i dobrim životom u kući.